Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łada Niva i wspomaganie sprzegła

07 Dec 2008 11:32 5589 8
  • Level 11  
    Witam i może uzyskam tu dobrą radę :
    Nivę używam raczej na drogach nieutwardzonych . Niestety niema wspomagania kierownicy . Bywa ciężko . Na Allegro są często wystawiane elektryczne wspomagania do CLIO i PUNTO - po +- 300 zł .Korci mnie , aby to kupić i spróbować zamontować . Mechanicznie powinienem sobie poradzić , ale mocno boję się elektroniki . Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi zasadę działania " komputera" do wspomagania - nigdzie w sieci nic nie znalazłem .
    Takie wspomaganie można do łady kupić w Rosji - ale podobno psuje się jeszcze przed zainstalowaniem :
    http://www.niva-faq.msk.ru/tehnika/rulevoe/eur.htm#P3
    Zbyszek9
  • Moderator of Cars
    Ja bym raczej próbował podpasować od opla omegi czy coś w tym stylu.
  • Level 11  
    Nie ! to by była duża ingerencja w układ kierowniczy . Wspomaganie elektryczne to wycięcie kawałka kolumny kierowniczej , dorobienie jakiś przegubów , sprzęgiełek i włożenie serwomechanizmu . Wszystko mieści się pod deską rozdzielczą . Dla mnie problemen jest - jak spowodować , aby silnik elektryczny wiedział kiedy się kręcić , w którą stronę kręcić i z jaką siłą kręcić . Domyślam się , że jest tam zasilanie , sygnał z czujnika halla mówiący , że silnik pracuje , sygnał z szybkościomierza - bo wspomaganie jest zależne od szybkości jazdy ale CO JESZCZE ?
    Zbyszek
  • User removed account  
  • Level 11  
    MOja łada jest na wtrysku . Ma więc czujnik Halla . A drugi pomiędzy skrzynią i linką to pestka . Zaczynam szukać serwa po szrotach !
  • Level 35  
    Wspoma z Corsy B wchodzi w rachubę. W wersjach z silnikiem X10XE i X12XE szła elektryczna mechaniczna wspoma, z silniczkiem na kolummnie. "Nieskomputeryzowane" auto, sterownik dostaje zasilania, sygnał obrotów silnika (ten co do obrotomierza) i sygnał prędkości pojazdu - to do zmniejszania siły wspomagającej ze wzrostem prędkości zapewne.
  • Level 12  
    Proponuję pomyśleć o wspomaganiu hydraulicznym z poloneza, prawdopodobnie pasuje bez większych komplikacji.
  • Level 11  
    Niestety od poloneza wspomaganie nie pasuje jeśli ktoś ma kolumne system angielski prawa strona to OK. Kturej szukam od dawna
  • Level 10  
    Witam!
    Jesli chodzi o czujnik prędkości to w wersji z wtryskiem jest on w standardzie, znajduje sie obok "slimaka" linki prędkościomierza. Jesli chodzi o wspomaganie mechaniczne to od Omegi podono nadaje sie najlepiej. Kiedys gdzies na jakimś forum znalazlem jak koles to robił wraz ze zdjęciami itd/// jak znajde to wrzucę link.