Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

świetlówki energooszczedne

07 Gru 2008 21:06 8358 59
  • Poziom 21  
    Witam! Co sądzicie o żarówkach energooszczędnych?? Proszę o umieszczenie w tym miejscu swoich opinii, porad związanych z użytkowaniem, jaki produkt wybrać, itd. Ogółem wszystko....
  • Red. Komputery FAQ
    Areek2 napisał:
    Witam! Co sądzicie o żarówkach energooszczędnych??

Ja sądzę a raczej wiem że są po to żeby oszczędzać.
    [Ci co są z Poznania i okolic i chodzą do szkoły to jakoś w piątek dostali za darmo żarówki energooszczędne... też dostałem ;-) ]
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    1. Jeśli świetlówki energooszczędne, to te droższe i dobrej marki. Te z supermarketów za parę PLN są nic nie warte.
    2. Stosuj je tam gdzie będą włączane na dłuższy okres czasu, i nie zbyt często, ponieważ:
    Deklarowane parametry osiągają dopiero po kilku minutach świecenia.
    Częste włączanie znacznie skraca ich żywotność.
    3. Nie stosuj ich tam gdzie potrzebujesz jasnego i dobrego światła. Przy wykonywaniu precyzyjnej pracy i potrzebie skupienia wzroku na szczegółach, bardzo męczą wzrok.
    4. Nie stosuj ich na dworze zimą. W niskiej temperaturze mają problem z zapłonem, a jeśli już zaświecą, to mają małą sprawność i efektywność.
    5. Nie stosuj z wyłącznikami z neonówką. Podczas gdy wyłącznik jest wyłączony będą migać.
    Pozdrawiam.
  • Red. Komputery FAQ
    Rysio4001 napisał:
    Witam.
    5. Nie stosuj z wyłącznikami z neonówką. Podczas gdy wyłącznik jest wyłączony będą migać.

Co to jest neonówka???
    ziomuś20087 napisał:
    Rysio4001 napisał:
    Witam.

Co to jest neonówka???

Są wersje wyłączników z neonówką (taka lampka wbudowana we włącznik, która świeci gdy światło jest wyłączone) Te świetlówki energooszczędne mają to do siebie, że ładuje się kondensator w przetwornicy świetlówki, i gdy osiągnie wystarczające napięcie, to następuje start przetwornicy i krótki błysk świetlówki. I w ten sposób świetlówka w odstępach paru sekund systematycznie błyska gdy światło jest wyłączone. Niektóre świetlówki mają wbudowany rezystor równolegle z kondensatorem, który nie pozwala na naładowanie tego kondensatora w szereg przez neonówkę we włączniku.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    ziomuś20087 napisał:

Co to jest neonówka???
    Rysio miał na myśli włącznik z podświetleniem .
  • Poziom 26  
    A czy wiecie coś o wyższym poborze prądu przez świetlówki w momencie włączenia? Mam miernik i nic takiego nie miało miejsca. Świetlówka o mocy 16W pobiera 16W od samego początku. Chyba że chodzi o chwilowy skok, którego miernik nawet nie zauwazyl?
  • Poziom 29  
    To tylko przez ułamek sekundy, przebieg pradu moglbys zaobserwowac na oscyloskopie, zwyklym multimetrem tego nie zmierzysz.
  • Poziom 26  
    Ano właśnie. Czyli powszechne powiedzenie że częste włączanie i wyłączanie (w ramach rozsądku) świetlówek powoduje że pobierają więcej prądu niż zwykłe żarówki można włożyć między bajki.
  • Spec od GSM
    To dotyczy tych dużych świetlówek - rur (podgrzewanie gazów). Elektroniczne nie mają podgrzewania (chyba)...
  • Poziom 39  
    Niestety wiekszośc tych świetlówek nie ma korektora współczynnika mocy, bo nie muszą( takie małej mocy), ale jak juz wszyscy je założa to dopiero pojawi się problem...
    I taka ciekawostka - mam starą świetlówką kompaktowa znanej firmy, która ma z 10 lat i używana była tylko w kuchni, gdzie często się ją zapala i gasi, i jeszcze dobrze się miewa , ale w porównaniu do współczesnych, praktycznie się nie grzeje -lekko ciepła po długiej pracy.
    Zaś nowe (tejże znanej firmy) o tej samej mocy, ale zapewne robione w PRC grzeją sie niesamowicie i te WATY pobierane to idą w ciepło a nie w światło, bo chińczyki zaoszczędzili na przekrojach drutów w przewtornicy, dławiku itd. No bo tanio musi być. A że jest to urządzenie elektroniczne, to i trwałośc bedzie spadać w postępie geometrycznym w stosunku do podwyższonej temperatury bo nie chodzi o to , żeby ustrojstwo działało 10-15 lat, tylko co 2 lata kupować nowe.
    Przyszłośc jest w LED-ach ,ale jest jeszcze dużo do zrobienia...
  • Poziom 21  
    Ostatnio kupiłem dwie żarówki OSRAM DULUXSTAR Mini Twist o mocy 24W. Chcę kupić jeszcze kilka, ale nie wiem, czy warto inwestować w ten konkretny model :| Spotkał się ktoś z owym produktem? Jeżeli tak, to bardzo proszę o opinie. Może jakieś lepsze zamienniki w cenie do 20 zł, mocy 24W i kształcie spiralki??
  • Poziom 25  
    Ja z kolei stosuje żarówki firmy Neolux. Nie są najtańsze ok 12 zł, ale jak na tą cene całkiem niezłe. Jak na razie po ok 4 latach jedna sie przepaliła. Dają dość przyjemne, lekko żółte swiatło.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Stosowanie żarówek energooszczędnych do mieszkania, gdzie często się je zapala i gasi jest czasem na granicy opłacalności. U mnie takie żarówki starczają max do 2 lat, (czasem i nawet po roku potrafią paść firmowe OSRAM i PHILIPS nie wiem, może mam coś z instalacją nie tak). Wszystko zależy od tego gdzie będą stosowane. Przykładowo jeśli użyjemy żarówki (25W w zamian za 100W zwykła), która będzie się świeciła łącznie przez 2h dziennie to przy obecnych cenach prądu (50gr za 1kWh) i cenie zakupu żarówki (25zł) zwróci się ona po niecałym roku jeśli będzie świecić dwa lata to zaoszczędzimy na nową żarówkę :) ale zawsze jest szansa że będzie świecić dłużej niż 2 lata.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Przed chwilą kupiłem żarówkę Philips o świetle dziennym (tak pisało na opakowaniu) i niemiło się zawiodłem :cry:
    1. Żarówka OSRAM działa bez problemu z wyłącznikiem z podświetleniem, a PHILIPS robi mi dyskotekę
    2. Ten PHILIPS świeci na niebiesko, miało być światło dzienne, a czuję się jak w szpitalu :/ OSRAM ma cieplutkie światełko :D
  • Admin Grupy Retro
    Żarówki energoooszczędne nie są złe w miejscach, gdzie mają szansę świecić się przez dłuższe okresy czasu. Nieustanne włączanie i wyłączanie jest dla nich morderstwem.
    Poza tym, nie nadają się w miejscach przeznaczonych do oświetlenia miejsca czytania - w moim przypadku jest to lampka nad łóżkiem. Lampy kompaktowe najnormalniej w świecie wykańczają mi wzrok po trzydziestu minutach. W tym miejscu domu zawsze królować będzie "czterdziestka", niezależnie od tego, co Unia powie. Myślę, iż nie jest to wyłącznie moja przypadłość.

PS. Ponoć UE chce zabronić sprzedaży żarówek od września... Przesłyszałem się?
  • Poziom 28  
    Witam. Poczytałem w gazecie, że unia za rok zakazuje produkcji zwykłych żarówek z uwagi na ich prądożerność na początek idą do kasacji 100W.Pozdrawiam
  • Admin Elektroenergetyka
    waldekg napisał:
    Witam. Poczytałem w gazecie, że unia za rok zakazuje produkcji zwykłych żarówek z uwagi na ich prądożerność na początek idą do kasacji 100W.Pozdrawiam

Jakoś niezbyt podoba mi się ten pomysł :|
  • Poziom 21  
    A co z gwarancją, dlaczego na żarówki OSRAM DULUXSTAR CLASSIC (ten typowy, podłużny kształt żarówek energooszczędnych) jest trzyletnia gwarancja, a na żarówki OSRAM DULUXSTAR MINI TWIST (spiralny kształt) nie ma gwarancji?? :cry: Sugerowałem się informacjami ze strony producenta. Czy to nie jest niesprawiedliwe?? :/
    waldekg napisał:

Witam.
    A co będzie wszędzie tam, gdzie są zwykłe żarówki nie zastąpione.
    Np. do oświetlania stanowiskowego - tokarki, szlifierki i.t.p.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Ja mam takie dwie żarówki energooszczędne firmy OSRAM. Stosuje je w kuchni gdzie światło świeci się prawie cały czas (mam ślepą kuchnię :-p) i muszę przyznać że w takim przypadku sprawdzają się wyśmienicie. Po "nagrzaniu" świecą mocno i tanio.
  • Poziom 16  
    Witam!
    Tam gdzie nie można stosować oświetlenia fluorescencyjnego, można stosować halogenowe i to z korzyścią dla zdrowia (wzroku) a i sprawność ich jest większa.
    Jeśli ktoś nie będzie chciał stosować oswietlenia energooszczednego, musi zaopatrzyć sie w zapas zarówek zwykłych :idea: .

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Za tablicowe żarówki juz od dawna stosuje się diody świecące w typowych oprawkach, sa bardziej niezawodne.
  • Admin Grupy Retro
    waldekg napisał:

Wysublimowany idiotyzm. Po co zakazywać - nie lepiej byłoby obniżyć ceny (np. przez dopłaty) oświetlenia energooszczędnego? Ci, którym zwisają zakazy Unii, będą ściągać sobie żarówki z Urainy.

Genialne :cry:
  • Poziom 24  
    A czy któryś z kolegów używał żarówek diodowych do oświetlania pomieszczeń? Jak się sprawują takie żarówki? Czy warto już w nie inwestować?
  • Poziom 36  
    Rysio4001 napisał:
    A co będzie wszędzie tam, gdzie są zwykłe żarówki nie zastąpione. Np. do oświetlania stanowiskowego - tokarki, szlifierki i.t.p.
    Będą w specjalistycznych firmach na zamówienie... jak lampy radiowe... tylko zwykle mniej trwałe...
    BTW - widziałem oświetlenie do działającej tokarki za świetlówkami kompaktowymi (dobrymi !) - tokarz nie sprawiał wrażenia patałacha...

Co co tematu - proponuję:
    1. Poprawić tytuł, mówić i pisać "świetlówki energooszczędne", "świetlówki kompaktowe".
    2. Nie "pstrykać" świetlówkami niezależnie od ich układu zapłonowego
    NIE OPŁACA SIĘ ICH GASIĆ NA MNIEJ NIŻ 30...90 MINUT (zależy od budowy, jakości i łącznej mocy włączanej/wyłączanej).
    3. Poczytać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic791270.html (! warto !)
    4. Pisać datę zainstalowania (i cenę zakupu...) na korpusie, po 2...kilku latach jeśli jeszcze działają - ostrożnie rozebrać, wylutować i zmierzyć pojemność kondensatorów elektrolitycznych - często wysychają co powoduje awarie. Lepiej wymienić na nowe (sprawdzone !) przed awarią.
    Powinny być tam kondensatory na 105st.C, czasem zdarzają się lepsze na 115 st. C lub 125 st. C (tylko w jednej firmie chyba we Wrocławiu takie widziałem w ofercie).
    5. Nie instalować w kloszach, oprawach o utrudnionym przepływie powietrza - elektronika szybko pada w wyższej temperaturze (->p.4)
    6. Kupować każdą sztukę świetlówki na oddzielny paragon i trzymać go w ciemnym chłodnym miejscu (lub na fakturę - tu już zwykle treść nie zanika po roku...) -choć wywoła to zdziwienie lub irytację - sprzedawcy liczą że po iluś miesiącach nie będzie się nikomu chciało szukać dowodu zakupu...
    7. Pochopnie nie wyrzucać -wróć- nie oddawać do recyklingu popsutych, starać się takie pozyskiwać - często z dwóch niedziałających można złożyć jedną działającą, a czasem da się też naprawić.
    8. Dzielić się informacjami na w/w temat na Elektrodzie i nie tylko...
  • Poziom 19  
    kondensator napisał:

NIE OPŁACA SIĘ ICH GASIĆ NA MNIEJ NIŻ 30...90 MINUT (zależy od budowy, jakości i łącznej mocy włączanej/wyłączanej).

Można by tak coś bliżej na temat tej nieopłacalności ?
  • Admin Elektroenergetyka
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Za tablicowe żarówki juz od dawna stosuje się diody świecące w typowych oprawkach, sa bardziej niezawodne.

Ale tablicowe żarówki stosuje się nie tylko tam... jak nazwa wskazuje.
    Do probówki elektrycznej też wsadzisz diody? Żarówka pod tym względem jest niezastąpiona.

PS będę musiał zmienić avatar ;)