Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w zrozumieniu układu przedwzmacniacza na INA217

baran25 08 Dec 2008 21:44 2446 6
 • #1
  baran25
  Level 2  
  Dzień dobry!

  Znalazłem dziś bardzo interesujący układ przedwzmacniacza wykorzystujący układ INA217. Ponieważ jestem totalnym laikiem w temacie, proszę o odpowiedzi na parę pytań.
  Schemat wygląda tak:
  Pomoc w zrozumieniu układu przedwzmacniacza na INA217

  A teraz moje pytanka:

  1) Rozumiem, że taki przedwzmacniacz przyjmuje na wejściu zbalansowany sygnał audio z mikrofonu (przez gniazdko XLR), a na wyjściu daje niezbalansowany sygnał? Czy wyjście jest poprzez styki V0 i plus układu OPA137?

  2) Czy można to w jakiś sposób zasilać z zasilacza komputerowego?

  3) Co oznacza uwaga (1) "Użyj niepolarnych kondensatorów jeśli zasilanie fantomowe ma być wyłączone"? Jeśli chcę na przemian korzystać z mikrofonów dynamicznych i pojemnościowych (czyli bez i z phantomem), to jakie kondensatory mam użyć?

  4) Czy ta załamana strzałka wskazująca na rezystor R7 reprezentuje opornik suwakowy? Rozumiem, że dzięki temu można zmieniać moc wyjściową. Czy da się tu wsadzić potencjometr (mam na myśli gałkę do sterowania wzmocnieniem)? To ładniej wygląda :D

  5) Gdzie można się zaopatrzyć w układy INA217 i OPA137?

  6) Gdzie wmontować diodę sygnalizującą użycie zasilania phantomowego?

  Koniec pytań. Zamierzam na stałe zamontować to na przedniej ściance komputera w celu podłączania dobrej klasy mikrofonu. Wyjście będzie jackiem 3,5 mm wpięte w jeden z kanałów wejścia LINE IN na karcie dźwiękowej.

  Będę wdzięczny za odpowiedzi na moje pytania, choć pewnie dla wielu z Was są one trywialne. Pozdrawiam!
 • #2
  grzegrzol
  Level 19  
  1. Dobrze rozumiesz. Wyjście jest poprzez V0, a masę.
  2. W zasilaczu komputerowym masz napięcia +12V i -12 V i ewentualnie możesz spróbować użyć takich napięć, ale mogą one nie wystarczać do prawidłowej pracy układu. Jednak i tak będziesz potrzebował dodatkowego zasilania do Phantom Power, więc lepiej wykonać dodatkowe zasilanie dla tego układu.
  3. Powinieneś użyć kondensatorów niepolarnych.
  4. Rezystor R7 to właśnie potencjometr.
  5. Choćby na Allegro.
 • #3
  baran25
  Level 2  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź!

  Jeszcze tylko jak będzie z tą diodą do phantoma?

  Pozdrawiam!
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  fotonn
  Level 28  
  Dioda świecąca pod przełącznik.
  Pamiętaj, aby rezystor miał odpowiednią moc.

  Jak nie znajdziesz niepolarnych kondensatorów 47µF, połącz szeregowo dwa zwykłe polarne elektrolity po 100µF, jak na rys.

  Zasilacz komputerowy nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. To przetwornica i może szumieć. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic222316.html
  Pomoc w zrozumieniu układu przedwzmacniacza na INA217
 • #6
  baran25
  Level 2  
  Dzięki za odpowiedzi!

  Fotonn: ciekawe rozwiązanie z robieniem kondensatora niepolarnego z dwóch polarnych. W sumie to oczywiste, ale na fizyce nikt mnie tego nie uczył ;-)

  Mam jeszcze inne pytanko. Na tej stronie gość pisze, że zrobił taki przedwzmacniacz bez układu OPA137. Co właściwie zmienia obecność tego układu? Czy tu chodzi o napisaną obok uwagę "optional DC output control loop"? Jak należałoby zmienić schemat, żeby nie było tego układu? Zawsze to parę złotych do przodu ;-)

  Pozdrawiam!
 • #7
  fotonn
  Level 28  
  Jeśli dorwałeś schemat stąd:
  http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/85005/TI/INA217.html
  powinieneś doczytać, że dodatkowy opamp służy minimalizacji offsetu, czyli napięcia niezrównoważenia. W skrócie: utrzymuje średnie zero volt na wyjściu INA-a. To ważne jeśli obciążenie podłączasz bez kondenstora sprzęgajacego. Jeśli nie chcesz wydawać "paru złotych" na OPA-a, podłącz 5 pin do masy. Masz to na rysunku w datasheecie.
  PS.: Zwróć uwagę na charakterystykę potencjometru, jeśli chcesz mieć liniowa regulację wzmocnienia.