Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić radio na pasmo AM zasilane z fal radiowych?

09 Gru 2008 06:24 9570 20
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Oryginalny schemat składa się z anteny, diody detekcyjnej, słuchawek wysokoomowych i uziemienia.
    Antenę łączymy przez diodę do słuchawek, drugi przewód od słuchawek do uziemienia. Czasami lepiej może działać przy podłączeniu diody równolegle do słuchawek. Niekoniecznie odbiera to 1 PR, odbiera najsilniejszą stację w okolicy.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli dodasz do tego obwód rezonansowy na wejściu , to będzie jeszcze lepiej grało.

Desoft podał Ci najstarszy odbiornik świata.

Jakby diodę poznano juz "wcześniej" to Dinozaury by słuchały muzyczki. :D

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Przewodu jako anteny do tego typu detektorach , należałoby wyciągnąć jak naj więcej.
    Długość fali na częstotliwości np. 225kHz to 1333m (1,333km).

Dobre wyniki uzyskasz przy ¼λ to jest 1333m / 4 = 333 metry.

Cytat:
    Co to jest z obwód?

lewek podał Ci link do schematu. Tam na rys.2 jest on (ten obwód rezonansowy) pokazany.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Jeżeli masz dojście do starych odbiorników radiowych (nawet lampowych) to tam możesz znaleźć taką pałeczkę ferrytową z nawiniętą cewką i do tego kondensator o zmiennej pojemności.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Koszt przesyłki diody wielokrotnie będzie większy niż cena diody (podarunku). Diodę germanową możesz uzyskać przez wylutowanie ze starego sprzętu. Trochę zachodu aby taki znaleźć (jeśli nie masz w domu) ale się opłaci bo sporo z niego (starego radia) wykorzystasz.
    W schemacie, który znajduje się w linku antenę ferrytową (cewkę) możesz również wykorzystać ze starego radia albo nawinąć samemu (około 50 zwojów drutu DNE 0,4 nawiniętych zwój koło zwoju).
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Trzeba znalężć w Przemy slu złomowisko i najlepiej jakieś stare radioodb. albo tv-odb. tranzystorowe . Troche trzeba włozyć akcji w proszenie kogoś o coś -ale dla chcącego nic trudnego .pozdr.
    Częstować tylko cukierkami !...
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Najprostszy odbiornik radiowy AM składa się z równolegle połączonej diody DOG58 i głośniczka(najlepiej z wkładki z jakiegoś starego telefonu). Jedna końcówka na mase(np. grzejnik), a drugą do anteny. Osobiście zbudowałem to cudo gdy miałem 10 lat. Ku mojemu zaskoczeniu odbiór było słychac w miarę wyraźnie. Jako antenę zastosowałem ok. 20 metrów przewodu, który przez okno wypuściłem aby dotykał metalowy płot(to też cześc anteny) jako mase wykorzystałem umieszczony przy oknie grzejnik.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    hubertp napisał:
    Już wiem, że germanowa, ale czy typu ostrzowego?

Nie wiem na 100% czy DOG jest ostrzowa, ale np. nowsza AAP153 na pewno tak (wyczytane z katalogu CEMI, tzw. datasheetu).
    Jednak najbardziej klasyczna dioda ostrzowa, to dioda którą... możesz zrobić samemu z kryształka siarczanu ołowiu, do którego jest lekko dociśnięta zaostrzonym końcem sprężynka (stąd "dioda ostrzowa", a właściwie "stykowa"). Punkt styku, w którym następuje detekcja trzeba znaleźć doświadczalnie na zmontowanym już odbiorniku, z podłączoną anteną i słuchawkami (najlepiej wysokoomowymi). Co ciekawe, mimo że detekcja stykowa jest znana już od bardzo dawna, nie wiedziano jak to działa, bo nie znano zjawiska półprzewodnictwa. Dopiero powojenny wynalazek tranzystora, niejako "przy okazji" wyjaśnił też dlaczego "kryształek gra".

http://pl.wikipedia.org/wiki/Detektor_kryszta%C5%82kowy

Ponieważ prostownik stykowy ustępuje parametrami fabrycznej diodzie typu DOG czy AAP, trzeba bardzo starannie wykonać obwód rezonansowy, antenę (conajmniej kilkanaście metrów przewodu rozpiętego w wolnej przestrzeni, izolowanego od ziemi oraz murów), uziemienie i wszystkie połączenia aby maksymalnie wzmocnić sygnał w.cz.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    DOG58 była używana w dyskryminatorach FM w starych odbiornikach lampowych (np. Calypso, Ramona, Rumba), jest napewno ostrzowa i nadaje się do Twojego odbiornika.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Sam symbol diody wskazuje, że to dioda ostrzowa. DOG - Dioda Ostrzowa Germanowa.