Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pierwszy diy- popelscan.

kisiel20 08 Mar 2009 12:46 111587 359
  • #61 08 Mar 2009 12:46
    dementor76
    Poziom 12  

W takim razie po co ktoś zadał sobie trud żeby to przerabiać ?A przecież do regulacji prędkości obrotu jest V rotation . U mnie jak dam te wartości na maxa to animacje są skanowane trochę lepiej .

• Filament
  • #62 08 Mar 2009 17:02
    Dawid90u
    Poziom 23  

dementor76 możesz zaprezentować swojego popelscana? Jakie galva, napisałeś że na pozycjonowanie szkoda kasy. To jak to u siebie zrobiłeś?

• Filament
  • #63 08 Mar 2009 19:11
    dementor76
    Poziom 12  

Na poprzedniej stronie są zdjęcia mojego POPLA , oraz linki do filmików z jego pracy .Pozycjonowanie jest zrobione na bardzo silnych magnesach neodymowych umieszczonych poprzecznie do osi rotora , które wracają wirnik do pozycji wyjściowej , dodatkowo ich siła i odpowiednie ustawienie eliminuje wzajemne zakłócanie się galv , oraz na " gumowym tłumiku ciernym " umieszczonym po drugiej stronie galv na osi rotora .Bez tego tłumika obrazy były niedokładne i rozmazane, bo rotor bardzo szalał przy skrajnych pozycjach .

• #65 11 Mar 2009 22:01
    kisiel20
    Poziom 14  

No to idziemy dalej z postępem. Nowe płytki do galv na smd. A nowe galva już za tydzień :D

A narazie kilka filmików niestety bez nuty bo brak głośników :cry:

Link

Link

Link

Link

Link

Link

I mały pokaz prędkości galv

Link

Link

Link

• #66 12 Mar 2009 21:02
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Kisiel20 ładnie ci wyszła ta nowa płytka do galv, tez tak muszę zrobić :) jest jakaś różnica w działaniu na tej starej płytce a nowej? Ja wytoczyłem jedno galvo ale robię od nowa :) Łożyska są przyciągane przez magnes :/ hamują całe roto. Rozciągnę dalej łożyska bo nie chce przecinać magnesu na pół, po prostu będzie dłuższe galvo a magnes będzie silniejszy. Tak nawiasem mówiąc nie świeć prosto w obiektyw aparatu bo możesz go uszkodzić. Takie rzeczy są czułe. Może masz trochę słaby laser ale lepiej zapobiegać :) czekam na dalszy rozwój prac...

• #67 14 Mar 2009 17:06
    500285
    Użytkownik usunął konto  
  • #68 14 Mar 2009 17:32
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Nie rozumiem cię... blanking to wygaszanie. Zrobiłeś układ do zasilania LD z wygaszaniem ? W programie raczej możesz ustawić żeby laser się zapalał a nie wygaszał, jeżeli chodzi ci o przysłonę tzw: shuter to do popla dodaje się pewien układ 74.. coś tam nie pamiętam :) i wtedy będzie działać na zasadzie że jak zniknie sygnał do LD to pojawi się na przysłonie i zamknie na wszelki wypadek dojście promienia do galv

• #69 14 Mar 2009 19:02
    500285
    Użytkownik usunął konto  
  • #70 14 Mar 2009 21:12
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Pokaż schemat do tego twojego wygaszania... nie pamętam teraz czy po odpięciu kabla ma się świecić czy nie :/ ale chyba nie. Jak na wejściu wygaszającym w układzie nie będzie podany sygnał to LD ma się nie świecić a jak sygnał będzie to ma się świecić

• #71 15 Mar 2009 10:26
    500285
    Użytkownik usunął konto  
  • #72 15 Mar 2009 11:59
    seradam
    Poziom 17  

Wygaszanie jest na 1 pinie wejścia z kompa. Ja miałem gotowy moduł lasera z wejściem wygaszania , i podłączyłem go przez rezystor 2k do pinu 1 centronics.

• #73 16 Mar 2009 19:35
    kisiel20
    Poziom 14  

No to jedziemy dalej :D
    Nowe korpusy
    tylko jeszcze te cholerne cewki :D

• #74 17 Mar 2009 10:43
    slam
    Poziom 13  

Czy to normalne ze bs170 w tym układzie przy zasilaniu diody 220mA ma temp. 100 stopni ? aha i pod które piny podłącza sie nastepne kolory laserów ?

• #75 17 Mar 2009 15:46
    Dawid90u
    Poziom 23  

Z pinu nr 1 portu lpt wychodzi tylko jeden kolor, by wykorzystać 2 następne kolory należy użyć układ 74hc573d
    Schemat Popelscana RGB jest dostępny na forum.

• #76 18 Mar 2009 09:41
    seradam
    Poziom 17  

Może podasz linka do tego schematu popelka RGB. Szukałem i czytałem i nie trafiłem tak łatwo. Nie trafiłem również na schemat z wygaszaniem , do którego płytka jest kilka postów wyżej. Są tam trzy tranzystory.
    Mam poprojektowane płytki do popelka i do wzmacniaczy z zasilaniem, ale w wersji na dwa lasery. Jak kogoś interesuje to wołać! Miałem sprawną wersję popelka , ale poprzez przebicie cewki na galwie do obudowy lasera wykończyłem . Obudowa jest podpięta do uziemienia, którego nie mam fizycznie i wyindukowało się coś na kablu. Miałem podłączoną tylko masę galv i wygaszanie lasera. Dlatego ostrzegam po nawinięciu cewek sprawdźcie czy nie macie zwarć :!:

• #79 19 Mar 2009 22:31
    500285
    Użytkownik usunął konto  
  • #80 20 Mar 2009 07:35
    dementor76
    Poziom 12  

Jeżeli korzystałeś ze schematu umieszczonego na stronie :http://prac.elka.pw.edu.pl/~mstolars/projekty/popelscan/index.html
    to poniższy schemat nie nadaje się do galv i silników DC

bo takie podłączenie powoduje , że na cewkę elementu wykonawczego ( u Ciebie cewka napędu głowicy HDD ) podajesz napięcie zasilające wzmacniacz .
    Wiem bo też to przećwiczyłem .Schemat powinien być taki :
    A najlepiej zrobić wg datascheet TDA 2030 :

• #81 20 Mar 2009 07:57
    seradam
    Poziom 17  

Pierwszy schemat jest do podłączenia z silnikiem krokowym i wykorzystuje jego dwie cewki. Tam napięcie jest stale podawane na cewki , co powoduje pozycjonowanie i hamowanie rotora silnika.
    A drugi schemat to dokładnie to samo , ale wykorzystujemy tylko wyjście wzmacniacza względem masy.

Do silników krokowych pierwszy schemat .
    Do galv i im podobnych drugi.

• #82 20 Mar 2009 19:30
    500285
    Użytkownik usunął konto  
  • #83 20 Mar 2009 20:45
    kisiel20
    Poziom 14  

Kurde znalazłem właśnie super precyzyjne łożyska za darmochę. Ale zawaliłem jak znajomy toczył korpusy galv bo mógł wytoczyć jak w oryginale pod łożyska w wymiarze 9/5/4 a zmieniłem wymiar siodła łożyska bo takie były cholernie drogie. Te łożyska znajdują się na osi pantografu dysku twardego 2szt na pantograf tylko pytanie czy w innym dysku byłby ten sam rozmiar?Zmierzyłby ktoś jak ma dwa dyskowe trupy jakie ma wymiary tych łożysk?

• #84 20 Mar 2009 22:39
    Dawid90u
    Poziom 23  

Też o nich myślałem, mam 3 typy dysków, tylko mi powiedz jak wyciągnąć tą głowicę z łożyskiem, bo próbowałem i ani drgnie.

• #85 20 Mar 2009 22:53
    kisiel20
    Poziom 14  

Idzie to porozkręcać tylko wybić te łożyska to już wyższa szkoła jazdy. Siedzą strasznie ciasno i wyciągnąć nie uszkadzając ich to praktycznie niemożliwe.Chyba że ktoś ma jakiś patent na to. No i pytanie czy w różnych dyskach są te same wymiary tych łożysk.

• #86 21 Mar 2009 00:56
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Nie lepiej kupić na allegro łożyska ?
    Widziałem odpowiednie .
    O wymiarach - 6mm po wierzchu i 2mm w środku .
    Akurat te malutkie magnesiki mają taki otwór - 2mm .
    pozdrawiam .

• #87 21 Mar 2009 02:14
    slam
    Poziom 13  

Małe łożyska mozna wyjać z wiatraków z zasilaczy komp. średnicz wew. 3mm , zew 8mm , szer 3,4mm

• #88 21 Mar 2009 10:38
    dezmontnikus
    Poziom 21  

W dysku twardym są wysoko obrotowe łożyska bardzo precyzyjne i lekko działające. Więc samo mówi za siebie :)

• #89 21 Mar 2009 10:47
    500285
    Użytkownik usunął konto  
  • #90 21 Mar 2009 11:53
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Łożyska w dyskach są istotnie dobrej jakości .
    Ale nie jestem pewien co z nimi będzie po demontażu ( za pomocą młotka ) i ponownym montażu w nowych ( czy tak precyzyjnych obudowach ? ) .
    Czy łożyska będą lekko chodzić ( pracować ) w dużej mierze zależy od tego jak są zrobione obudowy .
    Wystarczy że będą trochę nie osiowo wykonane/zmontowane - lub za ciasne i kicha .
    Lepiej zrobić trochę luźniejsze gniazda - z 0.03 - 0.05 i wkleić łożyska ( na poxipol - np ) .
    Oczywiście - każdy zrobi jak chce .
    Pozdrawiam .