Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie widzi klawiatury - problem z wejściem do biosu

07 Gru 2008 23:45 9530 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Składam zestaw dla dziecka:
    Code:
    płyta MSI RC410-M

procesor P4 3.2/1M/800
    pamięć 2x512DDR2
    grafika Radeon X1550
    zasilacz Mode Com Feel 350ATX
    całość z drugiej ręki, ale niby sprawne.

Problem jest następujący:
    Powyższe zmontowałem z częściami ze starego zestawu (dysk 80GB IDE, nagrywarka DVD, klawiatura PS2, mysz USB).

Po uruchomieniu nie zgłasza się klawiatura (diody się zapalają, można przełączyć tryb klawiszy funkcyjnych "F") , ale nie można już wejść do biosu (klawisze ESC, F1 i F10 nie reagują), po wgraniu bios system sygnalizuje brak napędu - "F1 to resume".

Po powyższym sygnale system się zawiesza - o ile klawiatura jest podpięta (także w gnieździe myszy).
    Jeśli klawiatura nie jest podpięta, wszystko leci dalej - ładuje się system z płyty, i zonk: nie można zainstalować systemu na dysku, bo w momencie podpięcia klawiatury system się wiesza.

Próbowałem wykonać te operacje z klawiaturą USB - to samo (poza tym, że podczas ładowania bios wyrzuca informacje o aktualnym biosie, procesorze, i klawiaturze na USB właśnie.

Oczywiście uruchamiam minimum hardware - płyta z procesorem i wiatrakami, 1 kość RAM, podłączony tylko power_sw z panelu przedniego, na zintegrowanej grafice.
    Wyciąganie baterii nawet na 24h i zwieranie CMOS było.

Kondensatory i sama płyta wizualnie wydaje się być w porządku.
    Osobiście wydaje mi się to problemem z kontrolerem klawiatury, ale jestem zbyt dużym laikiem, żebym mógł cokolwiek z tym zrobić dalej.

Ktoś ma może jakieś sugestie - zestaw chciałem złożyć do Gwiazdki, taki prezent niby... z góry dziękuję za rady.

PS.
    Czy ta płyta musi mieć 2 wiatraki, a standardowy cooler do P4 ma za krótki kabelek do gniazda, musiałem kombinować z przedłużaniem; no i muszę wpinać drugi wiatrak do sys_fan, bo w innym przypadku wyrzuca komunikat o jego braku i dętka...
    Pewnie zworka wystarczy, ale może się to da w biosie wyłączyć (jak już tam wejdę).
  • Admin grupy komputery
    Sprawdź na innej klawiaturze PS2 .
    Sprawdź inne przyciski funkcyjne do wejścia BIOS .
  • Poziom 2  
    Inna klawiatura ps2 - te same objawy.

Czyli - z klawiaturą ps2 / usb uruchamia się i wiesza na etapie "f1 to resume".
    Bez klawiatury - zaczyna wgrywać system z płytki instalacyjnej Windowsa.

Podłączenie klawiatury usb w trakcie uruchamiania - żadnej reakcji.

Zaznaczam, iż klawiatury reagują diodami, niestety klawisze nie reagują.
  • Poziom 22  
    Co znaczy reagują diodami ? Zapalają się diody CAPS LOCK, NUM LOCK po wciśnięciu odpowiedniego klawisza, czy piszesz o mrugnięciu wywołanym włączeniem zasilania dla klawiatury po starcie komputera ?
  • Poziom 2  
    Diody "Caps Lock", "Num Lock" i jeszcze dwie inne (jakieś definiowalne) zapalają się:
    1) przy uruchomieniu komputera z podłączoną klawiaturą (ps2 i usb - te same objawy) można je włączyć i wyłączyć do momentu "f1 to resume" - wtedy tak jakby się zawieszały, i pozostają zapalone bądź zgaszone, w zależności jak było chwilę wcześniej; po komunikacie "f1 ..." klawiatura nie reaguje...
    2) przy uruchomieniu komputera bez podłączonej klawiatury (ps2 i usb) system uruchamia się aż do momentu, w którym pyta o nośnik systemu (bądź odpala z płytki startowej do momentu wyboru działania - install, napraw, wyjdź), i tu przy podłączeniu klawiszy zawieszamy system - lampki się zapalają, ale klawiatura już nie reaguje...

Umówiłem się wstępnie na diagnostykę płyty w serwisie, mam nadzieję jutro zdążyć ją zawieźć. Może coś się wyklaruje.

Zasadniczo już się pogodziłem z tym, że będę musiał zakupić inną płytę, ale "wrodzone sknerstwo" nie pozwala mi się poddać.

Fix it or die trying...