Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić własny CD...?

08 Gru 2008 11:47 2377 5
  • Poziom 14  
    Witam!

Zabawowo gram na syntezatorach. Mam dość stary sprzęt z połowy lat 90, Ensoniq SQ1 oraz Sampler tej samej firmy. Jak do tej pory jedyną możliwością zgrania materiału było nagrywanie jej w czasie rzeczywistym na taśmę magnetofonową metodą klawisz <> deck. Jakoś takich nagrań jest wiadoma, nie mówiąc już o tym że padło mi ostatnie radio samochodowe z kasetą. Nie wspomnę już o tym, że to raczej obciach używać kaset.. ;-) Najgorsze jednak jest to że pomimo kiepskiej jakości takiego nagrywania to taśmy są niestety awaryjne, tracą parametry, wycierają się itd.. Po kilku latach w szufladzie szum i tylko szum...

Marzę o tym, żeby nagrywać sygnał audio na komputer, nie wiem jak, na twardy dysk..? W końcu jakoś się to robi. U mojej znajomej w rozgłośni radiowej po prostu gra ktoś np na gitarze a za szybką koleś ma konsolkę i komputer. Zgrywa, klik i wylatuje CD z tą muzyką. Jakie to proste... ;-) Tylko jak to zrobić ..? Co tam jest za program do tego. Mam Nero Express ale ty chyba nie da rady. Rejestrator plików Wave też kiszka bo monofoniczny. Zresztą, jak to podłączyć...?

Czy ma ktoś z Was jakiś pomysł jak to zrobić..??

Co kupić co trzeba mieć, żeby połączyć na żywca klawisz do komputera i potraktować go jak magnetofon, po czym wypalić muzykę a CD. Aha.. wolałbym tak żeby dało się to potem odtwarzać w normalnych CD playerach nie żadne MP3 itp...

Pozdrawiam i czekam na oświecenie.. ;-)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Ja bym zrobił to w następujący sposób. Wkładasz kasetę do magnetofonu który posiada wyjście słuchawkowe (stereo) podłączasz do karty muzycznej pod wejście liniowe lub AUX (wiadomo stereo) ściągasz i uruchamiasz program "audacity" wchodzisz w ustawienia nagrywanie dźwięku zmieniasz na 2 kanały (stereo) zapisujesz zmiany i chyba dalej wiadomo(włączasz nagrywanie i puszczasz muzykę na końcu eksportujesz w plik wawe, uruchamiasz nero wybierając utwórz dysk audio CD (czy jakoś podobnie) i nagrywasz na płytę.).
  • Poziom 14  
    Wow! Jestem pod wrażeniem.. Ale szybko!
    OK fajnie ale...
    W parapecie mam dwa wyjścia. Mam Audio OUT L i R ( na 2 monofonicznych dużych jackach) oraz Phones Out na jednym dużym stereofonicznym jacku.

Podłączenie obu klawiszy razem bez mixera nawet jakiegoś prostego jest kudłate bo jeden ma wyaźnie mocniejszy sygnał od drugiego i czasem się "znoszą" tzn jeden zagłuszy drugi itd...
    No ale powiedzmy, że nabędę jakiś prosty 4 kanałowy mixerek jakich pełno jest w sieci.

Sprawa kolejna to MIDI. Oba instrumenty są starej generacji i co prawda mają midi i 16 kanałowy multitimbral, jednak nie załapały się jeszcze na żaden standard alokacji dźwięków typu GM itp..

Oczywiście można to jakoś obejść... jednak w przypadku samplera jest to nieco upierdliwe ponieważ Ensoniq EPS 16+ nie ma wewnętrznej pamięci ustawień. Innymi słowy jak wgram do niego 8 dźwięków i go potem wyłączę z sieci to cała robota od nowa...

Wiem o całych zasobach próbek, dźwięków itd w sieci jednak do tego potrzebny jest moim zdaniem osobny komputer plus jakiś dobry program typu Cubase a ja niestety nie bardzo jakoś to obsługuję...
    Np znalazłem kiedyś programik do przerabiania próbek vaw i innych na format EFE w jakim pracuje ensoniq. Program OK ale jadąc zgodnie z instrukcją obsługi niewiele można zdziałać. Niby zapisuje w EFE ale po włożeniu dyskietki do stacji w klawiszu nie czyta jej.. inny format... i na odwrót, dyskietki sformatowane w EPSie nie pójdą w komputerze...
    Oczywiście można powiedzieć "pchaj Pan te zabytki i kup lepszy klawisz... " OK i najchętniej bym tak zrobił... ale jedyna przeszkoda to poprostu kasa.
    Poza tym te moje klawisze mają bardzo fajne dźwięki. To nie jakiesplasticzane yamahy czy casio. Swego czasu to była elita... jak Korgi czy Rolandy.

Przyzwyczaiłem się ponadto do 16 śladowego sequencera w SQ1 i w nim buduję songi. Wystarcza w zupełności jak na moje potrzeby.

Tak więc mając już dwa parapety podpięte do małego mikserka (lub jeden bez mikserka) z wystającym z niego kablem wsadzonym do Audio Out (czy lepiej Phone out..?) mam na końcu kabla powiedzmy stereo jacka (małego) i mam go wsadzić w gniazdo "audio in" w karcie, tak..?

Komputer mam taki:

AMD Athlon(tm) XP 2500+
    1,84 GHz, 1,00 GD RAM

karta dźwiękowa:

SB Audigy Audio [E400]

Chyba to to..? Nie wiem bo nie ja ten komp składałem i pojęcia o tym nie mam. ;-)

Czy z takim sprzętem da się coś wydłubać..??

Chodzi mi o to aby zapisać sygnał audio na dysku w formie cyfrowej i potem wypalić go na CD w formacie umożliwiającym odtwarzanie go w normalnym CD playerze. Ważne jest też dla mnie aby nie szumiało to wszystko bardziej niż sam sprzęt grający.
    Oczywiście ideałem byłoby nagranie w studio, jednak ani mnie na to stać ani chyba wolałbym nie stać się pośmiewiskiem.. wszak nie jestem muzykiem i dla niektórych moje dokonania będą raczej śmieszne.. ;-)