Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pogromcy mitów - robot Granta

06 Gru 2008 17:28 4335 18
  • Poziom 12  
    Mam pytanie odnośnie pogromców mitów i tam czasami pokazują robot Granta i mam pytanie chcialbym też zrobi sobie takiego robota ale o wiele mniej skomplikowanego i funkcjalnego pytanie dotyczy tego czy da sie do jego zbudowania użyc silniki krokowe od wycieraczek w autach??
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Silniki krokowe? To nie do tego. Tu trzeba mocniejsze silniki, takie coś jak od hulajnogi elektrycznej. Na alledrogo są 100W, 120W i 250W.

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A czy zdajesz sobie sprawę jak duże będą to koszty?

W napędach wycieraczek nie ma silników krokowych, poza tym te napędy mają przekładnie samohamowną, która moim zdaniem się do tego nie nadaje.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Sądząc po wielkości silników, to raczej nie są 100 W czy 200 W, proszę Link.
    Ten robot, wygląda jakby był żywcem wzięty z Discovery Robotica (czytaj: zabawka RC nazwana robotem )
  • Poziom 15  
    Rafx'owi raczej nie o tego "robota" chodziło. Czasami w niektórych odcinkach pokazywali pojazd na 4 kołach i jak Grand na nim siedział. Sądze, że autor tematu chciał wiedzieć więcej o tym "robocie"
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Chodzi o tego niby robota:
    Pogromcy mitów - robot Granta

Jest to fotka z jakiś zawodów,w których udział brał ten robot.
  • Poziom 14  
    Ten robot to Deadblow zbudowany przez Team DeadBlow, do którego należy m. in. Grant Imahara. Opis konstrukcji znajdziesz na stronie teamu http://www.deadblow.net/.
    Do budowy napędu robota użyto dwóch silników 12V DC z wózka inwalidzkiego. Moc znamionowa takiego silnika to około 200W.
  • Poziom 23  
    Faktycznie, to nie jest ten robot. W ramach rekompensaty Link do właściwej wersji robota.
    Grant Imahara - napisał książkępoświęconą swojemu robotowi Kickin' Bot.
    Oczywiście jest to robot typu: Discovery Robotica :)
  • Poziom 12  
    no tak chodzi mi o ten robot ale nie taki jak występują w robotica na discover (był to mój ulubiony program) tylko taki żeby jeździł 4 koła 2 silniki mogą być 100w ale takich na allegro nie ma 1 silnik na 2 koła 2 silnik na drugie 2 koła ale jak mam tym sterować przez radio?? takie jak w modelach RC??

Dodano po 1 [minuty]:

aha i ja nie chcę mieć żadnych bajerów tak jak ten młot w robocie Granta aha i mogą być też zamiast kół gąsiennice

Dodano po 2 [minuty]:

a to są od czego silniki i ile one mają w http://www.kickinbot.com/Project%204/motor-prep05.jpg ??
    rafx2055 napisał:

a to są od czego silniki i ile one mają w http://www.kickinbot.com/Project%204/motor-prep05.jpg ??

A skąd to mamy wiedzieć? Może jeszcze gdzie kupiono to w czym to było?

Może jeszcze zrobić tego robota za Ciebie i podesłać? Czego oczekujesz od tego forum?
  • Poziom 23  
    rafx2055 napisał:

A ja spytałem Mikołaja (przy okazji otrzymywania rózgi) i tutaj dostałem spis części. Jak widzisz, cena przekroczyła 2 370 $, czyli ponad 7 000 zł.
    Jeżeli kupisz wszystko naprawdę tanio i nie zrobisz niepotrzebnych zakupów, to wątpie byś zamknął się w kosztach poniżej 2000 - 3000 zł.
    Jesteś na to gotowy ?
    O potrzebnej wiedzy oraz narzędziach, już nawet nie wspomnę...

A "robot" Grant'a Imahara, występował w Robotice, cytat z Wikipedii: "Grant'a Imahara[...]Zwycięzca "Walk Robotów" emitowany na Discovery Science. Jako robotyk wiele razy pomagał Pogromcom Mitów".
  • Poziom 15  
    Ja mam nadzieje ze w ferie ukończe robota to zmieszcze się w 1000zł napewno. Koła z Leroy merlin(czy jak to tam) 40zł za sztuke czyli 160zł. 250W silniki od hulajnogi po 60 zł. 2 sztuki będe brał czyli już mamy 280zł. Regulatory 2 po 15zł za sztuke. Aparature juz mam wiec raczej sie w 1000zł zmieszcze.
  • Poziom 23  
    Matkas napisał:
    [...] Aparature juz mam wiec raczej sie w 1000zł zmieszcze.

To świetnie, ale proponuje, abyś podliczył wszystkie koszty wraz z aparaturą, papierem ściernym, lakierem czy innymi rzeczami/materiałami (w tym również narzędziami) które musiałeś kupić przy okazji budowy tego projektu.
    Mi też zawsze wydaje się, że zbudowałem coś co kosztowało kilka zł, a po podliczeniu realnych kosztów wpadam w panikę :). Ale to już mocny OT.

Chyba w przypadku kolegi który zaczął ten temat, lepiej będzie kupić zestaw Lego Mindstroms.
    Matkas napisał:
    Regulatory 2 po 15zł za sztuke.

Pokaż te regulatory po 15zł, do 250 Wattowych silników.
  • Poziom 27  
    o to samo chciałem spytać. 15zł za sterownik na 20A ciąglego prądu (czyli musiały by wytrzymać do 150A w impulsie), to byłaby naprawdę niezła cena.
    Taki silnik w trakcie normalnej pracy przy niewielkim obciążeniu będzie pobierał ~20A. W szczycie weźmie kilka razy tyle.

"nie zaleca się stosowania do silników większych niż klasy 550"

Podłącz go i zobacz, bo jak piszą to nie uczą, a nauka wchodzi wiadomo którędy najlepiej. Jak już posprzątasz to co zostanie z tej zabawy to dotrze do Ciebie, że 15zł to zakosztują kable do takiego silnika.
  • Poziom 15  
    są regulatory modelarskie do 60A nawet, ja robiłem orientacyjny koszt takiego robocika na 2 silnikach od skuterów elektrycznych ( 50zł 250w lub 150zł z przekładnią) czyli stosunkowo słabych, najtańszej aparaturze modelarskiej i częściach mechanicznych ze złomu.... i w okolicach 2000 zł oscylowało... i to zakładając ze "nic nie spier..."
    To jest b. droga zabawa i raczej niewykonalna dla kogoś kto chce od niej zaczynać zabawę z elektroniką...

Aha. i to nie są roboty ;P już szybciej Manipulatory.. była o to kłótnia na forum kiedyś.
  • Poziom 27  
    W hulajnodze na której ważący 80kg mężczyzna może spokojnie jechać 20km/h (na alledrogo jako skuter elektryczny) regulator to pwm na 4 komparatorach i 2 mosfety irfz44 (po 3zł) po dodaniu atmegi8 aby zapewnić kompatybilność z aparaturą modelarską zamkniemy się w 15zł. Do zmiany kierunku polecam przekaźnik, upraszcza to układ a kierunku nie zmieniamy przecież więcej jak raz na kilka sekund więc powinno wystarczyć. Oczywiście stycznik przełączamy tylko na rozłączonym tranzystorze aby nie wypalać styków. To że coś za granicą kosztuje 7000zł nie znaczy że tak jest w rzeczywistości - pewnie jeżeli zlecimy wykonanie klocków w profesjonalnych firmach to się nie wypłacimy ale po kilku wizytach na złomowisku i po znajomości można w tym kraju zmajstrować ciekawe projekty.

A tu link do mojej konstrukcji - ze zmianą kierunku na przekaźnikach (koszt całości to ok 150zł):
    [youtube]link[/youtube]
    Link

Oczywiście jest to tylko przykład że bez żadnego gotowego modułu też można się doskonale obyć.