Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena GP czy półfalówka do CB?

kargul85 06 Gru 2008 14:50 17213 42
  • #1 06 Gru 2008 14:50
    kargul85
    Poziom 12  

Witajcie!
    Robię antenę stacjonarną co CB którą będę mógł w każdej chwili zdjąć z dachu i schować do altanki na działce coby amatorów metali kolorowych nie kusiła.
    Jak wspomniałem moja stacja CB będzie umiejscowiona na ogródkach działkowych z dala od bloków i innych wysokich miejsc.
    Która antena będzie miała lepszą sprawność pod względem kierunkowości i oddawania mocy? Biorę na warsztat dwie możliwości: dipol półfalowy 5,5m oraz antenę GP (jeśli to tak się nazywa). Dipol jest jak wiadomo anteną kierunkową ale jak wypadają te anteny obok siebie? Dipol jest też łatwiejszy w budowie ale nie o to tutaj chodzi.
    Na rysunku przedstawiłem szkic anteny GP jaką chciałbym zbudować.
    Ponadto mam jeszcze pytanie odnośnie tej anteny: żyłę gorącą podpinam do promiennika a oplot do przeciwwag?
    Pozdrawiam...

0 29
  • Pomocny post
    #2 06 Gru 2008 15:34
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

kargul85 napisał:
    ...Robię antenę stacjonarną co CB którą będę mógł w każdej chwili zdjąć z dachu i schować do altanki na działce coby amatorów metali kolorowych nie kusiła.

Dobry pomysł.
    Cytat:
    Biorę na warsztat dwie możliwości: dipol półfalowy 5,5m oraz antenę GP (jeśli to tak się nazywa).

Dipol półfalowy = to troszeczkę myląca nazwa. Dipol ½λ to nic innego jak 2x¼λ czyli dwa druty/promienniki po ¼ fali , czyli około 2,75m .
    Może się mylę , ale wydaje mi się , że piszesz o antenie półfalowej , tj. o takiej konstrukcji , której promiennik ma długość ½λ czyli około 5,5m .
    Cytat:
    Dipol jest jak wiadomo anteną kierunkową

Dipol pionowy NIE jest anteną kierunkową , tylko Dookólną.
    Cytat:
    ale jak wypadają te anteny obok siebie?

Dipol a GP to prawie identyczne anteny. Dipol to 2x 2,75m wyciągnięte/położone na jednej linii a GP to też 2x 2,75m lecz pod kątem pomiędzy promiennikiem a przeciwwagą o 135st. .
    Zysk anteny dipol większy o około 1dB do 1,6dB od GP, wg różnych podań.
    Cytat:
    Ponadto mam jeszcze pytanie odnośnie tej anteny: żyłę gorącą podpinam do promiennika a oplot do przeciwwag?

TAK. A wymiary promiennika i przeciwwagi dla GP , to :
    300/27/4*0,96= 2,66m ( 266cm ).

Pozdrawiam.

0
  • #3 06 Gru 2008 22:34
    kargul85
    Poziom 12  

Tak, antenę buduje na pół fali bo na tyle jeszcze mogę sobię pozwolić w terenie :)
    Fakt, źle napisałem o dipolu, ma ch-kę dookólną ale nie taką jak pionowy pręt. Ponadto dipola nie montował bym w pionie lecz w poziomie w stosunku do ziemi, gdzieś między drzewami na izolatorkach. Jak wygląda ch-ka kierunkowa anteny GP?
    Zbuduję dipol najpierw i zobaczę jak wypadnie w łączności.
    Dzięki za wytłumaczenie.

PS> Gdzie mogę zdobyć izolatory jajowe?
    PSS> nie napisałem z czym to będzie współpracować. Otóż z czymś takim: http://www.rigpix.com/cbfreeband/sommerkamp_ts660s.htm z gruszką Radmora :) Stare ale jare

0
  • #4 07 Gru 2008 06:36
    SP5ANJ

kargul85 napisał:
    ... Jak wygląda ch-ka kierunkowa anteny GP? ...

Pionowy GP też ma charakterystykę dookólną. Lecz kąt promieniowania (listek główny) troszeczkę powyżej horyzontu , gdzieś około 40 stopniu (½λGP około 30st. a 5/8 λ około 23st.). Dlatego do łączności dalekich (DX-wych) jest potrzebny jak najniższy kąt promieniowania.
    Cytat:
    Zbuduję dipol najpierw i zobaczę jak wypadnie w łączności.

Dipol jest chyba naj sprawniejszą anteną , prostą w konstrukcji , tanią i nie rzucającą się w oko ludzkie.
    Cytat:
    Gdzie mogę zdobyć izolatory jajowe?

Normalnie w sklepach nie widywałem, ale na jakiś giełdach radiotechnicznych albo w wojsku.
    Proponuję zamiast izolatorów, wykorzystać inny , dowolny izolator np. płytkę z laminatu (bez miedzi), bakielit (ale gruby) lub w ostateczności tak powiązać/przywiązać koniec linki ramienia dipola do linki nie elektrycznej (żyłka, sznur do wieszania bielizny itp.) , zwykłym węzłem żeglarskim np. ósemką.
    Na częstotliwość np. 27,200MHz , to wymiar dipola będzie , jak :
    300/27,2/4*0,96 = 2,64m (264cm) , licząc od samego koncentryka do końca (załamania) ramienia. 2 x 264cm.
    Cytat:
    ... Otóż z czymś takim: ts660s z gruszką Radmora :) Stare ale jare

Sprzęt jest faktycznie "archiwalny" , ale przeżyje nie jedne pokolenie obecnych wynalazków radiowych a i parametrami może być lepszy od nie jednej konstrukcji za 150zł. . :D

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Gru 2008 07:00
    avi
    Poziom 14  

Jeżeli kolega będzie chciał pogadać sobie lokalnie na CB to trzeba zaznaczyć , że wszystkie mobilowe i stacjonarne anteny CB pracują w polaryzacji pionowej, tak więc dipol rozpięty poziomo może się nie sprawdzić najlepiej. Proponuję zakupić na allegro używaną półfalówkę bez przeciwwag, lub wykonać ją samemu wg przytaczanego już nieraz na elektrodzie rysunku.:

Potrzebny będzie też reflektometr - inaczej SWR miarka - koszt jakieś 40-50 zł.
    Promiennik można wykonać z rury alu lub stalowej - w zależności od możliwości ale bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem jest zakupienie w sklepie wędkarskim wędki 6-cio metrowej bez przelotek i umieszczenie w jej wnętrzu drutu miedzianego. Drutu trzeba dać więcej aby można było dobrze dostroić antenę. Koszt wędziska to ok 30 zł.

0
  • #6 07 Gru 2008 10:41
    kargul85
    Poziom 12  

Dzięki Panowie za odpowiedzi.
    Faktycznie zapomniałem o polaryzacji fali :O
    Zrobię dipol i zobaczę jak to się ma w łączności z mobilami. Kosz wykonania znikomy a może antenę później wykorzystam do czegoś innego, może rozwieszę w bloku na ścianie lub wykorzystam w odbiorniku krótkofalowym :) Zastosuje sie do Twoich obliczeń SP5ANJ.
    Antena prętowa (patrząc na polaryzację fali) będzie chyba najlepszym rozwiązaniem, tylko poszukać muszę odpowiedniej rurki/pręta bo 5,5m nie leży obok. A gdyby tak zastosować rurkę miedzianą taką jak w instalacjach wodnych się stosuje? Nada się? Czy lepiej AL bo mniej się utlenia?
    Wędkę mam ale narazie używać ją będę w swoim przeznaczeniu choć to b. dobry sposób żeby się dostroić! SWR pożyczę.
    Co do radia, odbierać odbiera dobrze ale ma lichą modulację, trochę charczy. Mocy wyjściowej nie znam bo widać, że radio było już kilkakrotnie grzebane ale nie przeze mnie. Czego się spodziewać od 30 letniego radyjka. Jak to mówią: darowanemu koniowi...
    Pozdrawiam!

PS. Znalazłem ciekawą stronkę z akcesoriami antenowymi, izolatorki też mają po 4zł: http://antenykf.com/?p=

0
  • #7 10 Gru 2008 20:35
    kargul85
    Poziom 12  

Witajcie!
    Wykonałem dipol 1/2 falowy lecz moje zabytkowe radio okazuje się być za mało selektywne i podłączyłem się do mobilnego Unidena PRO 520XL. Odbiór dobry, nadawanie też. Nawiązałem łączność z kolegą na jakieś 4km bez żadnych zakłóceń (on ma antenę Hustler 100 w mobilu, ja z resztą też ale to inna historia). Niedługo sprawdzimy jak odbiera dalej.
    Wykonam też półfalówkę w postaci pręta pionowego (taki jak na rysunku wyżej) i porównam obie anteny.
    Jako promiennik wykorzystam aluminiowy kabel z linii napowietrznej tylko jeszcze nie wiem jak go połączyć sensownie z cewką bo ten kabel jest dość gruby. Linke zapodam w rurkę PCV do instalacji wodnej i przytwierdzę do jakiegoś masztu (np. tyczki z drewna).
    Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

0
  • #8 10 Gru 2008 20:55
    avi
    Poziom 14  

Witam, w jakiej polaryzacji zrobiłeś dipola? Czy zastosowałeś balun? Jeżeli nie to należy go zastosować aby poprawić charakterystykę promieniowania. Tu masz co i jak: http://www.sp8obe.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=22

Pamiętaj, że jeżeli nie zastosujesz baluna to twoja linia zasilająca też mocno promieniuje stwarzając zagrożenie dla zdrowia.

Jak będziesz robił półfalówkę to ostatecznie możesz użyć listewki drewnianej jako nośnika ale pamiętaj, że jak listewka namoknie to będzie dosyć mocno tłumić sygnał. Na budowę polecałbym jednak wędziska - nie nasiąkają tak a na promiennik drut miedziany, który łatwo da sie polutować do cewki, umożliwi solidne zrobienie odczepu no i nie skoroduje tak szybko. Jeżeli będzie to tymczasówka to nawet możesz zrobić to w postaci zwisającego z drzewa drutu.

Jak chcesz sprawdzić działanie radia to nawołuj na kanale 28 czyli na częstotliwości 27.280 MHz, to częstotliwość służąca do wywoływania stacji bazowych. Na pewno odezwą się fachowcy, którzy w miarę dobrze podadzą ci jakość odbioru.

0
  • #9 11 Gru 2008 11:30
    kargul85
    Poziom 12  

Cześć! Dipol był ustawiony poziomo w stosunku do ziemi i naprawdę byłem w głębokim szoku, że radio tak ładnie pracowało.
    Baluna nie mam więc moje kotki na działce trochę się napromieniowały :) Tylko że na tej stronie co podałeś nie ma danych nawojowych i danych rdzenia na balun.
    Cóż antena ta może mi służyć jako odbiorcza na zakres fal krótkich gdy wyjadę w teren :)
    Co do pręta półfalowego, pojadę na rynek i zobaczę wędki, tyle że one niektóre są metalowe, jak antena teleskopowa... najlepszy byłby tutaj bambus! Nie nasiąka wilgocią, jest giętki i lekki tylko skąd wziąć 5m bambus?
    Z tą linią napowietrzną to chyba jednak zły pomysł, miałem kiedyś antenę na pasmo amatorskie z tej liny i było bardzo dobrze, zawieszona na dachu między dwoma izolatorami również ze słupów NN, lecz jest ona gruba, krucha i nie wygodna w układaniu. Dzisiaj kupię 5,7m linki Cu fi=1,5mm.
    A ja wołałem ogólny Cz-wa na 21 i już wiem dlaczego się nie odezwali :) Ale wcześniej ich słyszałem na 21 bo kierowali mobila...

0
  • #10 11 Gru 2008 12:07
    avi
    Poziom 14  

Jeśli chodzi o balun to wszystkie dane są pod tym linkiem co Ci podałem - "...został wykonany z nawiniętego zwój przy zwoju 37 zwojów przewodu antenowego RG58 U/A na średnicy 50mm rura z PCV, górna część jest bezpośrednio podłączana do anteny dolna część jest zakończona wtykiem bnc ( do testów ), wrażenia - bez problemu utrzymuje się swr 1:1 max 1:1.3 w pasmach amatorskich od 1.8 do 30 Mhz..." - nie mam tam rdzenia.
    Mówiąc o wędce miałem na myśli wędzisko teleskopowe, które potocznie nazywa się "pole". Występuje ono bez przelotek praktycznie w każdych
    długościach w cenach od 8-10zł za 2-3 metrowe do ok 50-60 zł za 8metrowe. (Zaznaczam, że w tej cenie można już nabyć 1/2 falówkę, która będzie miała lepsze parametry). Mowa oczywiście o wędziskach z włókna szklanego. Drut należy umieścić w środku, zmieści się tam też cewka i wtyk (tak by nic nie zamokło). Dolny korek należy wywalić aby ew. woda wypływała.

0
  • #11 11 Gru 2008 16:17
    kargul85
    Poziom 12  

Fakt, nie doczytałem o danych na balun ;)
    Jak narazie skłaniam się ku bambusowi, generalnie trzeba zrobić coś z niczego żeby sprawdzić jak działa :) O warunki atmosferyczne się nie boję ponieważ antena będzie wyciągana tylko przy próbie osiągnięcia łączności, poza tym moja rodzina zaraz by wyskoczyła z tzw. "ryjem" że szpecę im działkę i że pioruny ściągam... Już to przerabiałem.

0
  • #12 19 Mar 2009 11:32
    ADAMCB
    Poziom 11  

Witam.
    Najlpiej kup zwykłą antene 1/2 fali, powies ją na 6 metrach. Taka konstrukcje będziesz mógł łatwo postawić i opuscić bez obaw czy się coś pokrzywi lub urwie.

0
  • #13 19 Mar 2009 20:25
    pietach
    Poziom 22  

Cytat:
    Najlpiej kup zwykłą antene 1/2 fali, powies ją na 6 metrach

A gdzie radość budowania ??
    Niektórzy wolą wyłożyć kase na stół i kupić gotowca, niektórzy (nawet ci co mają kase) wolą zrobić coś samodzielnie - większa frajda że działa.

Proponuje zrobić dipol półfalowy i powiesić go pionowo lub skośnie do ziemi pod kątem około 45*.
    Ewentualnie zrobić tak żeby środek dipola był wyżej niż końcówki i powstanie tzw. Inverted-V - charakterystyka nadal pozioma ale juz dookólna (a nie ósemka jak dipol)

0
  • #14 29 Lip 2009 16:14
    alfa2
    Poziom 18  

avi napisał:
    Jeżeli kolega będzie chciał pogadać sobie lokalnie na CB to trzeba zaznaczyć , że wszystkie mobilowe i stacjonarne anteny CB pracują w polaryzacji pionowej, tak więc dipol rozpięty poziomo może się nie sprawdzić najlepiej. Proponuję zakupić na allegro używaną półfalówkę bez przeciwwag, lub wykonać ją samemu wg przytaczanego już nieraz na elektrodzie rysunku.:

Potrzebny będzie też reflektometr - inaczej SWR miarka - koszt jakieś 40-50 zł.
    Promiennik można wykonać z rury alu lub stalowej - w zależności od możliwości ale bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem jest zakupienie w sklepie wędkarskim wędki 6-cio metrowej bez przelotek i umieszczenie w jej wnętrzu drutu miedzianego. Drutu trzeba dać więcej aby można było dobrze dostroić antenę. Koszt wędziska to ok 30 zł.

Wykonałem antene tak jak na rysunku. ale ulicha nie działa prawidłowo .
    Mobilów słysze głośno i wyraźnie na ok 5 km, ale mnie nikt nie słyszy :(

Dodam że wykonałem dipola pionowego 2,7 m na 2,7m zawiesiłem to na ok 7 m i chodziło ok, swr 1,4.

Co do problemu to cewke wykonałem na drewnianym wałku o przekroju 32mm, drut miedziany 1mm na , natomiast maszt zrobiłem z wędki teleskopowej 5m , nie wpuszczając drutu do środka lecz na zewnątrz drut 2,5mm, dodatakowo przymocowałem drut taśmą samoklejącą co 30cm, kabel wykorzystałem telewizyjny z bardzo dobrym oplotem , jego długość to ok 15 metrów.
    Mierząc swr miarką, pokazuje mi zwarcie bo swr mam 8 po kalibracji na mierniku.
    Zyłe gorącą oczywiście wlutowałem na 3 zwoju tak jak na rysunku a mace na początku cewki.

Czy może mi ktoś pomóc?

0
  • #15 29 Lip 2009 19:50
    c2h5oh
    Moderator

alfa2 napisał:
    ...Co do problemu to cewke wykonałem na drewnianym wałku o przekroju 32mm, drut miedziany 1mm na , natomiast maszt zrobiłem z wędki teleskopowej 5m , nie wpuszczając drutu do środka lecz na zewnątrz drut 2,5mm, dodatakowo przymocowałem drut taśmą samoklejącą co 30cm, kabel wykorzystałem telewizyjny z bardzo dobrym oplotem , jego długość to ok 15 metrów...

Na mój gust to:
    - promiennik powinien mieć około 5,5 m
    - kabel telewizyjny nie nadaje się zbytnio (ma 75Ω zamiast potrzebnych 50Ω)
    - widoczna na zdjęciach cewka jest wykonana z drutu bez izolacji i ma zwarcia między zwojami. Jeżeli masz problem z przesuwającymi się zwojami, to nawijaj pomiędzy nimi grubą żyłkę lub linkę stylonową.
    Może to jest przyczyną marnych efektów?

0
  • #16 29 Lip 2009 22:00
    alfa2
    Poziom 18  

poprawiłem dałem żyłke od wieszania bielizny miedzy zwoje cewki, wymieniłem drut (promiennik) na nowy bo tamten poprzedni za bardzo skróciłem w tej chwili mam 6,5 metra antena pracuje, swr 2.0

Moje pytanie to jaki wychodzi swr na tej antenie jak ona się stroi do jakiego swr?

0
  • #17 29 Lip 2009 22:10
    SP5IT

Ja bym poszukał odczepem na cewce jak najlepszego dopasowania.
    Michał

0
  • #18 29 Lip 2009 22:30
    alfa2
    Poziom 18  

SP5IT napisał:
    Ja bym poszukał odczepem na cewce jak najlepszego dopasowania.
    Michał

Twoim zdaniem jechać na 4 5 zwój?
    obecnie antena ma swr
    1 1,9
    20 2,4
    14 3,9
    a po jej przycięciu ok 5cm

wszystkie odczyty poszły delikatnie w górę

Nie wiem czy ma to znaczenie ale ok 1m drutu zwisa mi na dół od sztycy .W rysunku było 5,5m ale u mnie w moim przypadku musiałem dać metr więcej drutu aby swr wrócił do normalnych rozmiarów, nie wiem może średnica cewki jest nieco większa.

0
  • #19 29 Lip 2009 22:31
    mk_gry
    Poziom 12  

Przy zastosowaniu drutu na promiennik taka antena będzie bardzo wąskopasmowa, co za tym idzie trudniejsza w zestrojeniu niż antena wykonana z rurek.
    Ja bym radził zrobić coś porzadnie z róry miedzianej lub aluminiowej a efekty będą odrazu widoczne na S-metrze

0
  • #20 29 Lip 2009 22:44
    alfa2
    Poziom 18  

wiem że mogę wykonać antene z rurki ale ja pytam o strojenie anteny wykonanej właśnie za pomocą drutu

0
  • #21 29 Lip 2009 23:39
    mk_gry
    Poziom 12  

Według twoich pomiarów SWR wynika że antena jest za długa. Ja bym ja skrócił do 5.5m długość elektryczna promiennika i tak będzie większa bo jest coś takiego jak współczynnik skrócenia który z którego wynika że taka antena faktycznie powinna mieć wymiar poniżej 5.5m

Dopiero jak promiennik będzie miał 1/2λ to poszukasz rezonansu po przez
    przestawianie odczepów na cewce.

Ważne jest w twoim przypadku przy stosowaniu kabla o impedancji 75Ohm pomiar SWR przy antenie a nie przy radiu. A dobrym rozwiązaniem było by przy radiu zastosowanie jakiegoś dopasowania

0
  • #22 30 Lip 2009 04:05
    sq5nbz
    Poziom 11  

Do kargul85 , twoje radio oryginalnie odbiera i nadaje w ''piątkach ''więc może to jest problem charczącej modulacji , napisałeś ...
    Co do radia, odbierać odbiera dobrze ale ma lichą modulację, trochę charczy.
    Być może że jest nie przestrojone w ''zera''

0
  • #23 30 Lip 2009 11:11
    alfa2
    Poziom 18  

Nie wiem co jest nie tak.
    Zmieniłem kabel na 50Ω i nic to nie pomogło, długość kabla ok 3m.
    Zacząłem również zmieniacz odczep na cewce żyły gorącej nic to nie dało, mam dokładnie 10 zwojów a antena lepiej się sprawowała na długości 6,5m :(
    W tej chwili skróciłem ją do 5,5m i jest lypa, działa gorzej niż przed zmianą kabla.

SWR na kanałach od 1-40 prawie 10 czyli zwarcie ale ja się tam nie doszukałem kable stykają się prawidłowo.
    Dodam że na kablu 75 Ω i długości ok 15m ta antena sprawowała się lepiej, i chyba niepotrzebnie skróciłem promiennik aż tyle ::::(

0
  • #24 30 Lip 2009 11:27
    SP5IT

Ja bym proponował odsunąć antenę od balustrady. Taki kawał zelastwa w bliskim sąsiedztwie promiennika ją rozstraja i to sporo.
    Michał

0
  • #25 30 Lip 2009 11:47
    alfa2
    Poziom 18  

Michał jak daleko od tej balustrady?

Myśle nad budową dipola na strychu 4 x 2,65 1/4 ale jest tam dach z blachy jak to się sprawdzi czy to ma sens?

Bo z tą anteną to już mnie licho nosi.

0
  • #26 30 Lip 2009 12:36
    SP5IT

Postaw ja tak, żeby antena zaczynała się ponad balustradą.
    Michał

0
  • #27 30 Lip 2009 13:22
    mk_gry
    Poziom 12  

Ja bym się jeszcze upewnił czy ta wędka nie jest wykonana z materiału przewodzącego prąd elektryczny

0
  • #28 30 Lip 2009 20:56
    alfa2
    Poziom 18  

mk_gry napisał:
    Ja bym się jeszcze upewnił czy ta wędka nie jest wykonana z materiału przewodzącego prąd elektryczny

Nie , wędka nie przewodzi napięcia.

Co do anten to ma ktoś strone albo schemat jak wykonać antenę gp z tym że teraz chcę ja zamontować na dachu dom jest wysoki 3 piętra.
    I chciałbym zbudować tą antenne z rurek aluminiowych, dodatkowo zależy mi na tym aby antena nie była w kształcie sztyce lecz mniej więcej przypomninała stara poczciwą antene od programu pierwszego.

0
  • #29 30 Lip 2009 22:48
    SP5ANJ

alfa2 napisał:
    Nie , wędka nie przewodzi napięcia.

A to Twoja antena ma jakikolwiek element przeciwwagi (najlepiej rezonansowej). :?:

Cytat:
    ... dodatkowo zależy mi na tym aby antena nie była w kształcie sztyce lecz mniej więcej przypomninała stara poczciwą antene od programu pierwszego.

To chyba jakiś żart. :D

Pozdrawiam.

0
  • #30 31 Lip 2009 07:50
    mfriedrich
    Poziom 15  

Może problem w cewce? Ważna jest nie tylko ilość zwoi ale też średnica nawinięcia i odstęp między zwojami. Amatorska budowa anten to ciągłe eksperymenty i do tego trzeba cierpliwości. Tutaj najłatwiejszym do zachowania parametrem wyjściowym jest długość promiennika i ją bym na początej starał się zachować a manewry robić cewką. Zrób taką, która ma kilka zwojów więcej, Poszukaj gdzie najlepiej zrobić odczep i zanotuj wyniki pomiarów. Potem usuwasz 1 zwój i ponawiasz procedurę. Znowu notujesz wyniki i widzisz, w którą stronę są zmiany. Niestety przy takiej zabawie bardzo przydatny jest analizator antenowy, bo możesz sprawdzać zachowanie anteny w szerszym zakresie częstotliwości. Tańszą opcją jest zbudowanie falomierza-generatora (TDO, GDO). Przy jego użyciu mógłbyś najpierw nie przejmować się odczepem i zrobić go na oko. Cewkę w takim przypadku tak bym modyfikował, żeby znaleźć rezonans a potem dobrałbym odczep tak, żeby Uzyskać niski SWR. Dopiero ostatnią korektę zrobiłbym długością promiennika.

0