Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja między mikrokontrolerami ATMEGA16 (RS422)

mateuszciupka 09 Gru 2008 00:05 16488 26
  • Komunikacja między mikrokontrolerami ATMEGA16 (RS422)

Komunikacja miedzy dwoma mikroprocesorami AVR oparta na zmodyfikowanym protokole MODBUS RTU zrealizowana na interfejsie RS422 (full duplex).

Witam wszystkich.
    To pierwsza publikacja jednego z moich samodzielnie zrealizowanych projektów (a kilka ich było).

Układ (sterownik) docelowo ma służyć do kontroli temperatury w szklarni oraz do automatycznego zamykania i otwierania okien w tymże pomieszczeniu ;)
    Jeden z mikrokontrolerów będzie znajdował się w szklarni a drugi w domu, dobór temperatur maksymalnych i minimalnych będzie można ustawiać w domu jak i w szklarni.
    Do komunikacji między mikrokontrolerami wykorzystałem protokół MODBUS ale trochę go zmodyfikowałem do własnych potrzeb ;].
    Oczywiście musze jeszcze do mikrokontrolerów dorobić obudowy i klawiatury, a także przylutować tranzystory mocy. (kwestia kilku dni) :D
    No i trochę poprawić kod programów, na razie mam wysyłanie temperatur i czasu pomiędzy mikroprocesorami (brakuje komend sterujących oknami, alarmu itc.)

Zmodyfikowany protokół MODBUS który zastosowałem do transmisji miedzy mikroprocesorami ATMEGA16

Założenia:
    – Prędkość transmisji 500000 bps (0.5 Mbps)
    – 8-bitowe, binarne kodowanie danych
    – Znaki przesyłane asynchronicznie:
    – kontrola parzystości
    – Sprawdzanie spójności ramki: CRC16 (Cyclical Redundancy Checking 16 bits)
    –Ramka zmodyfikowanego protokołu Modbus w trybie RTU:

– Ramka transmitowana w sposób ciągły t 1.5 ( t 1.5 < 1.5 znaku - zagwarantowane przez bufor wewnętrzny procesora i przerwanie generowane po każdym wysłanym znaku (do bufora ładowana jest cała ramka, ładujemy bajt do sprzętowego układu UART, po wysłaniu znaku UART zgłasza przerwanie, ładujemy kolejny bajt do sprzętowego układu UART, itd. aż do opróżnienia buforu, powoduje to że między kolejnymi znakami nie występują przerwy w transmisji))
    – Koniec i początek ramki sygnalizowane t 3.5 (t 3.5 ≥ 3.5 znaku)

Zmodyfikowany graf trybu RTU – wspólny dla dwóch układów ATMEGA16

Komunikacja miedzy dwoma mikroprocesorami została zrealizowana na interfejsie RS422 (full duplex) dlatego też mamy dwa osobne grafy stanu. Linia wejściowa RXD oraz wyjściowa TXD są od siebie niezależne, dlatego też możemy niezależnie nadawać i odbierać ramki z komunikatami.

Graf stanu dla linii wejściowej RXD

Graf stanu dla linii wyjściowej TXD

Połączenie dwóch układów ATMEGA16 - interfejs RS422

Do połączenia dwóch układów ATMEGA16 użyłem aż czterech układów SN75176A (zamiennik MAX485), każdy z tych układów może pełnić role albo odbiornika albo nadajnika, zależy to od połączenia końcówek RE oraz DE tych układów. Układy połączyłem kabelkiem UDP- skrętką nie ekranowaną. Transmisja między układami odbywa się bez błędów przy prędkości 500000bps, gdzie długość kabla wynosi około 2 metry. Nie testowałem układu przy dłuższym okablowaniu.

Tablica stanów logicznych układu SN75176A

Obudowa układu SN75176A

Schemat połączeń miedzy mikrokontrolerami

Schemat pierwszego układu z mikrokontrolerem ATMEGA16

Płytka pierwszego układu z mikrokontrolerem ATMEGA16

Schemat drugiego układu z mikrokontrolerem ATMEGA16

Płytka drugiego układu z mikrokontrolerem ATMEGA16

Przez kabelek UDP mam także podłączone zasilanie drugiego mikrokontrolera ATMEGA16.

Widok z góry na sterowniki (płytki wyglądają prawie identycznie) ;)
    Komunikacja między mikrokontrolerami ATMEGA16 (RS422) Komunikacja między mikrokontrolerami ATMEGA16 (RS422)

Zamieszczam programy dzięki którym mikrokontrolery sie komunikują miedzy sobą (BASCOM).

Projekt jest w fazie rozwojowej wiec proszę o porady (co i jak można ulepszyc :] )
    Pozdrawiam Mateusz

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 09 Gru 2008 07:43
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

generalnie bardzo fajny projekcik, ja tylko zapytam dlaczego wybór padł na RS422 (full duplex) a nie zwykły RS485, który wg mnie sprawdziłby się także znakomicie w takim rozwiązaniu a dzięki temu mniej byłoby scalaczków typu MAX485. I nie chodzi mi tu jakby tylko o oszczędności bo wiadomo, że to nie majątek szczególnie gdy to nie jest masowa produkcja.

.... ale może czegoś nie wiem n/t założeń i dlatego bardzo by mnie to interesowało bo lubię tą tematykę tym bardziej, że w swoim mieszkanku też już mam położoną wszędzie skrętkę w celu uzyskania tzw funkcji inteligentnego domu, tyle że jeszcze nie ruszyłem na dobre z budową układów. I też dlatego chętnie oglądam podobne projekty jak twój ;)

profesjonalnie przygotowany, świetnie opisany , no może poza jednym co mnie akurat razi czyli dosyć tragicznie narysowanym schematem ale to oczywiście nie umniejsza całości i pomysłowi

pozdrawiam

• #3 09 Gru 2008 09:45
    mateuszciupka
    Poziom 13  

Standard RS422 to to samo co RS485 tylko RS422 jest full duplex, niezależna linia TXD od RXD.
    Zastosowałem ten standard ponieważ po pierwsze nie mam w układzie MASTERA ani SLAVE'a, jest pełne równouprawnienie ;).
    Po drugie chciałem żeby to działało jak najszybciej (Maksymalnie udało mi się osiągnąć 1Mbps jednak czasami pojawiały się błędy, rzadko ale były).

• #4 09 Gru 2008 10:02
    xixin
    Poziom 14  

Na schemacie jest MEGA32 a Ty kolego piszesz, że projekt jest na MEGA16.
    O co w tym chodzi?

• #5 09 Gru 2008 10:40
    Balu
    Poziom 38  

Ta sama obudowa, te same wyprowadzenia - pewnie tak się koledze kliknęło;-)

• #6 09 Gru 2008 11:20
    kasaidolar
    Poziom 19  

mateuszciupka napisał:

Zastosowałem ten standard ponieważ po pierwsze nie mam w układzie MASTERA ani SLAVE'a, jest pełne równouprawnienie ;).

A w 485 musi byc master i slave? Nie moze byc tak ze wszyskie odbiorniki sa w stanie odbioru i dopiero jak jakis chce cos powiedziec to przelacza sie na nadawanie? Ja tez planuje skretke w domu (cos ala inteligentny dom) i tez po 485.

• #7 09 Gru 2008 12:34
    DmZ
    Poziom 17  

nie musi. ja własnie też męcze podobny projekt, [fascynująca zabawa]

planujesz dodać dodatkowe uklady do sieci?
    pomysl super, wykonanie tez :)

• #8 09 Gru 2008 14:07
    Svavo
    Poziom 23  

DmZ napisał:
    nie musi. ja własnie też męcze podobny projekt, [fascynująca zabawa]

planujesz dodać dodatkowe uklady do sieci?
    pomysl super, wykonanie tez :)

A co w przypadku kiedy więcej niż jeden układ postanowi przejść w stan nadawania? W RS-422/485 nie ma możliwości arbitrażu jak np. w przypadku magistrali CAN czy I2C.

• #9 09 Gru 2008 14:58
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Arrow Multisolution Day
  • #10 09 Gru 2008 15:32
    Svavo
    Poziom 23  

R-MIK napisał:
    W 485 arbitraż można zrobić podobnie jak w ethernecie, natomiast z RS422 są większe problemy.

Czy mógłbyś z grubsza przybliżyć mechanizmy arbitrażu w ethernecie? Rozumiem, że nie odbywa się na poziomie bitów a kompletnych przesyłek.

• #11 09 Gru 2008 18:39
    mateuszciupka
    Poziom 13  

kasaidolar napisał:
    mateuszciupka napisał:

A w 485 musi byc master i slave? Nie moze byc tak ze wszyskie odbiorniki sa w stanie odbioru i dopiero jak jakis chce cos powiedziec to przelacza sie na nadawanie? Ja tez planuje skretke w domu (cos ala inteligentny dom) i tez po 485.

W 485 (half-duplex) mamy tylko jedną linie którą nadajemy i słuchamy, moim zdaniem musi być master który będzie zarządzał tą jedna linią.
    Inaczej tego nie widzę.
    Chyba że ktoś ma jakiś super pomysł jak to prosto rozwiązać.

R-MIK napisał:
    Svavo napisał:

A co w przypadku kiedy więcej niż jeden układ postanowi przejść w stan nadawania? W RS-422/485 nie ma możliwości arbitrażu jak np. w przypadku magistrali CAN czy I2C.

W 485 arbitraż można zrobić podobnie jak w ethernecie, natomiast z RS422 są większe problemy.

W ethernecie 10MB/s (kabel koncentryczny) jest arbitraż ale sprawa jest moim zdaniem bardzo skomplikowana (urządzenia nadają i ciągle sprawdzają czy ktoś nie nadaje razem z nimi, a jeśli tak to losują sobie czas po którym próbują znów nadawać ).
    Zrobienie wszystkiego na jednej linii jest moim zdaniem do wykonania ale po co się męczyć jak i tak pewnie wszystko połączymy skrętką w której par mamy 4.
    Możemy na pozostałych dwóch parach wprowadzić dodatkową sygnalizacje (obsługa błędów transmisji, sygnalizowanie odebrania ramki itd)
    W skrętce mamy kilka par przewodów a dwie pary w zupełności wystarczą na sygnał TXD i RXD. Wystarczy Master który będzie wydzielał czas dla każdego ze Slave'ow (żeby się o swoją linie TXD nie pobiły ;) )
    Moim zdaniem najprostsza droga jest najlepsza :]

• #13 09 Gru 2008 18:51
    mateuszciupka
    Poziom 13  

Balu napisał:
    W której skrętce jest 5 par o.O?

Mała pomyłka (poprawione) ;)

• #14 09 Gru 2008 23:30
    DmZ
    Poziom 17  

nie musi byc uklad master slave, choc to śmiesznie proste i skuteczne rozwiązanie. multimaster pojdzie tak samo. o ile o arbitrazu jako takim nie ma mowy, o tyle programowo mozna sobie poradzic z wykrywaniem kolizji a to bardzo już duzo. przy 15 urzadzeniach i prędkosciach uzyskiwanych na rs 485 nawet nie "czuc" kolizji. jedyne co to program wielki ze hoho, jesli ktos pisze w C.

przy pojedynczym masterze wystarczy go "uwalić" i siec masz z głowy. najlepsza siec to taka gdzie kazde urządzeie pilnuje sie samo i zgłasza w eter swoj stan. odpowiada tylko zainteresowany - o ile nadawca tego wymaga.
    ja bardziej martwie sie o fizyczną strone.czasy przełączania nad/odb, przewody itp.

• #15 10 Gru 2008 08:15
    paw1976
    Poziom 11  

Cytat:
    Standard RS422 to to samo co RS485 tylko RS422 jest full duplex, niezależna linia TXD od RXD.

Hmm. Nie dokładnie to samo. Z założenia w standardzie 422 na danej linii może być tylko jeden nadajnik ponieważ jest on zawsze w stanie aktywnym niezależnie od tego czy nadaje czy nie, dlatego nie można podłączyć następnego. Natomiast 485 nadajniki gdy nie nadają znajdują się w stanie wysokiej impedancji i dlatego można ich podłączyć mnogo.

Nie ma żadnego problemu z podłączeniem 485 do linii 4 przewodowej (tzw. RS485*2) i pracować w fulldupleksie tak jak 422.

• #16 10 Gru 2008 10:23
    mateuszciupka
    Poziom 13  

paw1976 napisał:
    Cytat:

Hmm. Nie dokładnie to samo. Z założenia w standardzie 422 na danej linii może być tylko jeden nadajnik ponieważ jest on zawsze w stanie aktywnym niezależnie od tego czy nadaje czy nie, dlatego nie można podłączyć następnego. Natomiast 485 nadajniki gdy nie nadają znajdują się w stanie wysokiej impedancji i dlatego można ich podłączyć mnogo.

Nie ma żadnego problemu z podłączeniem 485 do linii 4 przewodowej (tzw. RS485*2) i pracować w fulldupleksie tak jak 422.

Różnice są niewielkie ale są:

Tu jest wszystko opisane i narysowane:
    Link

RS422
    Figure 4
    Table 2

RS485
    Figure 5
    Table 3

Pozdrawiam

• #18 11 Gru 2008 21:43
    wdogli
    Poziom 18  

Witam Wszystkich :)

Już od dawna miałem chęć zbudować sieć komunikacji pomiędzy mikrokontrolerami RS-485 ful-duplex już nawet kiedyś kupiłem sobie 4 szt. max491 z tym zamiarem ale potem do głowy wpadły mi inne pomysły i jakoś nie wyszło.
    Nie ukrywam że właśnie ten post zainspirował mnie do powrotu do tego projekciku. :)
    Komunikację podobnie jak kolega mateuszciupka chce zrealizować w oparciu o protokół MODBUS z ramką danych w trybie RTU.

W związku z powyższym mam do was kilka pytań:
    1. Czy ktoś z was ma może jakiś pomysł na zrealizowanie innego rodzaju znacznika początku ramki. A mianowicie nie podoba mi się że mikrokontroler musi bez przerwy monitorować magistralę wolał bym żeby to było zrealizowane na bazie zwyczajnych przerwań czyli na przykład stanem niskim lub stanem wysokim albo zboczem opadającym lub zboczem wznoszącym nawet kosztem dodatkowych dwóch nóżek mikrokontrolera.
    2. Nurtuje mnie pytanie czy jeśli mam zbudowaną magistralę danych RS-485 ful-duplex to czy mikrokontroler może jednocześnie wysyłać i odbierać dane tak jak to jest zrobione w magistrali SPI czy ISP zawsze mi się mylą te skróty :) oczywiście przy zachowaniu osobnego podpięcia wyjść DE oraz RE do osobnych pinów mikrokontrolera.

W tej chwili mam zbudowane dwa układy oczywiście na płytkach uruchomieniowych tak aby w łatwy sposób było można zmodyfikować podpięcia.

Za wszystkie sugestie już teraz bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam

• #19 11 Gru 2008 22:58
    korneliuszo
    Poziom 16  

@mcy - ta niebieska książeczka to chyba "Szeregowe interfejsy cyfrowe" Wojciecha Mielczarka wydawnictwa Helion.

Ogólnie można by dostosować Tokenbusa do RS485 i myślę, że to by było to.

Przydałaby się kontrola zajętości lini by znaczniki początku i końca były widoczne

• #20 12 Gru 2008 10:50
    mateuszciupka
    Poziom 13  

wdogli napisał:
    Witam Wszystkich :)

Już od dawna miałem chęć zbudować sieć komunikacji pomiędzy mikrokontrolerami RS-485 ful-duplex już nawet kiedyś kupiłem sobie 4 szt. max491 z tym zamiarem ale potem do głowy wpadły mi inne pomysły i jakoś nie wyszło.
    Nie ukrywam że właśnie ten post zainspirował mnie do powrotu do tego projekciku. :)
    Komunikację podobnie jak kolega mateuszciupka chce zrealizować w oparciu o protokół MODBUS z ramką danych w trybie RTU.

W związku z powyższym mam do was kilka pytań:
    1. Czy ktoś z was ma może jakiś pomysł na zrealizowanie innego rodzaju znacznika początku ramki. A mianowicie nie podoba mi się że mikrokontroler musi bez przerwy monitorować magistralę wolał bym żeby to było zrealizowane na bazie zwyczajnych przerwań czyli na przykład stanem niskim lub stanem wysokim albo zboczem opadającym lub zboczem wznoszącym nawet kosztem dodatkowych dwóch nóżek mikrokontrolera.
    2. Nurtuje mnie pytanie czy jeśli mam zbudowaną magistralę danych RS-485 ful-duplex to czy mikrokontroler może jednocześnie wysyłać i odbierać dane tak jak to jest zrobione w magistrali SPI czy ISP zawsze mi się mylą te skróty :) oczywiście przy zachowaniu osobnego podpięcia wyjść DE oraz RE do osobnych pinów mikrokontrolera.

W tej chwili mam zbudowane dwa układy oczywiście na płytkach uruchomieniowych tak aby w łatwy sposób było można zmodyfikować podpięcia.

Za wszystkie sugestie już teraz bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam

Witam
    Co do punktu pierwszego mikrokontroler na nic nie czeka, a raczej czeka na przerwanie ze sprzętowego UARTU - oznacza to że odebrano nowy bajt (w moim programie). Jeżeli je dostanie to ładuje bajt do swojego bufora wejściowego, i dalej czeka na przerwanie - następny bajt. Przerwanie jest generowane automatycznie przez mikrokontroler (sprzętowo) wiec "prawie" wszystko mamy załatwione. Moim zdaniem generowanie dodatkowych przerwań jest niepotrzebne. Po odebraniu całej ramki (w moim programie 9 bajtów), musimy odczekać jakiś czas (w MODBUS 3.5 znaku) żebyśmy wiedzieli gdzie zaczyna się następna ramka, bo inaczej nie będziemy wiedzieli gdzie jest początek (to mam na timer-ku zrobione).

Ad2. Jeżeli mamy magistralę danych FULL DUPLEX to mamy dwie osobne linie, jedną do nadawania i jedną do odbioru danych, one są niezależne. Możemy nadawać w dowolnych chwilach (ale to tylko jak mamy tylko dwa układy (sterowniki) połączone razem), problem się zaczyna przy większej liczbie układów połączonych razem bo wtedy musimy wymyślić coś co zagwarantuje nam ze np 2 układy nie zechcą nadawać w tej samej chwili.
    Jeżeli masz full duplex to przecież kolo procka masz jeden układ MAX491 (ja mam 2 ale pełnią dokładnie tę sama funkcje) a linie DE i RE są podpięte na stałe do VCC i GND (chyba ze trochę prądu chcesz oszczędzić to można nadajnik wyłączać jak z niego nie korzystasz, odbiornik zostawiłbym ciągle włączony).

Jeżeli coś niejasno opisałem to pytać ;)

• #21 12 Gru 2008 17:19
    wdogli
    Poziom 18  

Hej.

Wszystko opisales bardzo dobrze i zrozumiale przynajmniej dla mnie.
    Teraz mam inne pytanie :)
    Jesli popatrzymy do dokumentacji max485 na przykladowa realizacje magistrali ful duplex to zauwazymy ze magistrala jest tak polaczona ze element 1 jest podpiety do ukladu który bedzie masterem. pozostale uklady sa slaveami.

W zwiazku z powyższym układy slave mogą nadawać jedynie do mastera i odbierać tylko to co do nich wyśle master. No i właśnie ja chcę zbudować taką magistralę w której wszystkie podłączone elementy będą mogły być w pewnym sęsie masterem
    A więc mój pomysł jest następujący:
    Z całej magistrali chce wydzielić jeden układ który będzie tak zwanym BUS-Masterem i nie będzie zajmował się niczym innym niż tylko obsługą tej sieci.
    Konstrukcja samej sieci też nie będzie zwyczajna ponieważ każde "wyjście" z kostki rs 485 będzie podpięte do dwóch nitek czteroprzewodowej magistrali ful-duplex. Najlepiej pokażę to na rysunku:

Jak widać powyżej w takim układzie slave raz może być masterem a raz slavem. w zależności od tego jak będą ustawione układy przełączające.

I teraz cała zasada działania polegała by na tym że BUS-MASTER zajmował by się jedynie obsługą sieci.
    A więc standardowa nastawa układów przełączających jest taka jak w klasycznej sieci rs485 ful-duplex czyli jeden master i reszta slaves rysunek nr1.
    I teraz przyjmijmy że slave nr1 chce coś od slave2 więc wysyła swój adres do BUS-MASTERA z prośbą o udzielenie głosu. Wtedy master wysyła do niego potwierdzenie i rozgłasza po sieci START-BUS w skutek czego wszystkie slave wiedzą że sieć jest zajęta a slave nr1 zmienia nastawę swojego układu przełączającego w skutek czego staje się "masterem" i może odpytywać inne układy. W tym czasie BUS MASTER jedynie nasłuchuje oczekując na komendę BUS-STOP którą to wystawia na magistralę slave nr1 po uzyskaniu wszystkich informacji jednocześnie zmieniając nastawę swojego układu przełączającego na slave. W tym momencie Master przejmuje kontrolę nad siecią oczekując na kolejne zgłoszenia.
    Co teraz gdy w jednym momencie na magistralę zostaną wysłane dwa zapytania a więc w tym momencie nastąpi kolizja na skutek czego Master nikomu nie odpowie więc staves które prosiły o głos losowo czekają jakiś czas i wysyłają ponownie zapytania. Aż do skutku.

Co o tym sądzicie??
    Czy ktoś ma jakiś pomysł jak zrealizować taki układ przełączający??
    Zastanawiałem się nad przekaźnikami ale potem pomyślałem że era mechanicznych central telefonicznych dawno już minęła :) więc należy skorzystać z czegoś innego może z bramek??
    Poza tym czy taki sposób połączenia ukłaów nie będzie miał jakichś negatywnych efektów ubocznych na stabilność samej magistrali. czy przełączanie nie będzie generowalo jakichś zakłuceń i czy jest jeszcze coś o czym nie pomyślałem.
    Pozdrawiam

• #22 13 Gru 2008 12:00
    koval_s
    Poziom 17  

A czemu chcesz "dodatkowe układy przełączające" zastosować po stronie 422/485, nie lepiej będzie to dać po stronie TTL i procesora, w tej chwili zaczyna się już ten Twój system rozrastać, bo pewnie będziesz jeszcze chciał mieć możliwość niezależnego nadawania i odbierania w tym samym czasie i procek ATmega16/32 nie wystarczy będziesz musiał już dać przynajmniej ATmega64/128, który to posiada dwa niezależne UART'y, czemu to takie ważne żeby było full duplex, fakt szybsze, ale może tylko niepotrzebnie sobie życie komplikujesz, w takim przypadku łatwiej będzie już zaimplementować LAN10/100/1000 i stos TCP/IP, w sumie odeszliśmy od sedna sprawy i wątku wiodącego, pytanie do autora, po co taka szybka wymiana danych między procesorami w takim projekcie sterowania szklarnią czy innymi oknami, nie krytykuję, ale szybkości to raczej w tym nie potrzeba, w sumie jakieś różnice między modułami "A" i "B" występują, na mój gust wydaje się że niewielkie, ja bym sobie zrobił jedną płytkę na "full wypas" byłby jeden projekt i zamienność w razie gdyby coś "padło", jedna leży na półce, poza tym projekt profesjonalnie wykonany, pozdrawiam...

• #23 13 Gru 2008 16:34
    wdogli
    Poziom 18  

:arrow: koval_s
    Nie robię tego w jakimś konkretnym celu. Po prostu uczę się i bawię :) jednocześnie.
    Jeśli chodzi o układ przełączający to chce go zastosować dlatego że nie chce stosować 2 scalaków max485 na jeden na punkt punkt pomiarowy czy co tam by mogło być.
    Jeśli chodzi o układ przełączający chce go zrobić na bramkach logicznych. Tylko nie wiem czy to jest możliwe biorąc pod uwagę specyfikę magistrali rs-485

• #24 13 Gru 2008 23:37
    koval_s
    Poziom 17  

Sam sobie odpowiedziałeś, że to nie jest możliwe, oczywiście w ramach braku rozsądku i akcie desperacji można coś takiego zrobić, tylko po co, przecież łatwiej jest dodać kostki TTL<-->422/485 i po temacie, pozdrawiam...

• #25 11 Sty 2009 22:50
    satanistik
    Poziom 27  

Jaka jest wartość rezystorów r4 i r5 ? Na jaką odległość maksymalną testował kolega tę transmisję?

• #26 12 Sty 2009 16:09
    koval_s
    Poziom 17  

Kolego: satanistik, nie wiem o którego "kolegę" chodzi, ale ja nie kombinowałem z dopasowaniem do magistrali i dałem takie jak napisane było aplikacji czyli 120om, a właściwie 2 razy 240om równolegle, bo takie akurat miałem w zasobach, należy jeszcze wspomnieć o podciągnięciu-spolaryzowaniu linii, gdy nie nadaje żaden nadajnik, to cyrki się dzieją, ale to już wszyscy wiedzą wtajemniczeni, pozdrawiam...

• #27 07 Lut 2017 07:52
    iranweld
    Poziom 1  

My Dear

PLZ tell me list of parts needed for this circuit