Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat zasilacz 0-20A, zasilany z sieci 230V.

konieczko 08 Dec 2008 00:47 2247 10
    konieczko
    Level 10  
    Witam mam prośbę czy mógłby mi ktoś pomóc w pewnej sprawie a mianowicie muszę zbudować zasilacz który będzie regulował natężenie w zakresie od 0 A do 20 A. Czy mógłby ktoś mi pomóc w tej sprawie chodzi mi o przykładowy schemat zasilacza regulującego prąd który będzie zasilany z sieci 230V
    konieczko
    Level 10  
    Jeśli chodzi o napięcie to wiem tylko tyle że będzie jest to układ zasilany z sieci 230V
    chudybyk
    Level 31  
    Sieć zasilająca ma w Polsce 230V napięcia zmiennego. Tego nic nie zmieni. Natomiast napięcie zasilacza to parametr podstawowy, nawet ważniejszy niż pobór prądu. Co chcesz zasilać z tego zasilacza? Dopóki tego nie sprecyzujesz, nikt nie jest w stanie Ci pomóc.
    Pozdrawiam!
    konieczko
    Level 10  
    Chce zasilać grzałke zrobioną np z drutu oporowego i chodzi mi o to aby sterując zmianą natężenia prądu zmieniała się szybkość nagrzewania tej grzałki i chodzi mi o ten zasilacz w którym można zmieniać to natężenie jesli chodzi o napięcie jestem otwarty na każdą propozycje
    konieczko
    Level 10  
    Czy jest mi ktoś wstanie pomóc?
    awerew
    Level 13  
    Grzałka nie wymaga prądu stałego.Najprostszym sposobem byłoby zastosowanie autotransformatora.Jeżeli upierasz się przy zasilaczu to musisz podać do jakiego napięcia przystosowana jest grzałka. Czy do 230V ,24V ,12V a może jeszcze inne.
    Qwet
    Level 33  
    W przypadku drutu oporowego (rezystancji) napięcie jest dokładnie proporcjonalne do natężenia. Zatem wystarczy ci zasilacz o regulowanym napięciu wyjściowym, jest znacznie łatwiejszy do wykonania. W przypadku zasilania bezpośrednio z sieci (jakiś dodatkowy domowy kaloryfer z drutu) można zastosować mostek tyrystorowy do regulacji napięcia RMS.
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Qwet.... PWM, da sie zrobić i przy napięciach stałych i przy zmiennym, minimalne straty na ciepło

Chociaż najprostszy będzie dla napięć stałych
    Qwet
    Level 33  
    Oczywiście, ale czy będziesz prostował 230V tylko dlatego że regulacja PWM jest łatwiejsza z napięć stałych..? Dla 20A (>4kW) straty na ciepło już nie będą takie małe...
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Nie :) Można zrobić PWM na triaku (jak sie mylę to poprawcie :P ) detektor przejścia przez zero będzie potrzebny jakiś optotriak, resztę da sie zrobić nawet na Ne555 działającym jako generator monostabilny, znaczy sie po otrzymaniu impulsu z detektora ne555 odczekiwałby zaprogramowany czas (coś między 0 a 10ms) i włączałby triaka.

Zawile, uproszczone do max ale powino działać, przynajmniej na symulatorze działa :P

P.s. chyba sobie złoże taki regulatorek :P ciekawe jakie będą efekty