Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawa ciagu kominowego.

06 Gru 2008 14:20 8708 33
 • Poziom 2  
  Czy jest mozliwosc poprawic ciag i jak aby PG-19 nie wylaczal przedwczesnie palnika.Mam wolot spalin przez sciane bezposrednio na zewnatrz przez cynkowa rure.Jest to prawdopodobnie problem, ze nie ma wystarczajacego ciagu i po krotkim czasie zadziala czujnik powrotu spalin.
  Dzieki!
  Ziggy.
 • Poziom 24  
  A jaki jest spadek rury poziomej w stopniach, czy aby odpowiedni?
 • Poziom 20  
  Witam!
  Musisz wyprowadzić rurę pionową ponad dach.
 • Poziom 15  
  Rura spalinowa to jeden problem a co z nawiewem świerzego powietrza.
 • Poziom 2  
  Jest to taki prosty uklad.Nad grzejnikiem skret 90 stopni, poziomo przez sciane polaczonej do okolo 1 metra pionu z odkrytym wlotem u dolu i chinskim daszkiem u gory.Polaczenie jest w okolo 1/3 rury.
  Byc moze spadek tej poziomej czesci pomoze i wydluzenie rury do gory, ale byl gwarancyjny fachowiec z "Termetu" i powiedzial ze niewiele mozna zrobic.
  Dzieki.
  Ziggy.

 • Moderator na urlopie...
  Ciągnij komin ponad dach.
  Za ścianę możesz wywalić spaliny z piecyka lub kotła TURBO, z pewnymi ograniczeniami mocy
  Jedyne i skuteczne rozwiązanie
 • Poziom 13  
  przecież tu masz odprowadzenie spalin grawitacyjne to jest srednica * wysokość aby otrzymać odpowiedni ciąg kominowy
 • Poziom 14  
  aby otrzymac odpowiedni ciag kominowy trzeba spełnić 3 warunki:

  -prędkości
  -temperatury
  -cisnienia

  Jeżeli pomimo spełnienia tych warunków nie ma odpowiedniego ciagu kominowego nalezy zmniejszyc opory miejscowe np. zamiast kolanka 90° dac 2 razy 45° i zwiększyc skuteczną "efektywną"wysokośc komina
 • Poziom 9  
  Komin odprowadzający spaliny od w/w podgrzewacza C.W.U musi mieć min. 2m długości w pionie a jeśli po tych 2m nie wychodzi ponad dach to należy wyprowadzić go ponad dach i mało tego w izolacji z wełny mineralnej. Widocznie brak naturalnego ciągu powoduje cofanie się spalin.

 • Moderator na urlopie...
  Prawo stanowi tak:
  DZ.U. 75 Poz.690, Par 174.7/3
  "długość kanału spalinowego mierzona od osi wlotu kanału nad dachem powinna być nie mniejsza niż 2 m", natomiast w pionie min. 0,22 m, a poziomych ze spadkiem co najmniej 5 % w kierunku urządzenia, nie większa niż 2 m
 • Poziom 11  
  witam
  dołączę się ze swoim opisem problemu jaki występuje u mnie.
  Przy remoncie wywaliłem przepływowy piecyk gazowy cwu a w jego miejsce zainstalowałem bojler gazowy beretta 80litrów. Miejsce instalacji też zmieniłem, przenosząć o kondygnację niżej.
  Wylot spalin podłączyłem do jednego wolnego kanału wentylacyjnego o długości 3 piętra + odcinek metrowy komina na dachu.
  Obok bojlera mam drugi kanał wentylacyjny.
  Problem powstał w ostatnich dniach, piecyk zaczął się wyłączać.
  Zauważyłem że pogoda była w tych dniach bardzo wietrzna, sądziłem że wiatr z drugiego przewodu wetylacyjnego wyciąga tyle powietrza, a że jest od razu obok wylotu spalin piecyka gaśnie.
  Przypomniałem sobie także że po remoncie wzywałem kominiarza by wystawił mi opinię do zmiany projektu gazowego i przejżał kominy i nie wnosił zastrzeżeń.

  Z moich obserwacji gdy stoję przy piecyku trzymając ręcę przy kołnierzu wylotu spalin potrafi się pojawić odczuwalna temperatura która zapewne jest powodem wyłączania piecyka przez czujnik braku ciągu kominowego.

  Mój wniosek to taki iż przy wietrznej pogodzie wiatr wdziera się do komina nacierając na wylot spalin które uchodzą bokiem pod kołnierzem wylotu spalin. Poamaga otwarcie okna gdyż wiatr wpadający do pomieszczenia wyrównuje ciśnienie i przez komin nie wdziera się więcej powietrza.

  Moje pytanie brzmi czy uważacie moją tezę za możliwą? i czy montaż nasady kominowej obrotowej która zapobiegnie wdmuchiwania wiatru pomoże mi?

  koszt takiej nasady z blachy kwasoodpornej to 150 zł ale jeżeli jest możliwy inny powód błędu działania to może nie warto montować ???
 • Poziom 22  
  Jeżeli otwarcie okna pomaga to oznaczało by zbyt mały dopływ powietrza z zewnątrz.Stały problem przy szczelnych oknach.

 • Moderator na urlopie...
  Nasada kominowa nie powinna zaszkodzić, aczkolwiek ta, o której piszesz zapewne nie jest wykonana w całości ze stali kwasoodpornej, tylko po części z aluminium lub blachy ocynkowanej. Spaliny zatem to zjedzą wcześniej czy później. Poza tym będzie się ona kręciła, lecz spalin może nie wyciągać z prostego powodu. Nie ma dopływu powietrza do spalania.
  Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie poprawnej wentylacji. Znaczy to ni mniej ni więcej, tylko zamontowanie nawietrzaków okiennych w pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany ten bojler. Ewentualnie, w sąsiednim pomieszczeniu jakiegoś nawiewu z dworu, a do tego pomieszczenia kratki w drzwiach o przekroju min. 200 cm2
 • Poziom 22  
  Cytat:
  Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie poprawnej wentylacji

  Wentylację na pewno ma(kanał wentylacyjny),tylko nawiewu nie ma.Jeden nawietrznik nie załatwi sprawy!Wszystkie okna powinny je posiadać a kratka jak w/w poście!!!
 • Poziom 11  
  jak wspomniałem obok jest drugi kanał wentylacyjny o sprawdzonym przez kominiarza ciągu.

  Pytanie brzmi dlaczego wygaszenie występuje przy b.dużych wiatrach?
  Zaobserwowałem iż w domu w każdej kratce wentylacyjnej zimą zimne powietrze z zewnątrz pcha się do ciepłych pomieszczeń - to zrozumiałe wentylacja grawitacyjna a zimne powietrze jest cięższe.

  Dalej: pomieszczenie w którym znajduje się piecyk nie jest małe ok 5x5 ze stale otwartymi drzwiami do korytarza z klatką schodową oraz innym pokojem. Tak duża kubatura nie powinna moim zdaniem powodować braku powietrza do spalania, przy okresowym włączaniu się piecyka cwu.

  Piecyk zapala się i dizała ale w czasie podgrzewania w różnym czasie potrafi się wyłączyć i jak wspomniałem wcześniej stoją na krześle trzymając dłonie przy czujniku braku ciągu tylko CZASAMI pojawia się temperatura (oczywiście w czasie podgrzewania).

  Czy nasada kominowa wykonana z innych metali nie wiem jeszcze jej nie zakupiłem. Według zapewnień sprzedającego do bojlera gazowego w zupelności wystarczy taka obrotowa (nie kierunkowa) o średnicy kanału fi 150 i jest wykonana ze stali kwasoodpornej. Jak w żeczywistości nie wiem.

  Zatsanawia mnie czy powodem złego działania nie jest sąsiadujący zbyt blisko drugi kanał wentylacyjny.

 • Moderator na urlopie...
  Nie zrozumiałeś.
  Kominiarz sprawdzał ciąg przy otwartym oknie i dlatego był prawidłowy. Zimne powietrze jest zaciągane do kratek właśnie z tego powodu.
  Twój podgrzewacz spala ok 0,6-0,7 m3/h. Do spalenia 1 m3 gazu potrzeba ok 10 m3 powietrza. Skąd ma być dostarczona taka ilość powietrza, jeżeli masz szczelną chatę? Może widziałeś, albo sam kiedyś ściągałeś wino wężykiem z dużej butli. Spróbuj to samo zrobić i szczelnie zatkać korek gąsiora. Z początku poleci trochę, a za chwilę przestanie lecieć mimo, że w nim jest jeszcze zawartość. To samo jest z powietrzem. Jednak kratka wentylacyjna "puszcza" czyli ciągnie to powietrze z zewnątrz, skoro nie ma innej drogi. Myślę, że dość jasno wytłumaczyłem.
  Aha, kiedyś w każdym mieszkaniu były robione takie nawietrzaki w jakichś szafkach pod oknem; z reguły w kuchni lub spiżarni. Gospodynie miału niby lodówkę, a tu chodziło o doprowadzenie powietrza do spalania do pieców węglowych do gotowania i ogrzewania. Później zaniechano tej praktyki, a dzisiaj w świadomości ludzi już tego nie ma i się wzbrania przed nimi. Chociaż ostatnio "wymyślono" właśnie nawietrzaki do wmontowania w szczelne okna, żeby poprawiały mikroklimat i doprowadzały powietrze do spalania.
  Otwórz lekko okno i w czasie pracy podgrzewacza sprawdź swoje spostrzeżenia co do ciepłego "wydechu" i napływu zimnego powietrza przez kratkę wentylacyjną.
  Nasada jak już wspomniałem nie zaszkodzi, jeżeli rzeczywiście będzie mimo to słaby ciąg. Będzie wtedy również służyła jako wentylacja, ale jednocześnie, jeżeli nie będziesz miał rozszczelnionego mieszkania, poprzez te nawietrzaki, to będzie powodowała wzmożony napływ zimnego powietrza przez kratki wentylacyjne.
 • Poziom 11  
  ... czy drugi kanał wentylacyjny nie powinien wystarczyć w celu dostarczenia powietrza do spalania?

 • Moderator na urlopie...
  Kanał wentylacyjny ma wyciągać powietrze z domu, a nie dostarczać go. Istnieje również obawa, że może wtedy przy okazji zaciągać powietrze ze spalinami ze znajdujących się obok kominów, np.: również węglowych
 • Poziom 14  
  Witam.
  O ile dobrze pamiętam to kanał nawiewny w pomieszczeniu powinien mieć otwór nad podłogą. Wówczas ciąg naturalny będzie prawidłowy.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  jeżeli chodzi o brak powietrza do spalania to dlaczego w dni bez silnych witrów działa poprawnie?
 • Poziom 22  
  Bywają takie przypadki że np.przy wietrze z północy wdmuchuje w komin,zwłaszcza jak obok mamy wyższy budynek o który wiatr się zawija i leci w dół dmuchając w kominy.W tej sytuacji pomaga nakładka kierunkowa na kanał spalinowy, i żaluzja obrotowa na wentylacyjny.Choć ta druga wspomaga też słabą wentylację przy krótkich kanałach.
  Ale w sytuacji braku dopływu powietrza z zewnątrz budynku do kotłowni,nie wiele pomaga.
  Jeżeli oba zjawiska u Ciebie występują to musisz to zrobić,tzn. założyć nakładki i doprowadzić powietrze do kotłowni.Wtedy będzie dobrze.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Tutaj masz taką sytuację o której pisałem.Ten mniejszy komin ma właśnie nakładkę.Poprawa ciagu kominowego.
 • Poziom 13  
  wstawieni wentylatora kominowego . tzn wymusznie ciegu wentylatorem o odpowiedniej wydajnosci. po strni ssawenj wytworzy sie pod cisnieniae ktore zassie dodatkowe spaliny. wentylator emieści bliżej sześci wylotowej kanału splinowego z układu . kominia . w możliwie łatwym do zamontowania miejscu . podpić zasilanie i streownik plc i jazda .

 • Moderator na urlopie...
  Taaa...
  Ten wentylator zapewne będzie droższy od tego piecyka , o którego kruszymy kopie.
  Czy nie lepiej zrobić wszystko tak, jak stanowi prawo - wentylacja, doprowadzenie powietrza, układ komina itp. Na pewno wszystko zadziała prawidłowo. Po co odkrywać Amerykę, skoro jest ona już odkryta?
 • Poziom 11  
  oczywiście że lepiej
  jednakże gdy zawiedzie "natura" a wybór miejsca na instalację jest ograniczony ze względu na dostęp do komina w celu odprowadzenia spalin, i zachowaliśmy dbałość o montaż co nam pozostaje?

  koszt nasady obrotowej to jakieś 150 zł np :
  http://www.allegro.pl/item578682965_nasada_na_komin_sr_150_dobra_wentylacja_f_ra_vat.html

  a jeżeli wygaszenie następuje tak jak u mnie tylko przy dużych wiatrach to daje mi do myślenia i chęć poniesienia stosunkowo niewielkiego kosztu w stosunku do przeniesienia piecyka lub robienie nowego kanału nawiewnego.

  Do montażu potrzebuję czasu, jak zamontuję podam wynik, oczywiście po czasie sprawdzenia.
 • Poziom 11  
  zapewniano mnie iż do piecyka cwu przy długim wylocie (3 piętra) temperatura i ilość spalin nie będzie wysoka i taka nasada wystarczy.
  Natomiast gdyby wchodziło w gre spalanie paliw stałych już nie, wtedy należy zastosować "strażaka" kierunkową nasadę.
 • Poziom 13  
  zastosować wentylator ciągu i sprawa załatwiona o odpowiedniej wydajności. sterowany za pomocą strownika plc.