Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DELL Inspiron 9300 - brak ładowania

mike1981 06 Gru 2008 16:54 2493 4
  • #1 06 Gru 2008 16:54
    mike1981
    Poziom 2  

Witam koledzy.
    Problem pojawił się wczoraj. Na 2 dni wyjechałem i Dell został w trybie uśpionym. Po powrocie, uruchomiłem go i zauważyłem, że działa on na baterii. Sprawdziłem zasilacz - lampka na zasilaczu się świeci, próbowałem wyjmować i wkładać wtyczkę do komputera kilka razy - 2-3 razy na moment zapaliła się lampka zasilania na 3 sekundy po czym zgasła. W chwili obecnej takie próby nie przynoszą żadnych efektów. W BIOS'ie pokazuje DC: N/A. Bateria niestety zaczęła się kończyć, więc musiałem wyłączyć sprzęt.
    Po wyjęciu baterii na samym zasilaczu nie reaguje wogóle, baterii nie ładuje. Zasilacz ma oznaczenie PA-10.
    Jak to ugryźć... mam w lapku dużo ważnych materiałów i zależy mi, żeby w miarę szybko usunąć usterkę. Co to może być? Zasilacz, płyta główna, przetwornik? Wygląda na to, że trzeba będzie kupić nową część, ale nie chcę kupować wszystkiego po kolei... Pomóżcie koledzy :)
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 06 Gru 2008 18:41
    Yansen
    Poziom 22  

Sprawdź czy jest napięcie na końcówce zasilacza.

Jeśli brak to może być kilka usterek z takim objawem: uszkodzone gniazdo zasilania, przerwa w połączeniu gniazda (obruszane gniazdo, opalone przez iskrzenie końcówki gniazda), uszkodzone elementy w torze zasilania (elementy smd na płycie głównej).

Zdarza się też (rzadziej) uszkodzenie zasilacza - mierzony pokazuje prawidłowe napięcie, po podłączeniu napięcie spada do kilku Volt.

Wydaje mi się, że bez serwisu się nie obejdzie. A co do danych: na czas naprawy kup obudowę USB na dysk, żeby mieć do nich dostęp. Dysk w serwisie nie będzie potrzebny.

• #3 06 Gru 2008 20:07
    mike1981
    Poziom 2  

Właśnie sprawdziłem napięcie miernikiem... napięcie jest, ale... Po podłączeniu zasilacza do sieci, na obudowie zasilacza zapala się zielona lampka, po włożeniu wtyku do laptopa lampka gaśnie... chyba znalazł się winowajca.
    Zrobiłem test... włożyłem wtyk do lapa i dopiero wtedy podłączyłem do sieci elektrycznej - na zasilaczu zielona lampka, bateria się ładuje, parę sekund i lampka na zasilaczu gaśnie i przestaje ładować baterię.
    Zamawiam nowy zasilacz, zobaczymy jak będzie...

• #4 17 Gru 2008 19:13
    Mscichu
    Poziom 14  

Witam, chciałbym się podpiąć pod ten temat aby nie śmiecić na forum, a mam podobny problem z ładowaniem, jednak nie taki sam:/
    W moim przypadku laptop działa zarówno na naładowanej baterii z zasilaczem, jak i bez oraz z zasilaczem bez baterii, jednak nie chce ładować baterii. Mam 2 i jednej w ogóle nie załącza, a drugą załącza, gdy jest prawie całkowicie wyładowana i wtedy ładuje do pełna i mogę podmienić i naładować tą pierwszą.
    Dodam jeszcze, że przy starcie z włączonym zasilaczem wyskakuje komunikat, że zasilacz ma mniej niż 130W i nie można uruchomić dalej systemu, dlatego muszę włączać z wyciągniętą wtyczką tak, że pracuje na baterii. Dodam jeszcze, że w windowsie xp również wyskakuje komunikat o złym zasilaczu jak go włączam. Chciałem już kupić ładowarkę bo wiem, że była przerabiana karta graficzna na mocniejszą i myślałem, że to pewnie to, jednak dziwi mnie fakt, że jedną baterię wreszcie zaczyna ładować...

Co może być przyczyną? Zasilacz, bateria czy może coś na płycie głównej?

Z góry dziękuję za pomoc.

• #5 17 Gru 2008 21:47
    maxwell055
    Poziom 16  

Kolego mike1981 to nie koniecznie musi być ładowarka bo równie dobrze może być zwarcie gdzieś na układzie ładowania w laptopie. Aczkolwiek rzeczywiście to może być zasilacz. Ale nie kupuj od razu nowego, bo może być Ci jednak nie potrzebny. Jak masz możliwość to pożycz od kogoś i sprawdź czy zachowuje się tak samo.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME