Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Fotorezystor/Fototranzystor] uruchamiany skupionym swiatłem

09 Gru 2008 23:34 5330 10
 • Poziom 11  
  Witam zbudowałem prosty układzik na fotorezystorze oto schemat
  [Fotorezystor/Fototranzystor] uruchamiany skupionym swiatłem
  Teraz jest problem pobiera trochę za dożo prądu.
  Założeniem jest to aby układ wyłączał silnik jak zostanie zasłonięty fotoresystor y jest odsłonięty i pada na niego światło z diody led jest włączony

  Tak jak wcześniej mówiłem pobiera za duży prąd i 2 baterie 9V wystarczają na krotko

  Problem tkwi chyba w tym ze zawsze pada jakieś swiatło na fotorezystor i ten podaje minimalny sygnał na tranzystor co powoduje trzymanie silnika ale nie jego kręcenie

  Teraz pytania

  -Czym można zastąpić Diodę Led i fotorezystor aby sygnał był bardziej skupiony
  -Co w tym układzie możne pobierać cenne ampery

  Pozdrawiam i proszę o pomoc
 • Poziom 36  
  Może spróbuj zarówno diodę oświetlającą jak i fotorezystor umieścić w tulejach, które ograniczą światło zewnętrzne. Zależy to również od konstrukcji całego układu a szczególnie od umieszczenia elementów i sposobu zasłaniania fotorezystora.
 • Poziom 28  
  A czujnik musi być optyczny? Nie można zastosować mikrowyłącznika, czujnika indukcyjnego itp?
 • Poziom 11  
  Nie musi być optyczny. Będzie on zamontowany w rurce plastikowej o średnicy 26 mm. Ma on za zadanie wykryć czy znajdują się w niej kulki z farbą (paintballs) Układ mam już zmontowany ale jest chyba zbyt duże rozproszenie światła ze przelatuje ono do okola kulki i lekko przepuszcza prąd przez rezystor (trzyma silnik) co jest niepotrzebne i marnuje baterię.

  Dokładnie chodzi mi o zastąpienie Diody LED i fotorezystora czymś szybkim i uruchamiającym się tylko i wyłącznie gdy nie ma kulki pomiędzy "nadajnikiem" i "odbiornikiem"


  Mam pytanie czy rezystory w układzie przedztawionym na schemacie moga pobierać jakiś prąd?
 • Poziom 28  
  Spory prąd "pochłania" dioda LED - ok 15mA. Stosując diody superjasne można prądem "zjechać" do 2...3mA. (większa rezystancja w szereg) Ponadto należy światło leda "skupić" np. rurką aby nie było światła rozproszonego, które bokiem oświetlałoby fotorezystor. Wówczas kulka przysłoniłaby światło tak aby fotorezystor miał ciemno. Ciemny RPP130 ma rezystancję rzędu 1Mom i przez silnik nie powinien płynąć prąd. Najbardziej prądożernym jest silniczek. Może trzeba dobrać inny.
 • Poziom 11  
  A czy istnieją jeszcze jakieś czujniki? Kolega ma fabrycznie taki w którym nie widać światła? są to takie 2 małe czarne kosteczki . Silnika nie zmienię. ?
 • Poziom 11  
  A czy podczerwień pobiera mniej prądu ? Zwykły fotorezystor nie wykrywa podczerwieni. w takim razie co wykrywa?
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Tu są dwa źródła "jedzenia" prądu:

  1. Obwód diody LED

  2. Obwód sterowania silnika.

  W tym układzie obwód prądowy silnika powinien pracować dwustanowo: włączony wyłączony a tak nie jest. Przy zasłoniętym częściowo fotorezystorze tranzystor jest częściowo wysterowany i prąd kolektora cały czas płynie chociaż jest za mały by silnik się kręcił.
  W układzie powinien być układ progowy pomiędzy gałęzią z fotorezystorem i tranzystorem wykonawczym.

  Proponuję taki układ jak poniżej z układem 555 pracującym jako układ Schmitta.

  [Fotorezystor/Fototranzystor] uruchamiany skupionym swiatłem

  Jako tranzystor wykonawczy proponował bym tranzystor MOSFET, sterowany napięciem i dający mniejsze straty mocy w stanie włączonym.
  Typ tranzystora zależy od prądu pobieranego przez silnik (w pierwszym przybliżeniu można dać np. BUZ90)

  Jeżeli histereza pomiędzy włączeniem i wyłączeniem (w podanym układzie wynosi 1/3 napięcia zasilania) jest za szeroka to można ją zwęzić podłączając odpowiedni rezystor równolegle do kondensatora 47n (wewnątrz 555 jest dzielnik napięcia odniesienia złożony przeważnie z trzech rezystorów po 5k co daje progi 2/3 Ucc i 1/3 Ucc dla komparatorów.
  Jeżeli podłączymy rezystor zewnętrzny pomiędzy pin 5 a masę to bocznikujemy 2 rezystory po 5k i obniżamy napięcie na dzielniku.
  Okienko histerezy wynosi wtedy 1/2 napięcia na końcówce 5.

  Odwrócenie funkcji uzyskujemy przez zamianę miejscami R2 i R3 z fotorezystorem.
 • Poziom 11  
  No właśnie o taką pomoc mi chodziło. Na początek kupie takie elementy jakie mi poleciłeś i potem postaram się to odpowiednio wysterować (jeżeli nie będzie działać od razu )

  Czy układ będzie działał tak samo przy 18V?
 • Pomocny dla użytkowników
  Przy 18V trzeba by przerobić zasilanie 555, bo on zdaje się tylko do 16 chodzi bezpiecznie (można by dać np. stabilizator na napięcie o 3 V niższe od najniższego napięcia przewidzianego do zasilania układu, wtedy układ fotorezystora musi być zasilany z tego samego napięcia co i 555, by napięcie z dzielnika z fotorezystorem nie wyszło poza napięcie zasilania 555).

  Potencjometr w obwodzie fotorezystora musi być tak ustawiony by napięcie z dzielnika w stanach granicznych wychodziło w obie strony poza zakres 1/3 i 2/3 napięcia zasilania by komparatory w 555 miały szanse zadziałać. Jeden wykrywa napięcie większe niż 2/3 Ucc i ustawia wyjście na 0, a drugi wykrywa napięcie mniejsze niż 1/3 zasilania i ustawia wyjście na stan wysoki (Ucc-1.5V).