Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łada Niva i wspomaganie sprzegła

zbyszek9 07 Gru 2008 11:32 4986 8
  • #1 07 Gru 2008 11:32
    zbyszek9
    Poziom 11  

Witam i może uzyskam tu dobrą radę :
    Nivę używam raczej na drogach nieutwardzonych . Niestety niema wspomagania kierownicy . Bywa ciężko . Na Allegro są często wystawiane elektryczne wspomagania do CLIO i PUNTO - po +- 300 zł .Korci mnie , aby to kupić i spróbować zamontować . Mechanicznie powinienem sobie poradzić , ale mocno boję się elektroniki . Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi zasadę działania " komputera" do wspomagania - nigdzie w sieci nic nie znalazłem .
    Takie wspomaganie można do łady kupić w Rosji - ale podobno psuje się jeszcze przed zainstalowaniem :
    http://www.niva-faq.msk.ru/tehnika/rulevoe/eur.htm#P3
    Zbyszek9

-1 8
  • #2 07 Gru 2008 12:38
    ociz
    Moderator Samochody

Ja bym raczej próbował podpasować od opla omegi czy coś w tym stylu.

1
  • #3 07 Gru 2008 13:16
    zbyszek9
    Poziom 11  

Nie ! to by była duża ingerencja w układ kierowniczy . Wspomaganie elektryczne to wycięcie kawałka kolumny kierowniczej , dorobienie jakiś przegubów , sprzęgiełek i włożenie serwomechanizmu . Wszystko mieści się pod deską rozdzielczą . Dla mnie problemen jest - jak spowodować , aby silnik elektryczny wiedział kiedy się kręcić , w którą stronę kręcić i z jaką siłą kręcić . Domyślam się , że jest tam zasilanie , sygnał z czujnika halla mówiący , że silnik pracuje , sygnał z szybkościomierza - bo wspomaganie jest zależne od szybkości jazdy ale CO JESZCZE ?
    Zbyszek

0
  • #4 07 Gru 2008 15:25
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 07 Gru 2008 19:55
    zbyszek9
    Poziom 11  

MOja łada jest na wtrysku . Ma więc czujnik Halla . A drugi pomiędzy skrzynią i linką to pestka . Zaczynam szukać serwa po szrotach !

0
  • #6 07 Gru 2008 20:35
    bartek_j
    Poziom 35  

Wspoma z Corsy B wchodzi w rachubę. W wersjach z silnikiem X10XE i X12XE szła elektryczna mechaniczna wspoma, z silniczkiem na kolummnie. "Nieskomputeryzowane" auto, sterownik dostaje zasilania, sygnał obrotów silnika (ten co do obrotomierza) i sygnał prędkości pojazdu - to do zmniejszania siły wspomagającej ze wzrostem prędkości zapewne.

0
  • #7 07 Gru 2008 20:55
    ŚNIADY
    Poziom 11  

Proponuję pomyśleć o wspomaganiu hydraulicznym z poloneza, prawdopodobnie pasuje bez większych komplikacji.

0
  • #8 16 Sty 2009 20:15
    Wiesław_D
    Poziom 10  

Niestety od poloneza wspomaganie nie pasuje jeśli ktoś ma kolumne system angielski prawa strona to OK. Kturej szukam od dawna

0
  • #9 31 Sty 2010 16:01
    uliczny_opryszek
    Poziom 10  

Witam!
    Jesli chodzi o czujnik prędkości to w wersji z wtryskiem jest on w standardzie, znajduje sie obok "slimaka" linki prędkościomierza. Jesli chodzi o wspomaganie mechaniczne to od Omegi podono nadaje sie najlepiej. Kiedys gdzies na jakimś forum znalazlem jak koles to robił wraz ze zdjęciami itd/// jak znajde to wrzucę link.

0