Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pole magnetyczne ziemi

09 Gru 2008 18:33 5461 9
  • Poziom 16  
    Witam, studiuje AiR na Politechnice Szczecińskiej.
    Profesor od podstaw elektromagnetyzmu powiedział dziś, że jak ktoś wymyśli sposób na obliczenie ziemskiego pola magnetycznego (około 40mT) to jest zwolniony z zaliczenia.
    Jestem elektronikiem i jakoś nie mam na to żadnego pomysłu.
    Pomoże ktoś?
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 30  
    Witam
    Problem ciekawy. Pole magnetyczne ziemi powstaje w wyniku tego, że jak się obraca, to roztopione jądro z przewagą żelaza trochę się spóźnia wzgl. powierzchni tworząc jakby gigantyczną prądnicę. Może to coś da, oszacować, do jakiej głębokości skorupa jest stała, gęstość, skład ect - a obroty znasz. Nie mam więcej sugestii - ale z ciekawością będę śledził ten temat.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 1  
  • Użytkownik obserwowany
    Można to obliczyć przekształcając kulę metalu w toroid.
    Mysmy liczyli ekwiwalentny prąd w tym zastępczym toroidzie mogący wytworzyć takowe pole magnetyczne.
  • Poziom 16  
    Tylko, że on chce do tego jeszcze doświadczenie.
    Dziś na wykładzie podłączył woltomierz do 5m przewodu, ruszał przewodem i jakieś tam małe napięcie mu się pojawiało. Nie widziałem jakie bo siedze w ostatnim rzędzie ale wskazówka woltomierza się wychyliła. Jak kręcił szybciej przewodem to napięcie rosło.
    Powiedział że pole ziemskie wynosi około 40mT i żeby do tego dojść, robiąc jakieś doświadczenie i wyliczając z niego.
    Może coś z prędkością obracania się igły magnetycznej w kompasie?
  • Poziom 16  
    Chyba wpadłem na to jak rozwiązać problem i obliczyć pole magnetyczne ziemi.

Zbudujmy taki układ:

pole magnetyczne ziemi

Zwiększając potencjometrem przepływający prąd doprowadzamy do tego że igła magnetyczna stworzy z pierwotnym położeniem kont 90°
    Wtedy pole magnetyczne powstałe z przewodu zrównoważy pole magnetyczne ziemi.
    Ze wzoru H=I/2*pi*r obliczymy pole powstałe w miejscu gdzie jest igła magnetyczna a to pole będzie równe pol magnetycznemu. Dobrze myśle??
  • Poziom 1  
  • Poziom 16  
    Mógłbyś coś więcej napisać o tej Cewce Helmholtza??
    W jaki sposób przy jej pomocy moge zbadać i policzyć ziemskie pole magnetyczne?
  • Poziom 16  
    Można również za pomocą magnetometru protonowego, który mierzy natężenia pola magnetycznego ziemi w wartościach bezwzględnych. Brzmi groźnie, ale jego budowa jest całkiem realna nawet w warunkach amatorskich. Chyba nie będę się tu rozpisywał na temat zasady działania, materiałów jest dość dużo. Tak a'propos mam dostęp do magnetometru protonowego, "u mnie" pokazuje średnio 49500 nT. W warunkach miejskich dokładny pomiar to utopia, pokazuje fluktuacje (poza słonecznymi i ziemskimi) od przejeżdżających niedaleko tramwajów, sieci energetycznej itp.itd. Reaguje nawet na moją skromną osobę, mimo pozbycia się zegarka, obrączki, komórki, ale to jest wytłumaczalne - ponoć człowiek zawiera żelazo w objętości około 1 gwoździa.
  • Poziom 16  
    Próbowałem z tym przewodem i przepływającym prądem i niespodzianka, dopero przy 2A w odległości około 3cm zaczyna się coś dziać z kompasem :/ A to mi nijak nie pasuje do żadnego wzoru.
    W różny sposób próbowałem ustawiać przewód z prądem.
    O co chodzi??