Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam pomysł na klimatyzację ze studni :P

as12345678 08 Gru 2008 22:14 9615 20
  • #1 08 Gru 2008 22:14
    as12345678
    Poziom 9  

Witam serdecznie !!!
    Na wakacje wyjeżdzam do babci, a tam mam swój pokój ok 20mkw i jest jeden problem ponieważ na lato w tym pomieszczeniu temperatura powietrza przekracza 35 stopni celcjusza. Na podwórku znajduje się studnia o głębokości około 8-9 metrów woda ma temperature mniej więcej 4-5 stopni. Linia wodna od dna wynosi ok. 1-2 m. Mam taki pomysł, że kupie sobie pompe wodna o dużej wydajności, kupie na złomie na test 2 chłodnice lub nagrzewnce (nie wiem czym one się różnią ale ;p ). Jedną włożę do studni na samo dno tzn. ok 20 cm od dna. Drugą do domu (zrobie jakomś obudowe i właze ta chłodnice do tej obudowy ) i zamontuje na niej wentylator. Mój plan jest takia aby połączyć te dwa zespoły wężem i włączyc pompe i wiatrak i wło la . Nie jestem pewnien czy to wyjdzie ale mam przwczucie ze tak. Aha i mam jeszcze ejdno pytanie czy mozna by zamast robic obudowe meczyc sie to kupic uzywana lub uszkodzona elektronike klimatyzatora jednosti wewnetrznej i połączyc to z chłodnica w studni mnie wysiłku łądnejszy wyglad

0 20
  • #2 08 Gru 2008 22:48
    doma0
    Poziom 11  

generalnie moim zdaniem to pomysł może wypalić teoretycznie.... tylko kilka spraw jest do rozpatrzenia.
    1.chłodnica którą chcesz umieścić w studni miała by zastąpić tzw. chiller. czyli jak by agregat chłodzący. normalnie woda "lodowa" w tego typu instalacjach nie powinna przekraczać ~9*C więc tu problemu nie ma ale powstaje problem z osadzaniem się brudu na chłodnicy w studni... obawiam się że może ona zajść jakimś mułem etc.
    2. kolejna sprawa to instalacja doprowadzająca zimną wodę do chłodnicy w pomieszczeniu (klimatyzator, fancoil) musi być zaizolowana ale to też nie jest problem. polecam rurki alupex od razu w izolacji kupić albo może być to też aqua-therm, boryszew, stal, miedź czy w zasadzie cokolwiek innego byle było zaizolowane (np. izolacja therma-flex)

0
  • #3 09 Gru 2008 21:04
    as12345678
    Poziom 9  

dzięki doma0 za swoją opine i mam pytanie jakby można było zrobić z tego projektu pompe ciepła tzn. żeby jeszcze ogrzewało budynek mam zainstalowaną instalację CO ale przydało by się jeszcze jedno źródło ciepła. Mój pomysł jest taki, że zrobić jakiś pojemnik na wodę i do niego wsadzić chłodnice nalac wody wstawić jakąś porządna grzałke. Chłodnice podłączyc rurkami do jed. wew. a tamte rurki wyposarzyc w elektrozawór więc jak bedzie tłoczona woda gorąca to zawory się zamkna ta woda bedzie stałą w miejscu. Do tego pojemnika sie włozy jakąś pompe do gorącej wody. I mój plan działą na zastępującej zasadzie np. bedzie w pokoju zimno włacze wszystko i załaczy sie grzałka ( poprosze kolege o zrobienia jakiegoś programatora tzn. jak sie właczy odpowiedni przycisk to załączy sie grzałaka i będzie grzałą dopuki temperatura wody nie osiągnie 95 stopni a jak osiągnie 85 to sie znowu załaczy bedzie grzała znowu do 95C* i tak do wyłaczenia przycisku, a jak temperatura wody osągnie 70C* to się załączy pompa tłocząca wode do jed. wew. ) prosze o opinie tego projektu ahha i jeszcze jedno chciałbym zrobic taki programator jak w prawdziwych klimatyzatorach tzn. timer. wentylator, grzanie itp. żeby mozna było ustawic temperature do której pompa ma pracować yzn. jest ustawiona temperatura 20 C to jak temp. w pokoju bedzie wynosuła juz 20C to sie wszystko wyłaczy :)

-1
  • #4 10 Gru 2008 21:42
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Teoretycznie jest to możliwe,ale temperatury nie możesz ustawiac tak wysoko(95 stopni)-bezwładnośc może powodowac wrzenie wody.
    Odnośnie chłodu-wodę zastąp ergolitem,nie zamarznie.
    Próbuj - doświadczenia prowadzą do ciekawych odkryc.

0
  • #5 11 Gru 2008 20:35
    as12345678
    Poziom 9  

Ale to jest możliwe ? że wypali ?

0
  • #6 11 Gru 2008 20:44
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mam takie przeświadczenie,że wypali.Teoria wydaje się trafna.

0
  • #7 11 Gru 2008 20:59
    megamacs
    Poziom 11  

chłodnice do studni a nagrzewnice do pokoju daj a tak wogóle
    to lepiej jak byś lodówkę przerobił bo woda ze studni by się szybciej nagrzała zanim dotarłaby do pokoju..lodówka to przecież air condition spręża r134a który rozprężając się studzi..

0
  • #8 12 Gru 2008 14:14
    Chris_W
    Poziom 37  

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dać grzałkę grzejącą bezpośrednio powietrze. Według zasady - mniej przemian - mniej strat energii...

1
  • #9 13 Gru 2008 18:50
    as12345678
    Poziom 9  

Ostatnio się zastanowiłęm jakbym połączył te dwa wymienniki ciepłą rurka i co bym musiał tam nalać ?

0
  • #10 13 Gru 2008 19:04
    Sobota
    Poziom 26  

Jak byś łączył 2 wymienniki to nalej Glikol+ wodę nie zamarznie. Tylko nie wiem czy nie lepiej by było zbudować klimatyzator. Na złomie dostaniesz za kwotę ok 10 zł sprężarkę. Potem tylko skraplacz, nawiew, wymiennik ciepła, termostat, freon, olej sprężarkowy, kapilara. Jak dobrze pójdzie to kwota ok 300-350zł. Nie wiem czy to nie będzie tańsze i wydajniejsze od dobrej pompy.

0
  • #12 13 Gru 2008 21:03
    as12345678
    Poziom 9  

Ale janie chce kupywąc klimy nawet ze złomu ponieważ agregat ciągnie pradua a pompa nie cągnie tyle co agregat :)

0
  • #13 23 Gru 2008 18:05
    megamacs
    Poziom 11  

siemanko . wydaje mi się że to i to ciągnie tyle samo...
    myśle że tego nie odczujesz bo w lato mniej swiatła palimy bo widno....

0
  • #14 01 Lip 2010 13:34
    -nobile-
    Poziom 16  

Wiem ze stary temat ale jako ze dziś gorąco postanowiłem podzielić się tym co ma mój sąsiad, klimatyzacja wykorzystuje studnie i pobiera śmiesznie mało energii elektrycznej. Wygląda to tak że jest zasysane rurą powietrze ze studni dość blisko lustra wody jest ono dość niskiej temp (podobnej do tej wody czyli kilka stopni) rura poprowadzona jest pod ziemią, obieg wymusza niewielki wentylatorek. w pomieszczeniach jest dość chłodno jak wentylator pracuje cały czas (zimniej niż w podziemnej piwnicy).

0
  • #15 01 Lip 2010 14:27
    Starkes
    Poziom 19  

Jaką głębokość i średnicę ma studnia?
    Od jak dawna to działa?
    Sam się przymierzam i zamierzam nawet studnię wykopać w tym (i nie tylko) celu.
    Dodatkowo studnia mam mi dać informację o aktualnej wysokości poziomu wody w gruncie i ewentualnie zbierać deszczówkę.

0
  • #16 01 Lip 2010 22:29
    daap007
    Poziom 11  

Studnia tak właściwie nie potrzebna.
    Pomysł opiera się o tzw ziemny wymiennik ciepła.
    Znajomy zrobił to tak:
    Rura kanalizacyjna ok fi 200 mm, jakieś 50 mb w koło działki, 2 m głęboko.
    Działa świetnie, latem daje chłodek to niby oczywiste, ale też zimą ciepełko! (gdy na zewnątrz jest -20 to +10 dla wentylacji to ogromne oszczędności!

Pozdrawiam :D

0
  • #17 02 Lip 2010 08:27
    Starkes
    Poziom 19  

daap007 - takie rozwiązanie miałem do tego roku,
    tzn jeszcze mam, ale poziom wód gruntowych się podniósł, naciekło do rur i nie mogę sobie z tym dać rady.
    Działało całkiem sprawnie, choć nie aż tak sprawnie jak Ty opisujesz.

Raczej interesuje mnie wersja ze studnią i chłodnicą.

0
  • #18 15 Lip 2010 23:26
    -nobile-
    Poziom 16  

jaką głębokość ma studnia to nie wiem musiał bym się spytać, co do podnoszenia sie lustra wody to trzeba również regulować lej który zasysa powietrze (nie zdarza się to aż tak często). Wentylator jest zamontowany w wywietrzniku pomieszczenia i wysysa powietrze u góry pomieszczenia dzięki czemu jest większą wydajność przepływu powietrza ze studni niż gdy jest umieszczony w róże ze studni (pomieszczenie jest dość szczelne). Działa to co najmniej 3 lata.

0
  • #19 24 Maj 2016 22:31
    zsedc
    Poziom 2  

Zrobiłem to i jest super! Woda w mojej studni ma 11 stopni. Puszczam mały strumień wody do chłodnicy od samochodu, która jest zamontowana w pomieszczeniu, które chłodzę. Przy aktualnych upałach (tj około +30 stopni w cieniu) spokojnie schładzam pomieszczenie do +18. Przy wyższych temperaturach nie będzie problemu bo mam jeszcze spory zapas przepływu.

Chłodnica od VW GOLF II . Jeżeli ktoś będzie kombinował to do wentylatora daję max 7V. Przy wyższym napięciu robi się głośno. Może wentylatory od innych samochodów sprawdzą się lepiej. Pamiętajcie o zbieraniu skroplin. Wylewam około 0.2 do nawet 1 litra wody na dobę.

Powodzenia.

0
  • #20 25 Maj 2016 13:08
    brofran
    Poziom 37  

-nobile- napisał:
    jest zasysane rurą powietrze ze studni

Mało skuteczny sposób .
    zsedc napisał:
    Puszczam mały strumień wody do chłodnicy od samochodu

To już znacznie lepiej . Napisz jeszcze co masz w studni zamontowane , też chłodnicę z samochodu ?

0
  • #21 25 Maj 2016 13:16
    zsedc
    Poziom 2  

brofran napisał:
    Napisz jeszcze co masz w studni zamontowane , też chłodnicę z samochodu ?

Studnia jest wiercona i nie ma tam nic - oprócz zimnej wody :). Woda bezpośrednio ze studni idzie do chłodnicy od vw golf, a potem dalej do ogrodu podlewa drzewka.

0