Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana starej instalacji + przeniesienie licznika

Magic44 08 Dec 2008 08:56 10166 8
  • #1
    Magic44
    Level 11  
    Witam.
    Obecnie wymieniam u szwagra starą aluminiową instalację elektryczną na nową. Chciałbym przy okazji przenieść licznik i zabezpieczenie główne do skrzynki na zewnątrz budynku. Obecnie wygląda to tak, że bezpieczniki główne są na strychu przy przyłączu a licznik na korytarzu. Czy mając uprawnienia SEP mogę przenieść te stare bezpieczniki i zastąpić je łącznikami typu "S" (uprzednio informując energetykę), czy muszę mieć jakieś pisemne pozwolenie? Ile to może kosztować (pomijając robociznę i materiał)? I jeszcze jedno pytanie: jaki przewód zastosować od złącza do zabezpieczenia głównego (licznika) na 25A - chodzi mi o przekrój Cu.
    Dziękuję i pozdrawiam.
  • #3
    michcio
    Electrician specialist
    A WLZ o ile pamiętam to ZE nie zawsze zgadzają się na przekrój poniżej 10 mm2 Cu.
  • #4
    morab
    Level 11  
    :idea: Witam na początku chciałem Ciebie poinformować, że instalację za licznikową możesz wykonać sam bo masz uprawnienia SEP ale trzeba się liczyć z tym że musisz wykonać pomiary nowej instalacji : rezystancji izolacji, pomiar róznicówki, pomiar rezystancji uziemienia i sondy do nowo zabudowanej szafki. Co do wymiany wlz przedlicznikowego to musisz powiadomić Posterunek Energetyczny ponieważ trzeba zerwać plomby z pokrywy licznika i zabezpieczenia przedlicznikowego. Monterzy wskażą ci również miejsce na zabudowanie szafki licznikowej. Oczywiście po wpłaceniu opłaty odmostkowują przyłącz do budynku pozbawiając go napięcia, kiedyś było od 150 do 250 zł za roboczogodzinę. Wlz przedlicznikowy 1f może być YDY 3x6mm, odejście z licznika YDY 3x 4mm do zabezpieczenia za licznikowego na esach, w układzie 3f to trzeba YDY 5x10mm potem 5x6mm co do zabezpieczenia głównego to nie mogą byc esy tylko topikowe np. DL 25A małogabarytowe a zabezpieczenie musi być z możliwością oplombowania przez montera. Należy również wykonać pomiary jak wcześniej a potem po odbiorze przez PE wnieść opłatę za fizyczne przeniesienie licznika kiedyś 100zł nawet gdy licznik będzie przesunięty o 1 cm, co do oplombowania licznika i zabezpieczenia głównego może otrzymasz taryfę ulgową i nie poniesiesz żadnych kosztów czego ci życzę. Do wyposażenia szafki kier. Posterunku Energetycznego może ci nakazać zabudować zabezpieczenie przeciw przepięciowe B+C.
  • #5
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    morab wrote:
    (...) Wlz przedlicznikowy 1f może być YDY 3x6mm, odejście z licznika YDY 3x 4mm do zabezpieczenia za licznikowego na esach(...)


    To ciekawe, mógłby kolega podać rejon w którym pracuje? Bardzo dziwna praktyka zmiany przekroju przewodów na liczniku. No cóż człowiek uczy się całe życie :idea:
  • #6
    morab
    Level 11  
    witam nie wiem co w tym złego że wlz przedlicznikowy do domku jednorodzinnego w układzie 1f ma mieć 6mm , przecież występuje stopniowanie 6mm, 4mm ,2,5mm, 1,5mm.Na Dolnym Śląsku jest ok może w Warszawie ma być inaczej. Powiem tylko tyle że przez te wasze poprawianie do niczego dobrego nie prowadzicie tylko mieszacie w głowach innych kolegach.W każdym rejonie może być inaczej.Ale za naukę dziękuję choć pracuję w energetyce 23lata nie przy biurku tylko w terenie pozdrawiam.To ostatni post dzięki profesorowie.
  • #7
    michcio
    Electrician specialist
    Ano w tym jest to "zło", że zmniejszając przekrój przewodu zawsze trzeba wstawić tam zabezpieczenie stosowne do mniejszego przekroju. A o ile wiem, to licznik takiego wbudowanego nie ma.
  • #8
    stomat
    Level 37  
    No chyba że wcześniejsze zabezpieczenie zabezpiecza również ten mniejszy przekrój. Nie ma bezwzględnego nakazu stosowania zabezpieczeń przy zmianie przekroju. Jaskrawy przykład : mufa kablowa do łączenia dwóch kabli o różnych przekrojach. Tam też nie ma zakopanego bezpiecznika.
  • #9
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    U mnie w rejonie dopuszcza się zmianę przekroju bez zabezpieczenia jeżeli długość przewodu nie przekracza 1m -głównie chodzi o rozdzielnie. Natomiast nie zaplombują licznika jeśli przewody będą różnych przekrojów. W liniach kablowych to co innego, tak jak zauważył kolega stomat.

    Często linia od licznika jest dużo dłuższa w stosunku do WLZ, więc na dal nie rozumiem po co kombinacja ze zmianą przekroju przy samym liczniku. Co to ma dać pożytecznego?