Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie FM z syntezą częstotliwości

AndrzejP 27 Oct 2002 18:48 7251 4
    AndrzejP
    Level 12  
    Mam odbiornik z cyfrową syntezą częstotliwości. System strojenia zbudowany jest w oparciu o układ LM7001 sterowany z mikrokontrolera uPD75306GF (NEC). Próbowałem przestroić FM z zakresu 65-74 na zakres 88-108 MHz. Nie będę opisywał moich perypetii z tym problemem. Po wielodniowym grzebaniu w różnej (papier, net) literaturze doszedłem do wniosku, że problem może być rozwiązany jedynie poprzez przeprogramowanie mikrokontrolera. Wymiana kości nie wchodzi w grę - montaż powierzchniowy. Oczywiście najłatwiej byłoby kupić inny odbiornik ale ja jestem zapalonym elektronikiem - amatorem i bardzo chcę go przestroić. Proszę więc o pomoc. Jak (jeżeli to możliwe)przeprogramować wymieniony mikrokontroler? :?:
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Układ syntezy LM7001 oraz procesor uPD75306GF zastosowano również w zestawie PANASONIC RX-CT900. Sposób przestrojenia jest zamieszczony w nr 4/2000 Serwisu Elektroniki. Nie jest to rozwiązanie profesjonalne ale zawsze coś. Zasadniczą czynnością jest wymiana kwarcu z 7,2MHz na 10 MHz, reszta to zabiegi z głowicą. I ciekawostka, jeżeli do wyprowadzeń 45 i 48 procesora jest dołączona dioda to spróbuj ją wylutować jednym końcem i zobacz czy będzie jakaś zmiana.
    AndrzejP
    Level 12  
    Dzięki za pomoc. Dzisiaj dopiero otrzymałem SE nr 4/2000. RX-CT980 to coś między RX-CT900 a RX-CT990 (oba schematy znalazłem w necie). Cały tor radiowy łącznie z układem syntezy są identycze jak w RX-CT990 natomiast sterowanie podobne do RX-CT900. Dioda spinająca wyprowadzenia 45 i 48 istnieje, ale po jej wylutowaniu nie można włączyć urządzenia (spięta jest z jedną z szyn przycisków sterujących). Zdecyduję się więc na kwarc 10 MHz.
    takubera
    Level 11  
    Jest taka fajna firma wysyłkowa MJM (www.mjm.pl) i tam znajdziesz odpowiedni zestawik. Sam cos takiego kupiłem za 94 złocisze, w tym przesyłka i cyfrówka na nowe pasmo działa.
    Tomasz
    AndrzejP
    Level 12  
    Wykonałem przeróbkę korzystając z kwarcu 10 MHz. Efekt - co prawda naczęści pasma - działa bez zarzutu. Dziękuję za pomoc.