Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja antenowa na 11m

tmk0 07 Dec 2008 19:17 1672 6
 • #1
  tmk0
  Level 10  
  Witam!

  Potrzebuję paru wskazówek w budowie prawidłowej instalacji anteny bazowej na pasmo CB.

  Otóz sytuacja przedstawia sie tak jak na poniższym schemacie. Budynek, na jakim bedzie montowana antena to domek jednopiętrowy. Maszt miałby być przymocowany do stalowej drabiny dachowej (fi 3,5 cm)  Instalacja antenowa na 11m

  Na maszcie będzie zamontowany President Pirate 5/8. Potrzebowałbym znać długość masztu (kolor czerwony), która bedzie optymalna dla tej anteny oraz jego średnica i materiał.

  Z tego co mi wiadomo antena wazy cos 2,5kg (włókno szklane). Czy rura stalowa 3/4'' sprosta zadaniu?

  Na razie w planach jest Pirate. Poradzicie coś równie dobrego ale tańszego na 5/8 najlepiej z włokna szklanego?
  Czytałem troche postów na elektrodzie o ANtronie99 ale w necie nie widać specjalnie ofert sprzedazy. Czy ten model opuścił już rynek czy tylko zmienił nazwe kodową?

  Dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam!
 • Helpful post
  #2
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Witam ! Półtora metra ponad dach to wysokość optymalna . Poza tym musisz dobrze spasować kabel antenowy . Po pierwsze musi być to kabel dobrej jakości , po drugie musisz odmierzyć nieparzystą ilość ćwiartek fali aby jak najmniej absorbował nadawana energię . Maszt powinien być obowiązkowo połączony z piorunochronem lub uziemiony . To jest warunek bezpiecznego i co za tym idzie dobrego funkcjonowania całości . Końcowe zestrojenie dokonujemy na dwudziestym kanale reflektometrem . Pozdrawiam ! :))  Post był raportowany.
  Wprowadzasz zamęt z wielokrotnościami tych ¼. (Ogólnie) ¼λ transformuje impedancję a ½λ ją przenosi.
  Regulamin pkt. 12 . [SP5ANJ]
 • Helpful post
  #3
  avi
  Level 14  
  3/4 cala na maszt może nie być wystarczające jeśli maszt będzie zbyt długi - a im dłuższy tym lepszy. Maszty nie są drogie, występują też łączone. Ale jak dasz odciągi to i 3/4 cala wystarczy. Pamiętaj o dobrym uziemieniu masztu. Możesz to zrobić grubym drutem ale i elastyczną dosyć grubą linką, którą przy ziemi podłączasz np. do długiej, nierdzewnej 2 metrowej szpili wbitej w ziemię. Wszystko ma odprowadzić ładunek wyładowania atm. i w dalszym ciągu istnieć i pełni swą rolę.
  Z anten polecam zainteresować się używanymi antenami. Ja nabyłem Lema AT92 w cenie 250 zł - "mocna" antena, ale widziałem też inne okazje jak np Sirtel 2000 w cenie 170 zł. Jeżeli anteny nie są pogięte to tak na prawdę nie zużywa.ją się. Wystarczą kosmetyczne poprawki typu oczyszczenie
 • #4
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Co do raportu i związanego z tym zamieszania . Ja sugeruje sie tym co pisze Bieńkowski i Lipiński w książce Amatorskie anteny KF i UKF . Tam jest pokazane na rysunkach co i jak dlatego ja nie będę się sprzeczał ale wszystkim nam chodzi o to samo . Ja dopasowuję kabel tak : biorę odcinek kabla określonej długości i mierzę go na reflektometrze na zadanej częstotliwości kiedy jest niczym nie zamknięty ma pokazać SWR równy 3 i do tego dążę . Kiedy to uzyskam , mocuję na końcu obciążenie 50 Omów i mierze SWR powinien wynosić 1 . Wtedy wiem że mam kabel spasowany do anteny , następnie mocuję antenę na miejscu gdzie ma być i dostrajam samą antenę na najmniejszy SWR . Przeważnie udaje się uzyskać jeden . I to jest to . Tylko z mojego doświadczenia wynika że kabel ma ok 3/4 lambda . Dlatego taki skrót myślowy zastosowałem . Myślę że tym samym problem został wyjaśniony . Pozdrawiam ! :))


  Post ponownie był raprtowany. [SP5ANJ]
 • #5
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Radiowiec2
  Małe sprostowanie.

  Jeżeli linia zasilająca (koncentryk) ma impedancję 50Ω i nadajnik ma 50Ω oraz antena 50Ω , to skracanie lub docinanie oraz jakakolwiek inna ingerencja w samą linię zasilającą , NIE ma najmniejszego sensu.

  Odcinki kabla o długości fizycznej ¼λ ( o współczynniku skrócenia nie wspomnę) i ich nieparzyste wielokrotności mają taką właściwość , że transformują impedancję wejścia/wyjścia w zależności Z(2)/R [(Z*Z)/R]. Gdzie Z to impedancja falowa kabla a R to impedancja na którym kolwiek końcu kabla (linii).
  I tak dla przykładu:
  jeżeli TX = 50Ω , linia=50Ω , antena=50Ω to wynik (50*50)/50= 50Ω Tylko przy tych samych impedancjach.
  Jeżeli zachodzi inna , to np. :
  TX=25Ω , linia=50Ω to na wyjściu przy antenie będzie (50*50)/25=100Ω
  TX=50Ω , linia=75Ω to na wyjściu (75*75)/50= 112,5Ω

  TYLKO linia ½λ ma właściwości przenoszenia impedancji z wejścia do wyjścia, przy dowolnej impedancji tej linii.
  Przykład:
  TX=50Ω , linia=75Ω przy ½λ*k , to na wyjściu bedzie 50Ω
  TX=50Ω , linia=300Ω przy zachowaniu ½λ*k , to na wyjściu bedzie =50Ω

  Jeżeli radzisz jakieś długości kabli do anten to proponuj zawsze 1/2 λ i jej n (całkowite) wielokrotności. To ma sens.

  Oczywiście istnieje możliwość docinania linii zasilającej (koncentryka) przy nie możliwości dopasowania do WFS 1:1 lecz to Wyjątkowy i Szczególny przypadek , gdzie któraś ze stron (wej./wyj.) nie posiada zadanej impedancji.
  Dzieje sie to tylko w przypadku kiedy antena na CB jest w typowych "malinach" albo chcesz dopasować "widelec".

  Wyjaśniłem tylko zagadnienie , nie będąc żadną wyrocznią czy jakimś "mądralińskim" , przecież nie o to chodzi. W skutek plotek i wersji "a bo ten powiedział" , wychodzą takie a nie inne dyskusję , którzy później "wywlekają" na różnych forach.
  Idealnym przykładem jest (niestety) cbradio.pl. . :cry:

  Przepraszam za moje "mądrości" ale chciałem tylko przedstawić odwieczny problem cięcia kabla (linii koncentrycznej).

  Pozdrawiam.
 • #6
  tmk0
  Level 10  
  avi wrote:
  Maszty nie są drogie, występują też łączone. Ale jak dasz odciągi to i 3/4 cala wystarczy


  W moich warunkach odciągi odpadają. Możesz zalinkować przykład jakiegoś możliwego masztu? Te z dipol.com.pl w moim przypadku to prawie tyle co nowa antena.
 • #7
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Kolego SP5ANJ z całym szacunkiem ale proszę zajrzeć do wymienionej przeze mnie książki i poczytać co SP6LB pisze na ten temat . Ja nie zamierzam tu umniejszać twojej wiedzy ale według mnie wynika tam co innego co na dodatek się potwierdza podczas moich doświadczeń . Dowolnie długi koncentryk według literatury to koncentryk o nieparzystej ilości ćwiartek fali ( dla danej częstotliwości ) oczywiście . Tylko że zapomnieli gdzie indziej tego dopisać . Jak w takim razie wyjaśnisz współczynnik skrócenia i zachowanie odcinka 20mb kabla na paśmie 14 MHz kiedy nawet zestrojona antena z tego pasma z kablem o takiej długości nie pracuje . Za to na paśmie 80m podłączone na końcu sztuczne obciążenie wykazuje wskaźnik przeniesienia mocy równy 100% ? Po prostu są dwie szkoły . Ja jestem ta druga , dlatego nie możemy się dogadać . Mnie sie za każdym razem udaje zestroić antenę poprawnie dlatego uważam że mam rację . Serdecznie pozdrawiam ! SP3SUZ

  Moderated By c2h5oh:

  Proszę trzymać się tematu. Sprawy "strzyżenia" kabla zostały wyjaśnione i uzgodnione w tym temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic820008.html
  Proszę nie wszczynać ponownie dyskusji, która do niczego nie doprowadzi.
  Ewentualnych "dyskutantów" OSTRZEGAM...