Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotorezystory jako klucze w bypassie efektów gitarowych

Stork 09 Gru 2008 16:12 1665 7
 • #1 09 Gru 2008 16:12
  Stork
  Poziom 17  

  Witam. Chciałbym wykorzystać fotorezystory jako klucze do załączania efektów gitarowych. Jak prawidłowo powinny być podłączone biorąc pod uwagę to że chciałbym użyć ich zamiast J-Fetów widocznych na poniższym schemacie?

  Fotorezystory jako klucze w bypassie efektów gitarowych


  Fotorezystory jako klucze w bypassie efektów gitarowych

  0 7
 • Pomocny post
  #2 09 Gru 2008 19:58
  nemo07
  Poziom 36  

  Witam.
  Prosta sprawa. Fotorezystory wpinasz w punkty, gdzie sa wpiete dreny i zrodla JFETow. Diody 1N4148 zastepujesz LEDami, ktorych anody zapinasz jednakze do + zasilania, a rezystory 1M zastepujesz wartosciami ok. 2,2kΩ. Takie wartosci dadza ok. 3mA prad LEDow, o ile 4027 potrafi tyle dostarczyc (najlepiej uzyj 4027B).
  Zyskujesz przy tym te swobode, ze cztery rezystory 470kΩ mozesz zamiast do + zasilania, zapiac na mase (co jest w takim ukladzie wskazane), jednakze wtedy musisz rowniez odwrocic bieguny czterech elektrolitow sprzegajacych (2,2uF).
  Pozdrawiam

  0
 • #3 09 Gru 2008 21:38
  tomaszgab
  Poziom 27  

  Stork ale po co ,cały świat przełącza na fetach.Fotorezystor jest /wolny/,potrzebuje leda o podwyższonej jasności świecenia i najważniejsze jego oporność tj,od bliskie 0ohm do mohm ,jak to uzyskać.

  0
 • #4 09 Gru 2008 22:50
  Stork
  Poziom 17  

  Robiłem układy na przekaźnikach, kluczach analogowych i Fetach. Wszystkie powodują stuki słyszalne w głośniku. Mam efekt który wyposażony jest w true bypass na fotorezystorach i jest absolutnie cichy. Postanowiłem przetestować więc taki układ "na własnej skórze".

  1
 • Pomocny post
  #5 10 Gru 2008 11:05
  twazny
  Poziom 26  

  Witam.
  Problem stuków niekoniecznie jest związany z rodzajem elementu przełączającego.Tak może być z przekaźnikami ale z kluczami elektronicznymi już nie.
  Obojętnie czy jest to na Fetach czy fotorezystorach.
  W schemacie z obrazka zamiast rezystorów w bramkach 1M trzeba dać np. szeregowo 2x 470k i wpiąć miedzy nie kondensator 0.47-4.7uF(dobrać) którego drugą nogę podpiąć w tym przypadku do + zasilania.
  Wówczas przełączenie będzie płynne,stopniowe.
  Podobnie z fotorezystorem.Też trzeba spowolnić sygnał przełączania za pomocą RC.
  Zalety tych ostatnich powodują że znakomicie sie sprawdzają jako zmienne rezystory w wielu aplikacjach.
  Były kiedyś stosowane np przy wysokiej jakości systemach dolby gdzie był przestrajany filtr wielosekcyjny współbieżny.
  Problem z ich stosowaniem jest taki że źródło światła musi być osłonięte idealnie od otoczenia i dobrze wyfiltrowane aby przydźwięk sieci nie nakładał się na sygnał regulacji.
  Jeszcze jedna uwaga co do schematu.
  Końce kondensatorów wejśc. i wyjśc. powinny być spolaryzowane jakimiś rezystorami 100k-470k np do masy.To może też spowodować stuki jeśli nagle włączymy naładowany kondensator do układu.

  0
 • #7 10 Gru 2008 18:28
  nemo07
  Poziom 36  

  Stork napisał:
  A czy jesteś pewien że poza wspomnianymi mankamentami schemat który umieściłem nie zawiera żadnych błędów?
  Bledem w tym ukladzie jest brak rezystorow bramka-zrodlo przy JFETach (rzedu max 1MΩ bylyby ok, przy tym wartosci rezystorow 1M nalezaloby zmniejszyc przynajmniej o rzad!). Pojemnosci parazytowe diod i JFETow wprowadzaja polaryzacje bramek, zalezne od poziomu i czestotliwosci przelaczanych sygnalow. ... I bigos gotowy.
  Poza tym nalezaloby stlumic efekty ladunkowe przelaczania (trzaski), jak pisal kol. <twazny>. Natomiast fotorezystory nie wamagaja "spowalniania" (jak dlugo kondensatory sprzegajace nie maja uplywnosci).

  0
 • #8 11 Gru 2008 09:07
  twazny
  Poziom 26  

  Tak,schemat zawiera błędy,wczoraj pisałem tylko o efektach przełączania.
  W tym linku
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=973378&highlight=
  <marekzi> wyjaśnił dokładnie na czy polega problem z sygnałami przełączanymi za pomocą fetów.
  Mogę dodać do tego że niektóre BF245 mają wysokie napięcie odcięcia i biorąc pod uwagę błąd przegapiony przez wszystkich oprócz <nemo007> brak opornika bramka źródło, 9V zasilania może być za mało dla niektórych egzempl. BF245.
  Poza tym nie wydaje mi się celowe stosowanie pierwszego feta. Układ będzie przełączał pomiędzy sygnałem oryginalnym a zmienionym przez efekt, co dodatkowo zminimalizuje różnice poziomów przy przełączaniu.
  Coś takiego:
  Fotorezystory jako klucze w bypassie efektów gitarowych

  0