Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury przy użyciu rezonatorów kwarcowych

Olon 22 Mar 2004 19:15 1418 2
  • #1 22 Mar 2004 19:15
    Olon
    Poziom 11  

Jest taka metoda pomiaru temperatury , o jakiej napisałem w temacie. Wiem że uzyskać można bardzo duże dokładności ( rzędu 0,001 st C ) i stosuje się ją min. w badaniach głebinowych na morzu. Poza tym nic więcej nie wiem (!!! :? !!!), a bardzo chciałbym się dowiedzieć. Jeśli ktoś posiada JAKIEKOLWIEK materiały związane z tym zagadnieniem - bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam. :spoko:

0 2
  • #2 22 Mar 2004 19:57
    UBL21
    Poziom 19  

Rezonator kwarcowy jest wrażliwy na temperature i w dokładnych generatorach umieszczony jest w termostacie. Tu jest odwrócenie sytuacji kwarc jednego z generator jest czujnikiem temperatury i wraz ze zmianą temperatury zmienia się częstotliwość tego generatora. Różnica częstotliwości tych generatorów jest przeskalowna na temperaturę. Można wykonywac dokładne pomiary lecz tylko w zakresie niezbyt wysokich temperatur.

0
  • #3 22 Mar 2004 20:12
    Olon
    Poziom 11  

Hmm... "...w zakresie niezbyt wysokich temperatur" To by tłumaczyło zastosowanie kwarców w badaniach morskich gdzie temperatura badanego ośrodka jest niska. Dzięki za reakcję - UBL21. Z tymi generatorami i porównywaniem częstotliwości to się domyślałem ale potrzebowałem potwierdzenia. Dopowiem jeszcze że wykorzystywane jako czujniki kwarce są kryształami o specjalnym cięciu co poprawia ich własciwości pod kątem wrażliwości na zmiany temperatury. Zapraszam do dalszego "udzielania się" . Wszelka wiedza na temat kwarców - termometrów będsie MILE widziana @:-) .

0