Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa urządzenia wykorzystującego energię odnawialną

09 Dec 2008 19:13 8922 13
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  ks_fenix
  Level 23  
  Możesz zbudować małą elektrownie wiatrową(obszerny temat na elektrodzie), możesz także coś pokombinować z zasilaniem z ogniw słonecznych. Np jakaś ładowarka. Albo zasilanie do komputera
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Przesyłam crack do wyszukiwarki. Tu nie ma co rozwijać, tylko należy poszukać informacji.
 • #6
  ks_fenix
  Level 23  
  Dokładnie. Można by pomyśleć o silniku sterlinga, który pobierałby ciepło od kolektora słonecznego. A następnie można by tym silnikiem napędzać jakieś urządzenie
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  SciroWroc
  Level 14  
  kolektor słoneczny daje zerowe napięcia. prąd tak samo - zero ;)

  może to Ci pomoże w zauważeniu różnicy między kolektorem słonecznym, a panelem (ogniwem) słonecznym

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Panele_s%C5%82oneczne
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny

  co do ceny, jedno i drugie dość drogie.
  ale pomyśl może o ładowarce do laptopa. nie będziesz potrzebował dużej mocy, wiec i sam panel będzie mniejszy i troszkę tańszy.
 • #9
  ks_fenix
  Level 23  
  Ja dokładnie napisałem że jest to ogniwo słoneczne. Kolektor służy do zamiany promieniowania słonecznego w ciepło. A ogniwo w prąd elektryczny. Możesz zrobić w ten sposób, że w dzień ogniwo ładuje ci akumulator, a wieczorem laptop czerpie prąd z akumulatora. Tylko trzeba by to wszystko obliczyć i jaki będzie ci potrzebny panel, żeby to ruszyć.
  Ja myślałem kiedyś, żeby z takiej energii zasilać router :D
 • #10
  Doominus
  Level 34  
  Za 1000 zł to raczej nie zasili kompa.
  http://www.soltec.pl/Panele-sloneczne/

  Kolektor słoneczny już prędzej zrobi , ale przerobienie ciepła na prąd to już wyższe koszta.
  http://www.allegro.pl/item501654234_silnik_stirlinga_jak_maszyna_parowa_dzialajacy.html

  Dodano po 44 [minuty]:

  http://www.bekkoame.ne.jp/~khirata/english/mk_can.htm
 • #11
  gromik
  Level 11  
  Niewiwlkim kosztem mozesz zrobic efektowna elektrownie wiatrowa, nawet calkiem calkiem skuteczna. w najprostszej wersji bedziesz potrzebowal troche drutu, cos na pednik, np ze dwie butelki plastikowe, troche sklejki i kilka magnesow neodymowych. Te ostatnie kupisz na allegro. Wpisz w wyszukiwarce na forum lub w google "amerykanka magnesy", dostaniesz sporo gotowych projektow, niektore krok po kroku szczegolowo opisane ...
  milej zabawy :D
 • Helpful post
  #12
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Za takie pieniądze to nic "poważnego" w tej materii nie zrobisz - na to trzeba znacznie większej kasy. Natomiast możesz np. zmontować skutecznie działający model autonomicznego zestawu elektrowni solarnej z baterią słoneczną tak do 15W. Kupujesz w Soltecu:

  Zestaw autonomiczny EKO 12/15

  ... bateria słoneczna (SLE-15S o wymiarach 290x525x28) z regulatorem ładowania (CQ1205) i akumulatorem żelowym (Vipow 12V/12Ah) za 650 zł. Do tego możesz dokupić najmniejszą przetwornicę 100-150W DC12V/AC230V np. w Prolechu (za ok 60-80 zł), lub w TME (za ok. 100 zł).

  Zostanie Ci jeszcze ok. 250 zł (no może trochę mniej jak uwzględnimy koszty przesyłek), co możesz zagospodarować na wykonanie już całkowicie we własnym zakresie obrotnicy do panela solarnego (z wykorzystaniem rzecz jasna w dużej mierze części z odzysku). Opisy ze schematami takich obrotnic znajdziesz tutaj:

  Trackers

  Pozdrawiam
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Nie przeczytałeś do końca tematów w linku "Trackers" (Red Rock Energy) ? Pod koniec masz tam podane schematy takich instalacji z regulatorami ładowania akumulatorów, np. ten z kompensacją temperaturową:

  Budowa urządzenia wykorzystującego energię odnawialną

  Panel solarny łączysz do regulatora,
  regulator do akumulatora

  ... i to jest podstawowa instalacja solarna DC12V, gdzie napięcie nie jest rzecz jasna stale równe 12V, ale będzie się zmieniać (podobnie jak w instalacji samochodowej) w granicach górnych do ok. 14V, zależnie od stanu naładowania akumulatora, jego obciążenia i intensywności oświetlenia baterii słonecznej. Oczywiście możesz zrobić instalację solarną DC na inne napięcia np. 6V czy 24V jak zastosujesz (kupisz) inne panele solarne i odpowiednio je połączysz, dobrze jest się jednak trzymać przyjętych typowych standardów, bo łatwiej będzie dokupić urządzenia (odbiorniki) wymagające takich napięć jak np. przetwornice (inwertery) DC/AC, które oczywiście podłączasz do akumulatora, jeśli chcesz mieć dodatkowo do dyspozycji napięcie AC230V.

  Pozdrawiam
  PS Oczywiście nie musisz kupować polecanego przeze mnie zestawu (bateria słoneczna, regulator, akumulator), to była tylko propozycja (cena chyba nie jest najgorsza, porównując z innymi tego typu ofertami). Możesz oczywiście kupić oddzielnie panel słoneczny i akumulator i dobudować już samodzielnie regulator ładowania (np. wg. powyższego schematu) oraz wykonać konstrukcję mechaniczną wraz z obrotnicą - nawet najmniejszy panel solarny trochę waży ( ten z zestawu EKO12/15 waży 2 kg), więc trzeba przy tym popracować, żeby to miało "ręce i nogi" ;-) i mogło działać bezproblemowo w krytycznych warunkach zewnętrznych, jakie zdarzają się w naszej strefie klimatycznej. Wszystko rzecz jasna wg Twojego uznania i możliwości wykonawczych.