Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepięciówki - czy są one jednorazowe?

06 Gru 2008 07:06 5848 21

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak to właściwie jest z tymi przepięciówkami?
    Czy jak napięcie sieci pojawi się wyższe, to wkładka w przepięciówce przepala się od razu (zielone zamieni się w czarne okienko) czy raczej wytrzymuje ileś tam niewielkich krótkich przepięć.

Znajomy elektryk sporo lat spędził w Kanadzie i Anglii i tam jak zasilanie wchodzi do budynku, to idzie najpierw na bezpiecznik nadprądowy - przykładowo 40A trójfazowy, ale składający się z czterech segmentów, bo rozłącza też neutrala i potem idzie na przepięciówkę i później na różnicówki. I jak mówił, to jak pojawią się wszelkie drobne przepięcia w sieci, to wywala ten główny bezpiecznik, i przepięciówka się raczej nigdy nie uszkadza.
    I jako ciekawostka to tam instalacje nie ciągnie się drutem (nawet zasilanie budynków), przewody to są linki, lub rurki plastikowe i w nich linki wciągane pojedyncze - i takie rurki lecą przykładowo pod tynkiem, lub płytami gipsowymi, pomiędzy gniazdkami
  • Poziom 20  
    Wklądki przepięciowe palą się od razu, umiejscowienie nadprądowego nie ma znaczenia, a cięcie neutrala jest możliwe wyłącznie w instalacjach z przewodem PE i tego nie wolno odłączać.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    SzymonHK napisał:
    Wklądki przepięciowe palą się od razu, umiejscowienie nadprądowego nie ma znaczenia, a cięcie neutrala jest możliwe wyłącznie w instalacjach z przewodem PE i tego nie wolno odłączać.

Nie do końca i nie zawsze. Ogranicznik przepięć, to najczęściej warystor lub iskiernik bądź ich kombinacja. Jednym z podstawowych parametrów takiego ogranicznika jest energia jaką zdolny jest przyjąć. Jeżeli energia przepięcia jest mniejsza od zdolności ogranicznika ( a tak powinno być przy prawidłowym jego doborze) , to nic się z nim nie stanie. Oczywiście przy dużym przepięciu ( np skutek wyładowania atmosferycznego, jeżeli ogranicznik był dostosowany do przepięć łączeniowych) ogranicznik "wezmą diabli". Ale ochroni on wiele innych urządzeń. I o to chodzi.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Przede wszystkim jak nie ma instalacji odgromowej w budynku a trafi w niego piorun to ogranicznik właściwie wyparuje, z resztą zależy od drogi wyładowania.

Jak w słup, to nie koniecznie, ale duże jest prawdopodobieństwo, że zostanie uszkodzony, choć pewnie nie dopuści do przejścia wyładowania w instalację.

Natomiast ogranicznik poddawany codziennym przepięciom z sieci, która zawsze występują, to wytrzyma i kilkanaście lat.
    Bez przesady, gdyby od tych przepięć palił się od razu, to wymieniało by się go kilka razy dziennie...

michcio napisał:
    ...Natomiast ogranicznik poddawany codziennym przepięciom z sieci, która zawsze występują, to wytrzyma i kilkanaście lat.
    Bez przesady, gdyby od tych przepięć palił się od razu, to wymieniało by się go kilka razy dziennie...

W sumie o to mi najbardziej chodzi :D

W niektórych rejonach, bardzo często pojawia się zamiast 230V, napięcie co nieco większe na kilka sekund, niestety sprzęt RTV nie znosi takich niespodzianek - no i właśnie chcę namawiać ludzi na zastosowanie przepięciówek.
    ALE - na rynku pojawia się tego od pierona i ciut ciut, różnych firm i niby przepięciówki mają to zabezpieczać.

- Jakich firm najlepiej stosować, coby się nie upalały od razu i bez powodu :?:

- jakie firmy unikać - bo palą się bez powodu :?:

- No i co myślicie o takich zabezpieczeniach nadprądowych - poczwórnych eSach które rozłączają od razu trzy fazy i neutrala - pod warunkiem że jest poprawna instalacja uziemiająca i linie PE :?:

- czy w Polsce są gdzieś do kupienia takie poczwórne eSy :?:

- I co powie na to energetyka jak będzie bezpiecznik na Neutralu :?:

To takie cztery pytania co gnębią mnie od jakiegoś czasu, i szukam odpowiedzi od osób z jakimś doświadczeniem w tej dziedzinie.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Cytat:
    - czy w Polsce są gdzieś do kupienia takie poczwórne eSy

W każdej hurtowni elektrycznej.
    Cytat:
    - I co powie na to energetyka jak będzie bezpiecznik na Neutralu

A co ma energetyka do Twoich zabezpieczeń? Jako przedlicznikowy napewno Ci nie pozwolą założyc 4-polowego.

• Poziom 24  
    Samo zastosowanie przepięciówki to dopiero jeden z elementów właściwej ochrony przepięciowej ale część bardzo istorna. Ważnym jest zachowanie prawidłowej konstrukcji instalacji, podział strefy na stopnie ochrony, zapewnienie pewnych impedancji sprzęgajacych itd itp. nie bede tu sie długo rozwodził a bardziej zainteresowanym polecam lekturę:
    http://www.ochrona.net.pl/
    W dużym skrócie sama przepięciówka niewiele daje ;)
    Przyjemnej lektury
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    globus napisał:
    Samo zastosowanie przepięciówki to dopiero jeden z elementów właściwej ochrony przepięciowej ale część bardzo istorna. Ważnym jest zachowanie prawidłowej konstrukcji instalacji, podział strefy na stopnie ochrony, zapewnienie pewnych impedancji sprzęgajacych itd itp. nie bede tu sie długo rozwodził a bardziej zainteresowanym polecam lekturę:
    http://www.ochrona.net.pl/
    W dużym skrócie sama przepięciówka niewiele daje ;)
    Przyjemnej lektury
    Pozdrawiam

W domach mieszkalnych rzadko określa się wiecej niż jedną strefę ochrony, znacznie większym problemem jest fakt braku instalacji ogromowej w wielu budynkach i brak lokalnego PE zwłąszcz przy długich przyłączach.
  • Specjalista elektryk
    michcio napisał:
    Przede wszystkim jak nie ma instalacji odgromowej w budynku a trafi w niego piorun to ogranicznik właściwie wyparuje, z resztą zależy od drogi wyładowania.
    Jak w słup, to nie koniecznie, ale duże jest prawdopodobieństwo, że zostanie uszkodzony, choć pewnie nie dopuści do przejścia wyładowania w instalację.
    Natomiast ogranicznik poddawany codziennym przepięciom z sieci, która zawsze występują, to wytrzyma i kilkanaście lat.

Przy bezpośrednim uderzeniu pioruna to nic ( oprócz instalacji odgromowej - a i to nie zawsze) nie wytrzyma. Przepięcia powstają głównie drogą indukowania się w przewodach podczas wyładowań w pobliżu linii napowietrznych. I takie przepięcia mogą być eliminowane przez odpowiednio dobrane ograniczniki przepięć.
    Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    A właśnie, że nie konieczne. Zawsze w tym wypadku przypominam sobie przypadek mojego brata, gdzie siedząc w domu uderzył z budynek piorun. I nic się nie stało, oprócz niezłego stracha z huku i spalonego bezpiecznika w kotle gazowym. Nawet włączony telewizor nie dał nic po sobie znać.

Arturo2005 napisał:
    Cytat:
    - czy w Polsce są gdzieś do kupienia takie poczwórne eSy

W każdej hurtowni elektrycznej.

Cytat:
    - I co powie na to energetyka jak będzie bezpiecznik na Neutralu

A co ma energetyka do Twoich zabezpieczeń? Jako przedlicznikowy napewno Ci nie pozwolą założyc 4-polowego.

Łoł już zaczynam szukać w necie takowych - bo po tych sklepach co się błąkałem to twierdzili że takich niema i że w Polsce kategorycznie zabronione jest dawanie bezpiecznika na neutralu. I przez nich gnębił mnie ten problem od dłuższego czasu.

Co do innych tu odpowiedzi
    - to nie interesują mnie opowiadania o piorunach i odgromach, przepięciówka ma być tylko do zabezpieczenia sprzętu RTV i komputerowego przed krótkotrwałymi skokami napięć jakie pojawiają się nawet w dużych blokach wielorodzinnych.
    Na wielu przepięciówkach pisze że zadziałają przy 255 lub 275V i właśnie chodzi mi o te zadziałanie.

Kilka dni temu u kolegi w środku dnia i ładna pogoda, na sekundę zgasło światło, zapaliło, i znów zgasło - ale na stałe - bo wywaliło zabezpieczenie główne i spaliło mu przepięciówki, i przy okazji zestaw kina domowego Panasonica :cry:
    Przepięciówki kupił w średniej cenie na Allegro - i dlatego zacząłem na poważnie zastanawiać się jak to jest z tymi przepięciówkami - jakich firm warto kupować - a jakich unikać - aby zabezpieczyć się przed utratą sprzętu RTV
  • Admin Elektroenergetyka
    wada napisał:

Łoł już zaczynam szukać w necie takowych - bo po tych sklepach co się błąkałem to twierdzili że takich niema i że w Polsce kategorycznie zabronione jest dawanie bezpiecznika na neutralu. I przez nich gnębił mnie ten problem od dłuższego czasu.

Powiedz, dlaczego tak się upierasz aby zastosować czteropolowego esa do zabezpieczenia ochronników? Nie ma takiej potrzeby.

wada napisał:

Co do innych tu odpowiedzi
    - to nie interesują mnie opowiadania o piorunach i odgromach, przepięciówka ma być tylko do zabezpieczenia sprzętu RTV i komputerowego przed krótkotrwałymi skokami napięć jakie pojawiają się nawet w dużych blokach wielorodzinnych.
    Na wielu przepięciówkach pisze że zadziałają przy 255 lub 275V i właśnie chodzi mi o te zadziałanie.

A może właśnie powinno Ciebie to zainteresować. Na stronie masz podany link, przeczytaj co tam piszą.
    Aby mówić o ochronie przepięciowej należy zastosować się do ścisłych zasad. Mówiąc po chłopsku aby ogranicznik klasy D miał sens to musi poprzedzać go klasa C itd.. w bloku powinna być instalacja piorunochronna a w piwnicach instalacja wyrównawcza, dopiero w tedy możemy powiedzieć o w miarę dobrej ochronie przepięciowej.

Zastosowanie jednego ogranicznika na tym poziomie co napisałeś mija się z celem. Szkoda Twojej kasy.
    Poczytaj sobie o ochronnikach bo to naprawdę szeroki temat, trudno w jednym poście nakreślić całą problematykę.

Łukasz - wszelkie teorie znam od dawna, podaną stronę też wielokrotnie studiowałem, i nawet ostatnio na jej podstawie robiłem sieć 16 komputerów o której wspomniałem w innym temacie.
    Ale:
    Wrocław to stare poniemieckie miasto, przykładowo mieszkam na małym osiedlu zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, poniemieckie bloki wielorodzinne 1-2 piętrowe. w niektórych blokach niedawno wymieniali instalację do bloków i piony na klatkach schodowych, i niby jest pięcioprzewodowa, ale uziomy PE i neutral N chyba gdzieś spieli i jest to to samo, bo u siebie mam spięte rury wody (ołowianka lecąca w ziemi) rury gazu (stalowe) i nawet rury kanalizacji (żeliwne łączone na zalewany ołów) i to u siebie wykorzystuję jako PE. a pomiędzy moim uziemieniem a energetyki są napięcia od 5-50V (w tej chwili 16V) jak kiedyś mierzyłem rezystancję tej mojej samoróbki to była poniżej 5Ω. i jak robiłem ten uziom to próbowałem połączyć ich uziom ze swoim, to drut 2,5mm² zamienił się w kulki stopionej miedzi. Tę darmową energię co nieco sobie wykorzystuję, nocne oświetlenie, diodki podpięte pomiędzy PE i N przez rezystor 4,7k, o czym też tu niedawno na forum pisałem.
    Niestety wielokrotnie Ledy odparowały - co by świadczyło o jakimś sporym napięciu na neutralu.
    Kilkakrotnie jak nie było prądu w mieszkaniu - to śrubokręt z neonówką świecił w obu dziurkach gniazdka - czyli znów energetyce wcięło zero.
    Na osiedlu jest TV kablowa i raczej ma dobre uziemienie bo pomiędzy ich uziomem a moim występuje tylko jakieś śladowe napięcie - niestety z tego powodu są częste uszkodzenia TV i magnetowidów - upalone głowice, ścieżki koło ich i ścieżki koło filtrów przeciwzakłóceniowych. nie wspomnę że i kablówka często znika bo gdzieś im się upalają kawałki lini.

Niestety te przeróżne numery z zerem / neutralem są coraz częstsze, i 400V w gniazdkach domowych, a te upalenie kina domowego u kolegi też mnie mocno zastanowiło, było podpięte pod tv kablową, i tylko u jego poszedł z dymem sprzęt, u pozostałych ośmiu rodzin w bloku nic się nie stało.

Czy już teraz wiesz dlaczego myślę o zakładaniu bezpiecznika na Neutralu (ale sprzężonym razem z fazowymi)?
    I dlaczego szukam od fachowców praktycznych, a nie teoretycznych porad na temat przepięciówek różnych producentów ?

Czy może mam się z tymi problemami odezwać do jakiegoś egzorcysty ? :wink:
    Czteropolowy es ma służyć jako awaryjny rozłącznik ochronników w razie awarii sieci? A może będziesz ręcznie włączał ochronniki tylko podczas oglądania telewizji? Sorry ale nie rozumie. Jeśli liczysz, że es czteropolowy automatycznie wyłączy zasilanie w razie uszkodzenia "zera" to się mylisz.

A tak zapytam z ciekawości jaki Ty masz w domu układ sieci?
  • Poziom 23  
    Do zabezpieczania ochronnika przepięciowego stosuję się bezpiecznik
    topikowy o charakterystyce Gg ,a nie żaden zespolony wyłącznik
    samoczynny typu S .
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    A koledze nie chodzi przypadkiem o uklad podobny jak w prostych listwach przeciwprzepieciowych do PC w ktorych zadzianie warystora powoduje przepalenie sie bezpiecznika topikowego i odciecie zasilania?
    Mysle ze w takim przypadku zastosowanie "na wejsciu" do mieszkania takiej zespolonej S-ki mialo by jakis sens.

Nie wstyd wam panowie ?
    Alana napisał:
    A koledze nie chodzi przypadkiem o uklad podobny jak w prostych listwach przeciwprzepieciowych do PC w ktorych zadzianie warystora powoduje przepalenie sie bezpiecznika topikowego i odciecie zasilania?
    Mysle ze w takim przypadku zastosowanie "na wejsciu" do mieszkania takiej zespolonej S-ki mialo by jakis sens.

Young Lady wie o czym piszę i nie pisze zbędnych postów i nie teoretyzuje - ale listwy do PCeta nie wsadzę do rozdzielni, aby zabezpieczać całe mieszkanie przed horrorem z elektrowni, świetlówki energooszczędne też są cenne.
    Cały czas myślałem, że chodzi Ci o zabezpieczenie samego ogranicznika...

Przecież i tak wyłączy Tobie zasilanie bo wyleci przedlicznik z danej fazy lub cały jeśli jest zespolony. Po za tym ochronnik i tak będzie do wymiany. Z załączeniem napięcia będziesz czekał aż wstawisz nowy?
    Niestety Twoja eska może zadziałać jak już będzie po fakcie i nie rozwiąże do końca problemu :cry:
    Jeszcze raz napiszę, zastosowanie ogranicznika którego nie poprzedza inna klasa jest bez sensu. Uwierz mi wreszcie.
    Alana napisał:
    Czyli jak bys to zrobil? Przekaznik nadnapieciowy rozlaczajacy jakis stycznik?

Ja to bym zrobił po elektrycznemu (oczywiście to niestety kosztuje) a nie budował własne wynalazki... Oczywiście może zastosować tą eskę ale to będzie raczej tylko oszukiwanie samego siebie. Przepięcia nie są zjawiskiem długotrwałym. Aby ochrona była na 80% skuteczna trzeba wsadzić masę kasy w instalacje. Już nie takie głowy nad tym problemem myślały. Gdyby to było takie proste to każdy wsadził by sobie warystorek do rozdzielni a firmy specjalizujące się w aparatach przepięciowych dawno by zbankrutowały.

Łukasz-O napisał:
    Cały czas myślałem, że chodzi Ci o zabezpieczenie samego ogranicznika....
    trochę dziwnie myślałeś - bo co chwila podkreślałem o zabezpieczeniu sprzętu RTV przed przepięciem z sieci.

Łukasz-O napisał:
    Przecież i tak wyłączy Tobie zasilanie bo wyleci przedlicznik z danej fazy lub cały jeśli jest zespolony. Po za tym ochronnik i tak będzie do wymiany. Z załączeniem napięcia będziesz czekał aż wstawisz nowy?.
    chodzi aby nie wylatywał przedlicznik, który często jest zapląbowany, i po drugie przedlicznik wyleci tylko jak będzie przepięcie na fazie, a a tu często znika zero, lub pojawia się na nim dziwne napięcie, a pozatym niektórzy producenci piszą że przepięciówka wytrzymuje krótkotrwałe przepięcia powyżej progu napięcia i przywierają je do uziomu i nie powinna się upalić, o tym też napisał
    • michcio napisał:
      ...Natomiast ogranicznik poddawany codziennym przepięciom z sieci, która zawsze występują, to wytrzyma i kilkanaście lat.

Łukasz-O napisał:
    ...Niestety Twoja eska może zadziałać jak już będzie po fakcie i nie rozwiąże do końca problemu :cry:
    Jeszcze raz napiszę, zastosowanie ogranicznika którego nie poprzedza inna klasa jest bez sensu. Uwierz mi wreszcie.
    producenci opisują swoje przepięciówki że przy przekroczeniu jakiegoś napięcia (np 255V) przepięciówka przywiera je (działanie warystora) i ten poczwórny nadprędowy eS powinien odciąć w pełni zasilanie - tak mi się wydaje, bo on będzie tą inną klasa poprzedzającą.

Sam mam pewne swoje zdanie o przepięciówkach - które padają bez powodu i o takich co działają od dawna super zabezpieczają sprzęt przed elektrownią - ale na razie nie chcę nic pisać aby niczego nie sugerować - oczekuję opini innych i propozycji. jedyny problem co mnie trapił, to te poczwórne nadprądowe - aby rozłączało wszystko co dostarcza elektrownia, bo mnie dawno temu uczyli że nie daje się bezpieczników na neutralu, i to mi sugerowali sprzedawcy w sklepie.
    wada napisał:
    trochę dziwnie myślałeś - bo co chwila podkreślałem o zabezpieczeniu sprzętu RTV przed przepięciem z sieci.

Myślałem czysto po elektrycznemu, z resztą nie ja jeden w tym temacie.

wada napisał:
    chodzi aby nie wylatywał przedlicznik, który często jest zapląbowany, i po drugie przedlicznik wyleci tylko jak będzie przepięcie na fazie, a a tu często znika zero, lub pojawia się na nim dziwne napięcie

Jeśli pojawi się dziwne napięcie na neutralnym spowodowane np. upaleniem przewodu to i tak eska nie wyrzuci. Ogranicznik też może tego nie wychwycić bo napięcie może być za małe. Jeśli wychwyci to oczywiście przebije do PE i tak już mu może zostanie ;)
    wada napisał:

producenci opisują swoje przepięciówki że przy przekroczeniu jakiegoś napięcia (np 255V) przepięciówka przywiera je (działanie warystora) i ten poczwórny nadprędowy eS powinien odciąć w pełni zasilanie

Zgadza się, tak będzie tylko pytanie czy zdąży.
    wada napisał:

- tak mi się wydaje, bo on będzie tą inną klasa poprzedzającą.

a o jakiej innej klasie piszesz? Z tego co zrozumiałem u Ciebie będzie tylko jedna klasa. O to właśnie miedzy innymi mi się rozchodzi.

Dobra kończę na dziś bo już padam na twarz :|