Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba 40XF350 - co się stało z matrycą?

08 Gru 2008 15:56 12370 49
  • Poziom 10  
    Witam. Po 5 miesiącach użytkowania telewizora TOSHIBA 40XF350, 3 dni temu pojawił sie przyciemniony kwadrat (tak jak na zdjęciu). Odkąd sie pojawił pierwszy raz, do dzisiaj ściemniał jeszcze bardziej.
    Sprawa wygląda nastepująco:
    Boki telewizora są jaśniejsze i jakby bardziej nasycone kolorami - ogólnie wyglądaja lepiej. Sroodek jest przyciemniony, żółtawy, zamglony.
    Po ok. 10 Minutach matryca wygląda jednolicie. Boki przyjmują kolor środka. Nie nastepuje to stopniowo - cyk i już sie zmienia prawy płat, a później lewy.
    Na zdjęciu białego ekranu widać, że boki maja czystą biel, środek natomiast jest żółtawy. Jak myślicie co może byc tego przyczyną, i co to może być?

Toshiba 40XF350 - co się stało z matrycą? Toshiba 40XF350 - co się stało z matrycą? Toshiba 40XF350 - co się stało z matrycą?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 15  
    Zapewne przez dłuższy czas urzytkowałeś TV w formacie 4:3 lub którymś zblizonym, który nie wypełniał całego ekranu. Następstwem tego było wypalenie sie ekranu. Prawa i lewa strona ekranu są jaśniejsze ponieważ w tych miejscach nie był wyświetlany obraz. Nie cała powierzchnia matrycy ulegała równomiernemu zużywaniu. Jest to proces nieodwracalny. Czasami można wyrównać trochę matrycę wyświetlająć przez bardzo długi czas (kilkanaście- kilkadziesiąt godzin) białą treść, ustawiając kontrast i jasność na max.
  • Poziom 10  
    Sęk w tym, że obraz zawsze był wyświetlany na całym ekranie.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 39  
    Adam4321 napisał:
    Zapewne przez dłuższy czas urzytkowałeś TV w formacie 4:3 lub którymś zblizonym, który nie wypełniał całego ekranu. Następstwem tego było wypalenie sie ekranu. Prawa i lewa strona ekranu są jaśniejsze ponieważ w tych miejscach nie był wyświetlany obraz. Nie cała powierzchnia matrycy ulegała równomiernemu zużywaniu. Jest to proces nieodwracalny. Czasami można wyrównać trochę matrycę wyświetlająć przez bardzo długi czas (kilkanaście- kilkadziesiąt godzin) białą treść, ustawiając kontrast i jasność na max.

LCD sie wypalił ??
    Co się w tym LCD wypaliło, ciekłe kryształy ??
    To nie jest Plazma lub kineskop aby się coś nierównomiernie miało wypalić.

Co do usterki to uszkodzona jest matryca, TV nowy do naprawy gwarancyjnej. Wymieniona zostanie matryca na nowa.
  • Poziom 10  
    Richi, dzięki za odpowiedź. TV zakupiłem w sklepie internetowym Electro.pl , nie orientujesz sie czasem czy brak oryginalnego kartonu będzie problemem podczas reklamacji?
  • Poziom 21  
    Może byc ,lecz niekoniecznie,zależy jaki tam masz u siebie serwis i jak do tego podchodza,TV zgłoś do najblizszego serwisu Toshiba w swojej miejscowosci.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    taka usterka nie podlega gwarancji, na 1 stronie instrukcji jest info o tym ze nie wolono dlugo ogladac w takim trybie, w toshibie i tak paski po bokach w takim trybie sa szare a nie czarne, ale jak widzisz i tak sie nie rowno wypalila.

pudlo jest niezbedne. chyba ze sam sie skontaktujesz z serwisem centralnym i na wlasne ryzyko im wyslesz. ale najpierw przeczytaj 1 zdanie jakie napisalem.

p.s. reklamuj towar w sklepie z tytulu niezgodnosci z umowa , mial wyswietlac obraz a wyswietla w paski. serwis ci raczej na reke nie pojdzie.
  • Poziom 10  
    Nie wiem własnie, czy wysyłac do sklepu czy do serwisu. Czytałem, że serwis Toshiby w Polsce to totalne dno.

flash_mm, czytaj ze zrozumieniem. Napisałem , ze obraz zawsze był wyświetlany na całej matrycy. :)
  • Spec od monitorów
    Masz dwie mozliwości (skoro po czasie ..jak piszesz 20min. i żółty)) po czasie jest OK
    -albo nierównomierne świecenie lamp z winy złej pracy inwertora
    -albo defekt polaryzatora panelu
  • Poziom 26  
    flash_mm napisał:
    taka usterka nie podlega gwarancji, na 1 stronie instrukcji jest info o tym ze nie wolono dlugo ogladac w takim trybie.

Nie wolno? Zmuszanie użytkownika do oglądania programu 4:3 rozciągniętego na cały ekran albo obciętego od góry i od dołu? Tego jeszcze nie grali... Może trzeba mieć dwa telewizory: CRT do 4:3 i LCD/Plazma do 16:9/HD?
    Zaczynam nienawidzieć wszelkich technik szerokoekranowych jak własnej teściowej (której jeszcze nie mam) :x
  • Poziom 17  
    witam,kolego jest to ewidentne uszkodzenie 2 driverów na matrycy,temat przerabiałem juz,a to dlatego,że Toshiba "podkreca" na maxa kontrast typu 15000,20000:1 i scalaki na tasmach matrycy po prostu się gotują,jest to ta usterka,która podlega reklamacji,nikt się nie pyta czy oglada w formacie 4:3 czy 16:9 . telewizor ma być sprawny i tyle,na drugi raz unikaj Toshiby z seriiX,Z,ZF .W tych modelach po krótkim czasie padają matryce.
  • Poziom 10  
    marek07, dzieki za odpowiedź.
    Co radzisz? Oddac TV do sklepu (jeszcze nie minęło 6 miesięcy), czy lepiej do serwisu?

Najgrosze jest to, że nie mam pudła od TV ;/
  • Poziom 20  
    oddaj tv do sklepu, przyjac musza, a serwis ma prawo odmowic wysylki do serwisu centralnego (jest tylko posrednikiem). wtedy skieruja cie osobiscie do serw. centralnego i na swoje ryzyko wyslesz.

p.s. w kazdym panoramicznym panelu czy to lcd czy plasmie (wszystkich firm) jest info o tym ze dlugotrwale uzytkowanie w trybie 4/3 powoduje wypalenie sie matrycy co nie jest wada. po co ludzie kupuja 16/9 jak ogladaja 4/3 ??
  • Poziom 24  
    flash_mm napisał:
    po co ludzie kupuja 16/9 jak ogladaja 4/3 ??

Pewnie dlatego, że 4:3 ze świecą szukać.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    w kazdym panoramicznym panelu czy to lcd czy plasmie (wszystkich firm) jest info o tym ze dlugotrwale uzytkowanie w trybie 4/3 powoduje wypalenie sie matrycy co nie jest wada. po co ludzie kupuja 16/9 jak ogladaja 4/3 ??

To troche odbiega od tematu, bo tak jak juz pisałem obraz zawsze był wyświetlany na całej matrycy.

Cytat:

LCD, ma znacznie lepiej wyświetla obraz SD niz kineskopy. Oczywiście nie mówie tu o wszystkich LCD.
  • Poziom 26  
    flash_mm napisał:

To zmuś stacje TV do nadawania wszystkiego w 16:9!
    Nie wiem skąd się biorą takie opinie... Ręce opadają.
    Poza tym, LCD się wypalają? A może blakną od światła? No ludzie! Albo te nowoczesne technologie są super (i winny jest użytkownik, "uparcie" używający trybu 4:3), albo są do kitu. Nie wierzę, że nie można wymyśleć i wyprodukować urządzenia obrazowego niewrażliwego na obraz stojący.
  • Poziom 10  
    Nie słyszałem nigdy o przypadku wyplanie się LCD. Natomiast sa przypadki wypalenia się Plazm. Oczywiście z winy użytkownika! W intrukcji każdej z nich jest napisane, że przez ok. 300 pierwszych godzin liminofor się dopala i należy unikac obrazów które nie zajmuja całego ekranu i miec wszystkie opcje obrazu ustawiene poniżej 50%. PO okresie 300 godzin, można oglądac wszystko normalnie. Nowe panele sa wyposażone w funkcje np. Refresz Screen jaka posiada Pionieer, która w przypadku wyplania np. loga konału usunie go i matryca bedzie czysta.
  • Poziom 20  
    ja sie spotykam z tym codziennie. wypalone paski, wypalone loga tvp1, wypalone krzyze z monitoringu itd. a kto powiedzial ze ta technologia jest doskonala? lcd jeszcze dlugo nie bedzie swiecil tak jak crt. daleko mu do kineskopu. to co sie pisze w reklamowkach to stek bzdur, marketing i nic wiecej. teraz sobie siedze i slucham reklamy o nowym 200hz telewizorze, ciekawe co tam jest 200hz jak w lcd nie ma ramki (odchylania pionowego).

technologia idzie do przodu, ale nie po to aby byla lepsza, ale po to aby byla tansza w produkcji. dzis juz sprzetu nie produkuje sie na nascie lat. to nie sony z pewexu ktore do dzisiaj gra. ten sprzet ma "cykl zycia" przewidziany na 5 lat - o czym wyraznie pisza na ceryfikaach dokladanych do instrukcji - przewaznie w jezyku rosyjskim , bo tam prawo tego wymaga.

to przykre ze sprzet ktory niejednokrotnie ludzie kupuja na raty na 4-5 lat psuje sie wczesniej i to bez mozliwosci taniej naprawy. (moduly zadko kosztuja ponizej 1000zl a o naprawie ich czesto mozna zapomniec).

moze i zalozyciela tematu to nie dotyczy, ale skad wiesz ze nie gral na ekspozycji 16 godzin dziennie w trybie 4/3 ?

jeszcze jedna uwaga, i lcd i crt produkowane jako monitory komputerowe, sa bardziej przystosowane do pracy ze statycznymi obrazami ale tez nie sa pozbawione tej wady- niby po co wymyslono wygaszacze ekranu? lcd to substancja organiczna o przewidzianym czasie pracy, jak "robaczki" nie pracuja to stazeja sie wolniej od tych co sie ruszaja na srodku obrazu.

po co kupowac 16/9 zeby ogladac 4/3? po co kupowac diesla nie majac w okolicy ani jednej stacji z ropa? nie wiem, ludzie czesto sie nie zastanawiaja , sluchaja sprzedawcow i wierza w ten kit co im wcisnie. nie raz slyszalem jak klienci marudzili ze zaluja ze kupuli 16/9 bo geby takie porozszerzane maja. komercja, komercja, komercja.....
  • Poziom 40  
    Kolega pisze że matryca plazmowa będzie czysta ale chyba po dopaleniu pozostałego luminoforu do poziomu tego wypalonego loga. Kolega co pisze o tym że CRT jest lepszy pewnie nie ma LCD. Wszystko ma swoje plusy i minusy np zużycie energii, ekologia itd. To że matryce są produkowane w formacie 16:9 bo sami nabywcy zmusili producentów do tego bo kupują patrząc na parametry i rozmiar a dla producenta zużycie materiału na wyprodukowanie np. matrycy 20" czy 23" jest takie samo bo liczy się przekątna.
  • Poziom 20  
    kolego sympatyczny, pracuje w serwisie autoryzowanym pewnych wielkich firm, mam z tym doczynienia codziennie, az mi uszami wylazi. widze jak ta technologia raczkuje, piszac o tym ze daleko do crt wiem co mowie, no , moze jak podlaczysz sygnal hd do lcd to nie ma o czym gadac, ale wiekszosc ludzi kupuje i podlacza do kablowki lub siatkowej anteny na balkonie.
  • Poziom 10  
    LCD nie był na żadnej wystawie. Bo niby po co w magazynie? :D
    Jak napisałem wcześniej po 5 miesiącach z dnia na dzien pojawiła się ta przypadłość.
    flah_mm mamy juz prawie 2009 rok i nadal mamy sie męczyć z CRT?
    To przestarzała technologia, już sie nie produkuje takich telewizorów.
    Nawet jeżeli TV LCD ma byc użytkowany tylko do 4:3 to warto go kupić! Obraz jest o wiele lepszy niż na kineskopie.

Cytat:
    lcd jeszcze dlugo nie bedzie swiecil tak jak crt. daleko mu do kineskopu

Kompletnie nie rozumiem tego zdania, niby CRT jest nadal lepszy?:idea:
  • Poziom 15  
    sibkods napisał:

Kompletnie nie rozumiem tego zdania, niby CRT jest nadal lepszy?:idea:

Pod wieloma względami jest lepszy od LCD szczególnie do większości sygnału z jakim mamy nadal do czynienia czyli kablówka, naziemna i bez znaczenia czy analogowa czy cyfrowa. Tylko programy HD mogą ale nie muszą wyglądać lepiej. Nie wyobrażam sobie oglądania Divx na LCD. Główna wada lcdeków to kąty widzenia które NIGDY nie będą takie jak w crt. A także jakość czerni też niedościgniona. Czerń jest uzyskiwana tylko na zasadzie dużego kontrastu, i wtedy wydaje się dobra. Wszystko wychodzi dopiero przy scenach ciemnych np. w nocy....itd
    Widocznie miałeś lichego CRT że nie rozumiesz tego i pewnie nigdy nie robiłeś porównania.

Ogólnie to dobry 100hz CRT moim zdaniem ma lepszy obraz. Ale dobrych kineskopowych w sklepach już nie dostaniesz tylko rynek wtórny.
  • Poziom 20  
    draznia mnie schodki na liniach ukosnych, brak czerni (dla mnie czarny to czarny a nie magneta) echo na ekranie i wiele wiele innych mankamentow.

jest jeszcze jeden problem. obraz w pal`u ma rozdzielczosc (w przyblizeniu) 800 x600 zeby przeskalowac go do wiekszych rozdzielczosci trzeba mnozyc przez 1,5 lub 2,5 a jak wiadomo polowy piksela zapalic sie nie da. takie interpolowanie wprowadza zaklocenia, ktore jednak widac golym okiem.

lcd swieci dobrze pod warunkiem dostarczenia mu obrazu hd.

a ktos z was czytal na tabliczce znamionowej pobor pradu? 50" pobiera cos kolo 400W i to przy parametrach usrednionych.

sibkods < koszt produkcji lcd jest o wiele mniejszy od kineskopowego. to ze nie ma ich na rynku nie oznacza ze sa przestarzale, po prostu to zmowa wielkich zeby wymusic wymiane.
    nie wyobrazam sobie lcd w medycynie. z powodu mankamentow obrazu moze byc zle rozpoznane zdjecie rentgenowskie. tu nadal beda kineskopy,wielokrotnie przewyzszajace lcd.
    pogadajcie z kims z agencji rekloamowych, grafikow, ale nie tych od stron www. klna na lcd a dobra "banka" kosztuje.
  • Poziom 10  
    Owszem czarny kolor to mankament LCD lampowych. Jednak podświetlenie LED poprawia w znacznym stopniu czerń.

Powiem tak, mam cyfrowy polsat (SD) i jakośc obrazu jest o wiele lepsza niż na telewizorach CRT jakie miałem.Gorzej wyglądają tylko słabsze stacje jak TVP czy TV4 itp. Za to np. Polsat i TVN obraz świetny bez porównania z crt.

Oczywiście podzielam Wasze zdanie, ze kupowanie LCD/Plazmy do kablówki to paranoja.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    a ja uważam ,że obecnie są już LCD które spokojnie mogą zastąpić CRT w domu. W swoim czasie gdy naprawiałem TV w którym trzy super jasne kineskopy rzucały obraz na ekran (TV projekcyjny) na którym zobaczyłem wypalony znak TVP1 przyjąłem dowodowo ,że światło też ma swoja energię i też coś potrafi (wyjałowić jak się nad tym zastanowić to wydaje się to dobre określenie)
    Koniec kropka.(ale nie w tym przypadku)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    w projektorach jest jeszcze zel w kineskopach, o czym zapomniales dodac. kazdy sprzet ma wady.

ja osobiscie tv nie ogladam, na codzien mam 21" 4/3 lcd a do ogladania "od swieta" projektor rzucajacy obraz na sciane. zaden lcd nie dostarczy tyle wrazen co ogladanie filmu na scianie.
  • Poziom 26  
    flash_mm napisał:
    teraz sobie siedze i slucham reklamy o nowym 200hz telewizorze, ciekawe co tam jest 200hz jak w lcd nie ma ramki (odchylania pionowego).

Odchylania nie ma, ale jest odświeżanie. W odróżnieniu od CRT, w LCD/Plazmie częstotliwość odświeżania co prawda nie ma wpływu na migotanie obrazu (bo odświeża się od razu cały ekran, a nie poszczególne linie), ale na płynność ruchu jak najbardziej.
  • Poziom 20  
    ale odswiezanie mierzy sie w milisekundach :-) czyzby powstal kolejny parametr wartosci wirtualnej jak moc mierzona w p.m.p.o (podziel moc przez osiem)
  • Poziom 13  
    Podzielam opinie nie ma jak dobry kinol.Mam na warsztacie 18 letniego grundinga kinol świeci aż miło popatrzeć a po obecnych za kilka lat wspomnienia zostaną.