Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampki choinkowe led- kilka pytań.

krzych720 06 Gru 2008 14:21 8210 20
  • #1 06 Gru 2008 14:21
    krzych720
    Poziom 2  

Proszę o pomoc jak najprościej rozłączyć programator w lampkach choinkowych by świeciły tylko światłem ciągłym.
    dołączam zdjęcia tego sterownika.
    Odnośnie elektroniki jestem trochę zielony, więc proszę bez zbytniego fachowego języka.
    Próbowałem połączyć na krótko te diody ale efekt był taki, że diody świeciły nie pełnym światłem i trochę migotały.
    Dodam że w sterowniku jest program ciągłego świecenia, ale jest on na końcu i trzeba za każdym razem 6 razy naciskać przełącznik by uzyskać ciągłe świecenie. Przy jednym komplecie to nie jest kłopot ale przy dziesięciu już tak i jeżeli one będą na 7-mio metrowych choinkach to już nie jest wesołe
    Bardzo proszę o radę może istnieje jakiś prosty sposób

1 20
  • #2 06 Gru 2008 14:29
    enraged
    Poziom 17  

Te światełka migotają w 2 częściach?

2
  • #3 06 Gru 2008 14:32
    krzych720
    Poziom 2  

tak dokładnie dwie części po 50 diod. Komplet posiada także dodatkową wtyczkę do podłączenia następnego kompletu .

0
  • #5 06 Gru 2008 14:35
    enraged
    Poziom 17  

A mógłbyś preczytać napisy z tych dwóch czanych trzynożnych? ;-)

AAAAAAAA faktyzcnie! ;-)
    A ja głupi szukałem sposobu, żeby zapchać bazę :-p
    Pozdrawiam!

2
  • #6 06 Gru 2008 14:45
    krzych720
    Poziom 2  

Dzięki Adam1988 faktycznie proste aż głupie ;]
    tylko małe pytanie nie będzie to miało wpływu na trwałość i bezpieczeństwo. Lampki te mają być zawieszone w kościele (żeby ksiądz nie wykluczył mnie z parafii za jakiś wypadek ;D )

0
  • #7 06 Gru 2008 14:58
    Adam1988
    Poziom 25  

Nie powinno ale dolozyl bym w tych sterownikach jakis maly bezpiecznik np. 630mA. I roznicowke na calosc wraze jak by ja zabardzo woda swiecona pokropil. ;)

0
  • #8 06 Gru 2008 15:12
    krzych720
    Poziom 2  

Całość jest podłączona przez różnicówkę tak że myślę nie będę się w koszta ładować.
    Jeszcze raz dzięki za radę.
    Miłego popołudnia.

0
  • #9 12 Gru 2014 23:38
    pawel6144
    Poziom 7  

Witam

Pozwoliłem sobie podłączyć się pod temat.
    Mam kilka dokładnie takich samych zestawów lampek choinkowych led.
    Każdy zestaw zaczyna się naturalnie wtyczką i kończy gniazdem do zasilania kolejnego zestawu i tak w kółko.
    Wszystko pięknie tylko te zestawy sterowane są indywidualnie i nawet jeżeli połączone są w długi łańcuch, to nie ma bata aby je zsynchronizować. Każda sekcja świeci po swojemu. Na domiar złego, za każdym razem gdy włączy się zasilanie, każdy z zestawów uruchamia się z losowym programem ech.

Co wymyślić drodzy Panowie aby to zsynchronizować. Tak naprawdę interesuje mnie tylko jeden program (i niestety nie jest to stałe świecenie).
    Idealnie byłoby aby do jednego sterownika podpiąć pozostałe zestawy choć rozumiem iż to nie takie proste (lub nawet niemożliwe).

Czy zatem macie pomysł jak jednym mikroprocesorem na płytce wysterować pozostałe sterowniki? Z góry dzięki.

0
  • #10 13 Gru 2014 01:56
    Karaczan
    Poziom 39  

Odciąć bazę z tranzystorów na kolejnych sterownikach i poprowadzić do nich sterowanie z 1szego sterownika.

0
  • #11 13 Gru 2014 08:11
    MARKSON43
    Poziom 18  

Ale czy te małe tranzystory wytrzymają takie obciążenie.One potrafią siadać przy jednym ciągu.Trzeba by wymienić na mocniejsze.

0
  • #12 13 Gru 2014 21:35
    pawel6144
    Poziom 7  

Nie jestem elektronikiem ale rozumiem że sterownik2 i kolejne pozostają i działają bez zmian, jedynie wysterowane będą sygnałem z pierwszego sterownika.
    Spróbuję i dam znać. Dzięki!

0
  • #14 14 Gru 2014 22:45
    pawel6144
    Poziom 7  

Więc połączyłem bazy jak sugerowałeś... i niby działało ale coś tam mrugało nie tak jak powinno, część była ok a część wyglądała jakby faktycznie gdzieś mocy brakowało.
    Przeszedłem więc do planu B - nieco bardziej hardcorowego.
    Uciąłem dwa pozostałe sterowniki i przylutowałem wszystko do pierwszego. Działa pięknie. Trzy sznury 12m + 12m + 17m jeden sterownik udźwignął bez problemu.

0
  • #15 15 Gru 2014 15:56
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Bo powinienes polaczyc bazy i odciac sterowniki (stojące plytki z czarnym nalanym ukladem) z tych, ktore nie steruja calym ukladem.

0
  • #16 15 Gru 2014 16:12
    pawel6144
    Poziom 7  

teraz to mówisz :) w każdym razie dzięki za pomoc. Połączyłem szeregowo i wszystko gra jak na razie. Mam nadzieję że to dodatkowe obciążenie nie zjara niczego na płytce... nie wiem czy mogę spać spokojnie.

Na kablu sterownika (17m) napisane jest (...) max 21.6W. Dołączyłem do niego 2x 10m lampek... ciekaw jestem ile brały lampki oryginalnie i o ile zwiększyło się obciążenie po przedłużeniu łańcucha.

0
  • #17 15 Gru 2014 16:43
    Karaczan
    Poziom 39  

Karaczan napisał:
    Odciąć bazę z tranzystorów na kolejnych sterownikach i poprowadzić do nich sterowanie z 1szego sterownika.

Przecież było mówione ;)
    Ile wytrzymają tranzystory przy twoim połączeniu nie wiadomo.
    Nie robią się gorące?

0
  • #18 15 Gru 2014 16:46
    pawel6144
    Poziom 7  

ścieżki przeciąłem w miejscach wskazanych czerwoną kreską naturalnie.
    Myślałem że w poprzednim poście pisałeś aby usunąć pionową płytkę z mikroprocesorem (czy co to tam jest).

0
  • #19 15 Gru 2014 18:35
    MARKSON43
    Poziom 18  

Nie lepiej zbadać napięcie jakie ma wychodzić na jeden ciąg ledów i dorobić do tego prostownik ,(układ gretza).Na pewno nie trzeba konkretnego układu prostującego,filtrującego patrząc na te małe diody prostownicze.
    Jeszcze pytanie czy to na pewno są diody czy zwykłe żaróweczki bo teraz tak podrabiają wygląd że ciężko odróżnić.

0
  • #20 15 Gru 2014 22:30
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

MARKSON43 napisał:
    Jeszcze pytanie czy to na pewno są diody czy zwykłe żaróweczki bo teraz tak podrabiają wygląd że ciężko odróżnić.

Teraz poznasz ze to diody, bo mrugają, żaróweczki miałyby większą bezwładność i wyglądałoby jakby świeciły swiatłem ciągłym.
    MARKSON43 napisał:
    Nie lepiej zbadać napięcie jakie ma wychodzić na jeden ciąg ledów i dorobić do tego prostownik ,(układ gretza).Na pewno nie trzeba konkretnego układu prostującego,filtrującego patrząc na te małe diody prostownicze.

Chodziło o to, by jednym sterownikiem ustalać stan wszystkich oświetleń. Mając 3 oświetlenia z jednego ciągniemy kable z baz tranzystorów, z dwóch pozostałych albo przecinamy ścieżki między układem scalonym a bazami, ewentualnie usuwamy całą stojącą płytkę i podłączamy kabel prowadzący z baz sterownika głównego do baz w sterowniku "pośrednim"

0
  • #21 07 Mar 2015 17:20
    Jaresz11
    Poziom 6  

Pozwalam się podpiąć pod temat bo mam prawie identyczny sterownik. Oświetlenie to 200 szt. białych diod led świecących w 4 kolorach. Na rysunku ponumerowałem kabelki które wychodzą ze sterownika. Kabel 4 i 5 to zasilanie, kabel 3 to szeregowo połączone diody czerwone i żółte, kabel 2 diody niebieskie i zielone a kabel 1 jest podłączony do końców kabla 2 i 3.
    U mnie nie palą się diody na kablu nr 3 trochę pogrzebałem i okazało się że 5 pierwszych diod od strony sterownika jest podłączonych przez rezystory. Wszystkie są mocno przegrzane bo izolacja się stopiła ale na kablu nr 2 jest ok. i widać że mają 3 chyba czarne kreski i gdy je mierzyłem w skali 20K Ω to pokazywały wartość 0,10 do 0,12 Ω. Okazało się też że jest spalona 1 dioda dokładnie 4 od sterownika.
    Czy ktoś może podpowiedzieć jakie parametry maja te diody i rezystory.
    Lampki choinkowe led- kilka pytań. Lampki choinkowe led- kilka pytań. Lampki choinkowe led- kilka pytań. Lampki choinkowe led- kilka pytań. Lampki choinkowe led- kilka pytań.

1