Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System oświetlenia pomieszczeń swiatłem słonecznym

sornell 08 Gru 2008 10:05 6286 5
  • System oświetlenia pomieszczeń swiatłem słonecznym

Brak słońca w okresie zimowym powoduje u wielu ludzi depresję sezonową (SAD). Jeden ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem polega na przebywaniu w pomiesczeniach o dużym natężeniu światła. Prezentowany projekt ma służyć do oświetlania pomieszczeń światłem słonecznym. Aby to zrealizować, zbudowano system który śledzi słońce i ustawia lustro pod kątem zapewniającym dobre odbicie na ustawione pomieszczenie. W ten sposób uzyskano światło dzienne w domu przez cały dzień. Ramię do przesuwu lustra składa się z dwóch silników SG-2100A. Sygnał z odbiornika DCF przesyłany jest do mikrokontrolera PIC18F2520, który służy do kalkulacji pozycji słońca. Na stronie żródłowej dostępny schemat projektu.

System oświetlenia pomieszczeń swiatłem słonecznymSystem oświetlenia pomieszczeń swiatłem słonecznymSystem oświetlenia pomieszczeń swiatłem słonecznym

Źródło: http://home.tiscali.nl/markhome/index.html?suntrack/suntrack

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    sornell
    Tłumacz Redaktor
    sornell napisał 103 postów o ocenie 7, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2003 roku.
    gemiel
    Poziom 22  
    A gdyby tak zastosować wklęsłe zwierciadło i kierować strumień światła słonecznego w matową kulę z plexi, która rozpraszała by je równomiernie po całym pomieszczeniu?
    fiflak666
    Poziom 11  
    no własnie, bo teraz to projekt jest dosć bez sensu - dostajesz na scianie wielką plamę białego swiatła które razi w oczy i do tego farba na ścianie szybciej wyblaknie
    kloszi
    Poziom 20  
    Ja kiedyś tak robiłem ręcznie i ustawiałem lustro żeby mi ładnie słoneczko do pokoju świeciło.
    Cytat:
    tego farba na ścianie szybciej wyblaknie
    jak jest biała to nie wyblaknie, a po drugie teraz farby są dobre i tak szybko nie wyblakną.
    Maticool
    Poziom 20  
    "Brak słońca w okresie zimowym powoduje u wielu ludzi depresję sezonową (SAD)"

No właśnie, "brak słońca" jest problemem. W jaki sposób ma nam wtedy pomóc takie lustro skoro nie ma co odbijać ???

Rozumiem, że projekt ma pomóc doświetlić pokój w "słoneczne" dni i jako taki jest dość pomysłowy i użyteczny. Tylko względem wykonania które widzimy na zdjęciach, trzeba by to chyba jeszcze jakoś zabezpieczyć przed gradobiciami i wichurami.
    trebuch1
    Poziom 24  
    Jakoś nie widzę sensu w tym rozwiązaniu. Obecnie mam podobne "lustro"
    zapewnione z wielu szyb okiennych sąsiedniego budynku. Po poludniu
    słońce świeci wprost na nie, a światło odbija się wpadając do mieszkania od strony wschodniej. To odbite światło raczej wkurza jak pomaga.
    Ponieważ w sąsiednim budynku jest wiele okien, przeżywam takie zachody słońca dla wszystkich dni słonecznych przez wiekszą część roku. Prawdziwe promienie słoneczne niosą ze sobą mile ogrzewającą
    podczerwień czego po odbiciu raczej brakuje a pozostaje jedynie światło skierowane w formie plamy na ścianie.