Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate 1TB SATA2 ST31000340AS nie rusza - może transil?

07 Gru 2008 11:56 24448 42
  • Poziom 10  
    Witam szanownych,

nawet miesiąc nie używałem nowego Seagate'a 1TB SATA2 ST31000340AS, gdy padł, lecz niestety zdążyłem wypełnić go danymi po brzegi. W parze z dyskiem padł zasilacz taniego urządzenia do podładzenia HDD przez USB. Dysk milczy ciszą absolutną. Żaden element nie wygląda na spalony, nic nie jest stopione i nie czuć z płytki swądu spalenizny.

Czytając inne wątki i rady doszedłem do wniosku, że w pierwszej kolejności powinienem sprawdzić transile. Czy mógłby mi ktoś wkazać, które to są transile na poniższym zdjęciu i jak je zdignozować?

Podejrzewam, że są to te większe czarne elementy podłączone do szerokich ścieżek zasilania 5V i 12V a z drugiej strony do masy (czego nie już widać bo giną w płytce) ale oprócz nich jest jeszcze dużo małych brązowawych elementów.

To większe czarne po lewej stronie (podłączone do ścieżki zasilania 5V) wygląda na zwarcie - miernik piszczy i mówi 47ohm - w obydwu kierunkach identycznie. Te same 47ohm obserwuję pomiędzy zasilaniem 5V a masą mierząc bez odkręcania elektroniki.

Natomiast to większe czarne po prawej stronie (podłączone do ścieżki zasilania 12V) ma duży opór - w obydwu kierunkach dziesiątki kiloohm-ów.

Te same wyniki otrzymuję przy pomiarze ohmowym LV (low voltage).

Jaka jest więc dalej najlepsza droga postępowania??? Jak dobrać się do danych? Dotykać lutownicą czy nie dotykać - może oddać do autoryzowanego serwisu z prośbą o naprawienie a nie wymianę na nowy?

A jeśli poszło coś dalej niż tylko zabezpieczenie przepięciowe, to jakie są dalsze możliwości??? Kiedyś udało mi się skutecznie uratować dane z Caviara 320GB po zupełnie sfajczonej elektronice. Przelutowałem układ ROMu (czyli U12) z podobnego dysku i odzyskałem wszystko. Czy tutaj też byłaby taka możliwość?

Gorąco proszę o sugestie i rady.
    Serdeczne pozdrowienia.
  • RenexRenex
  • Poziom 10  
    Mam podobny problem i nadal szukam w sieci odpowiedzi tyle ze u mnie mechanizm dziala dobrze a dysku nigdzie nie widac,bios,testdrive i reszta nie wykrywa obawiam sie ze padla elektronika jakbys znalazl odpowiedz przeslij mi na maila murphylee(malpa)o2.pl pozdrawiam. ja ciagle szukam !!!
  • RenexRenex
  • Poziom 10  
    Tak, tak, właśnie te zaznaczone na czerwono zmierzyłem i opisywałem.

Ten po lewej stronie (podłączony do ścieżki zasilania 5V) wygląda na zwarcie - miernik piszczy i mówi 47ohm - w obydwu kierunkach identycznie. Te same 47ohm obserwuję pomiędzy zasilaniem 5V a masą mierząc bez odkręcania elektroniki.

Ten po prawej stronie (podłączony do ścieżki zasilania 12V) ma duży opór - w obydwu kierunkach dziesiątki kiloohm-ów.

Te same wyniki otrzymuję przy pomiarze ohmowym LV (low voltage).
  • Specjalista HDD Recovery
    To masz jedną łamigłówkę z głowy wylutuj ten który ma zwarcie . Sprawdź dysk ale na sprawdzonym sprawnym zasilaczu czy dysk się uruchamia jeśli tak to trzeba wymienić transil z innego podobnego dysku z linii 5V lub kupić nowy i wymienić.
  • Poziom 10  
    Chwilę zajęło mi wygospodarowanie przestrzeni dyskowej dla celów szybkiego awaryjnego zgrywania danych...

Ale niestey, dzisiaj wylutowałem ten transil, który wyglądał na zwarcie i żadnych zmian - dysk nadal milczy ciszą absolutną.

Co więcej to "zwarcie" (czyli 47ohm) wcale nie wynikało z transila, bo po jego wylutowaniu zmierzyłem na pustych zaciskach te same 47ohm - najwyraźniej tak wygląda rezystancja elektroniki.

Pytanie co dalej?
    Czy można coś próbować dalej diagnozować w tym dysku?
    Czy jeżeli kupię drugi taki sam dysk, to czy mogę przełożyć elektronikę? Pewnie trzeba będzie przelutować układ ROMu - może ktoś go potrafi wskazać?

Czy ma ktoś już jakieś doświadczenia z tymi modelami dysków? Co dalej powinienem przedsięwziąć?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Transil sprawdza się ustawiając multimetr na pomiar diody Seagate 1TB SATA2 ST31000340AS nie rusza - może transil? (a nie opór, bo po przeczytaniu wcześniej tego tematu sam walnąłem byka)
    Dioda jak to dioda, jak jest sprawna przewodzi tylko w jednym kierunku.
    .

- edytowano 13.12.2008 - Poprzednie zdjęcie miało błąd dotyczące rozmieszczenia transili, wolałem usunąć, by nikogo więcej nie wprowadzać w błąd.
  • Poziom 10  
    Bez wylutowywania transili miałem dziwne odczyty w kierunkach zaporowych, więc je wylutowałem i wychodzi na to, że chyba są sprawne.
    Po wylutowaniu:

Górny transil (na zdjęciu) przewodzi w jednym kierunku (pomiar diodowy pokazuje 0,68V), a w drugim kierunku nie przewodzi (3V przy 3V z miernika). Ten transil jest wpięty pomiędzy zasilanie 12V i masę w kierunku zaporowym - czyli tak jak być powinno.

Natomiast drugi transil - dolny (na zdjęciu) - w jednym kierunku jest zaporowy (3V przy 3V z miernika), a w drugim daje 0,19V (dziwnie mało, więc chyba złącze zrobili na germanie a nie na krzemie). Natomiast ten jest wpięty dosyć dziwnie bo Anoda jest podłączona do zsilania 12V, a Katoda ląduje gdzieś w układzie (nie jest podłączona ani do masy, ani do 5V) - więc tak jakby przez niego odbywało się zasilanie płytki (to by też tłumaczyło dlaczego użyli germanu - szkoda marnować mocy).

Dysku nie podłączałem do zasilania, bo nie mam przekonania czy warto próbować bez tego dolnego (germanowego) transila.

Czy ma ktoś pomysł, co dalej?
    Kolego a możesz podać dokładne oznaczenia tych transili , to są produkty od ST więc może znajdą się jakieś noty katalogowe, które rozwiały by pewne wątpliwości.
    Bo z tego co podajesz (po pomiarach), ten górny na pewno jest OK ale dolny?
    Może ktoś kto posiada taki sam dysk by sprawdził czy zachodzi tak sytuacja jak opisujesz (z dolnym transilem).
  • Poziom 10  
    Bardzo ciężko cokolwiek stamtąd odczytać.

Generalnie rozkodowałem:
    ST (e3) VU
    G30
    GP835

To by się zgadzało z tym co znalazłem na naszym forum tutaj.
    Pod koniec posta tipex pisze o transilu:
    VU
    G30
    GP426

Piszę o tym, bo na stronie ST nie znalazłem układu z dokładnie takimi oznaczeniami. Najbliższy do mojego był ST e3 - dokumentacja jest tutaj.

Oznaczenia podobne, acz trochę inne literki. Pasuje za to napięcie w kierunku przewodzenia: VF < 3.5 V.
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd, bo po głębszej refleksji i zwróceniu uwagi (przez speca od DR )...
    Goly313 napisał:
    To większe czarne po lewej stronie (podłączone do ścieżki zasilania 5V) wygląda na zwarcie - miernik piszczy i mówi 47ohm - w obydwu kierunkach identycznie. Te same 47ohm obserwuję pomiędzy zasilaniem 5V a masą mierząc bez odkręcania elektroniki.
    tak, to jest spalony transil. Wcześniej oznaczyłem na fotce że to kondensator SMD , ale to było mylne przekonanie.
    To jest po prostu "bez markowy" transil.

Przepraszam jeszcze raz, za niepotrzebne wtrącenie się (bez dokładnej wiedzy o tym HDD) do Twego tematu.
  • Poziom 10  
    No dobrze,
    po wylutowaniu tego co wcześniej oznaczyłeś jako kondensator, czyli tego trasila po lewej wg zdjęcia, które wstawił 'migol 21', sam element przy pomiarze diodowym ma 0,63V w jednym kierunku oraz 2,5V w drugim - wydawać by się mogło, że trochę za mało jak na transila w liniii zasilania 5V, wiec pewnie jest uszkodzony.

Wylutowałem obydwa elementy wskazane przez 'migol 21' i niestety dysk nadal milczy ciszą absolutną.

Czy jest coś jeszcze co mógłbym pomierzyć?
    Czy jest możliwość kupienia drugiego takiego dysku i podmiany elektroniki?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Hmmm podmienilem elektronike identyczna jak poprzedni dysk i glowica badz mechanizm chodzi i sie cofa tyle moge powiedziec ze slyszenia reszta mi nadal sie nie odpala.NIe wiem obawiam sie ze padlo cos co seryjnie pada w seagatach.Czy ktos korzystal moze z takiej firmy
    Moderowany przez Nirvanowiec:

Reklamówkę skasowałem

• Poziom 10  
    Objaw byl taki ze system chodzil sobie kilka dni ladnie i nagle zniknal dysk
    podlaczalem go przez usb i nic zmienilam kompy z mysla ze padlo cos na plycie i nic,zmienilem elektronike ale nic nie pomoglo,mhdd go nie widzi,testdisk tez nie wiem co mam poczac poradz juz od czytania tych forum mam mentlik w glowie
  • Poziom 10  
    jak zbuduje terminal dam znac.
  • Poziom 10  
    Ja nikogo nie reklamuje i po prostu przeczytalem mase forum i mase porad i nie wszystkie sa trafne,nie powiem opis testdiska na tym forum pomogl mi z jednym dyskiem,ale ciezko znalesc konkrety,duzo osob tylko przechwala sie wiedza a z ludzi ktorzy maja klopot sie nabija.Jak bede mial zrobiony terminal wkleje loga z terminala.Pozdrawiam.

Dodano po 16 [minuty]:

okzo podobny temat jest pod https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1139057.html i sugestia pada na firmy do DR wiec jak mam to rozumiec jesli przez moj terminal tez otrzymam taka odpowiedz?
    LED:000000CC FAddr:0024A051
    LED:000000CC FAddr:0024A051
  • Poziom 10  
    Rozumiem twoje rozgoryczenie bo nabytej wiedzy sie nie "sprzedaje" lub "daje". dlatego jestem zmuszony odeslac ten dysk do DR.Moge wyslac go nawet Tobie do naprawy bo zalezy mi na danych z dysku. Firma R.... z którą rozmawiałem mówią że to typowa awaria i każdy z serii Baracud 7100.11 ma taka wadę "fabryczną" że dyski padają jak muchy średnio po 4 miesiącach.Tylko teraz żeby nie płacić dużej ilości $$$$$$$$ powiedz na pw ile by mnie mogło to kosztować u Ciebie badź wskaż w Polsce kogoś kto jest w stanie to zrobić,Nirwanowiec chyba się reklamuję z odratowywanie danych z dysków twardych.
  • Poziom 10  
    Nie reklamuje nikogo zadnej firmy zadnej osoby spytalem sie okzo czy moze mi tylko poradzic osobe ktora jest w stanie to zrobic,zobaczylem ze masz w opisie odratowywanie wiec chcialem zasiegnac porady czy Ty bys sobie z tym rade dal.JA NIKOGO NIE REKLAMUJE I NIE BEDE REKLAMOWAL.Poszukuje porad i sugestii gdzie takowe usterki moge naprawic.

Dodano po 2 [minuty]:

Czy tak ciężko to zroumieć czlowiek nie chce wydac kasy dla firm XXX za nabijanie w butelke i odratowywanie.Chce porady moze osoby chetne sie ta sprawa by zajely,normalnie za odpowiednia $$$$

Dodano po 2 [minuty]:

PS. Nirwaniowiec to czemu reklamujesz sie na allegro????
  • Poziom 10  
    orzo ja nie chce naprawiac dyskow w przyszłosci i zarabiac na tym $$ chce dac komus dysk zeby z niego zgral dane tylko to jest mi potrzebne.

Dodano po 2 [minuty]:

Seagate
    S/N:9QJ1DZD5
    ST31000340AS
    P/N:9BX158-303
    Firmware:SD15
    Date Code:09017
    WWN:5000C5000D5FB4ED
    STX-ST31000340AS(B)

obok jeszcze jest
    Baracuda 7200.11
    1000 Gbytes
    + 5V 0.65A
    +12V 0.6A
    Product of Thailand:-))

tutaj sa dane tego dysku czy ten dysk jest z tej serii "zepsutych seagatów" Service Area...?????
  • Poziom 10  
    czyli dysk leci do kosza...
  • Poziom 10  
    no tak wymiana na nowy wchodzi w rachube a dane ida sie rabac.