Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termostat, odcięcie zbiornika CWU

worw 07 Dec 2008 13:57 5978 9
    worw
    Level 21  
    witam

Jeżeli zły dział to przepraszam.

Potrzebuje czegoś w rodzaju termostatu (sam dobrze nie wiem czego ;) ), który odetnie dopływ wody do wężownicy w zbiorniku CWU gdy temperatura wody w piecu spadnie poniżej temperatury w zbiorniku.

Obecnie nie ma tam żadnego sterowania i rano mam zimna wodę użytkową, gdy wieczorem (przed wygaszeniem pieca) ręcznie zamknę zawór odcinający tą część instalacji, rano woda ma "przyzwoitą" temperaturę.

Są może jakieś gotowe rozwiązania takiego problemu?
    worw
    Level 21  
    Wszystkie zawory, jakie znalazłem, przy obniżeniu temperatury wody zwiększają przepływ, a mi chodzi o zamkniecie zaworu.
    akwedukt
    Level 24  
    Zawór elektromagnetyczny nap. danfoss sterowany na 240V do tego dokładasz termostat np danfoss z zdalną kapilarą którą regulujesz temp. od 20-90 stopni.Kapilarę montujesz na rurze zasil. kocioł z nast. np.45 stopni a zawór elektr. na rurze zasil. zasobnik.
    akwedukt
    Level 24  
    O jaki termostat ci chodzi ,ja mam na myśli elektryczny.
  • Helpful post
    Marksrz
    Level 22  
    zawór elektromagnetyczny jest rozwiazaniem z gruntu nie korzystnym
    po pierwszw pobiera niepotrzebnie ciągle energie
    jest znacznie droazszy od zaworu kulowego z siłownikiem
    do sterowania zastosowałbym prosty termostat róznicowy z dwoma czyjnikami ,po ngrzaniu wody kazde obnizenie tem na piecu odetnie zaslanie wymennika
    tak jak to sie robic powinno i termostat taki kosztuje mniej od polecanego danfosa z kapilara
    zobacz www.insbud.net
    tam znajdziesz potrzebney osprzet albo allegro
    worw
    Level 21  
    chyba mam juz rozwiązanie. Co powiedziecie na http://szkoper.pl/instrukcje/rtsz-4.pdf . Sterownik będzie podawał napięcie na cewkę przekaźnika który w zależności napięcia lub jego braku będzie sterował prażnikami obroty w prawo lub lewo jakiegoś niewielkiego silniczka połączonego z zaworem(otwórz zamknij zawór). to tego krańcówki w pozycji otwartej zamkniętej i powinno działać.

Może trochę skomplikowałem, ale pomysł chyba dobry?
    Marksrz
    Level 22  
    zasade zrozumiałes dobrze , tylko dobrze wykonac i ma działac
    worw
    Level 21  
    bardzo pomogliście :)

a macie jakiś sposób na "przestawianie" zaworu kulowego?