Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa elektronicznej stopy perkusyjnej.

Kosur 09 Gru 2008 18:31 2298 3
 • #1 09 Gru 2008 18:31
  Kosur
  Poziom 19  

  Chciałem zbudować prostą perkusję elektroniczną. Już szukałem i jest ich wiele ale mi chodzi tylko o stopę perkusyjną (taki wielki bęben na dole, który się uderza ogromną pałeczką przez naciśnięcie stopą na coś w rodzaju samochodowego pedału gazu :D). Chciałbym to zrobić na przetworniku piezoelektrycznym. Nie chce budować/kupować całego generatora midi. Rozmyślałem nad tym i wymyśliłem że, można to zrobić tak:

  1. Sposób mechaniczny - zrobić tubę czy coś podobnego.Po wsadzeniu przetwornika w odpowiednie miejsce będzie to imitowało stopę perkusyjną.

  2. Przester - coś jak w gitarach, czyli słychać nadal piezo ale przesterowane w taki sposób aby brzmiało jak perkusja.

  3. Midi - piezo daje tylko impuls o danej sile aby generator mógł go odpowiednio zinterpretować i wysłać dźwięk stopy perkusyjnej o odpowiedniej sile ( generator tylko stopy perkusyjnej )

  4. Czytałem jeszcze gdzieś, że można zrobić na NE555 ale nie wiem o co w tym chodziło. Wydaje mi się, że ne555 został użyty jako generator ale jak sterować siłą sygnału?.

  5. Filtr dolnoprzepustowy RC/LC.

  Nie wiem, który sposób byłby najlepszy ale zacznę kombinować coś z filtrem, lecz natknąłem się na problem, nie za bardzo wychodzi mi liczenie R i C ze wzoru f=1/(2*Π*R*C). Prosiłbym o porady i wyliczenie parametrów filtru, najlepiej jakby ktoś napisał cały tok obliczeń abym się czegoś nauczył.

  PS. Czy można podpiąć taką stopę perkusyjną i gitarę jednocześnie do tego samego wzmacniacza. Gitara posiada w środku tylko przetwornik piezoelektryczny bez żadnej elektroniki ale prąd płynący od gitary będzie płyną też do przetwornika stopy perkusyjnej.

  Przepraszam za długość ale krócej się tego napisać nie dało :D

  0 3
 • #2 09 Gru 2008 20:17
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Ale co ty chcesz uzyskać: dźwięk bębna basowego czy też chcesz zbudować cały mechanizm z pedałem, padem i generatorem dźwięku ?

  0
 • #3 10 Gru 2008 12:56
  Kosur
  Poziom 19  

  Chciałem uzyskać tylko dźwięk bębna. Mniej więcej wyglądało by to tak, że jednocześnie gram na gitarze z przetwornikiem i pod stopą mam ok. 5mm-ową podkładkę z piezo. Podkładka jest połączona kablem z piecem gdzie przechodzi przez np. filtr i do wzmacniacza, do którego jest jednocześnie podpięta gitara. Oczywiście im mocniej uderzę w podkładkę tym mocniej słychać stopę perkusyjną.

  0
 • #4 11 Gru 2008 19:55
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  To tu są dwa problemy:

  1. Odczyt maksymalnej wartości napięcia z przetwornika piezzoelektrycznego - tu się robi przetwornik szczytowy z diodą.

  2. Generowanie dźwięku - tu jest kilka rozwiązań od prostych do złożonych

  Dźwięk bębna składa się z dwóch faz:

  - ataku - tu mamy mieszankę szumu filtrowanego na niskich częstotliwiściach (symulacja przebiegów w momencie uderzania pałki o membranę)

  - zanikania - tu mamy tłumiony sygnał sinusoidalny (lub mieszankę dwóch takich sygnałów lekko rozstrojonych)

  0