Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora ws 442. Pali wszystkie końcówki i bezpiecznik sieciowy

pawelek1265 10 Dec 2008 11:58 16861 41
    pawelek1265
    Level 17  
    Witam. Z góry mówię że przestudiowałem cały dział i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Otóż problem polega na tym że za każdym razem jak zakładam sterujące i końcówki to zakładam również T501 i T503. Zakładam sterujące bd139 i bd140. Podłączam do prądu (bez końcówek) jest dobrze nic nie pali. Zakładam koncówki ustawiam prad spoczynkowy na zero podłączam i...... bezpiecznik sieciowy spalony razem z końcówkami. I to samo mam na prawym i na lewym kanale.Podam wam kolejnośc jak to wszytsko zakładam bo ja juz nie mam pomysłow.
    od lewej strony patrząc na radiator:

BD912 BD140 BD139 BD139 BD911

Prosze pomóżcie mi naprawić ten wzmacniacz:cry:
    shadow0013
    Level 34  
    Prąd spoczynkowy 25-30mA, zamiast bezpieczników do końcówek wstaw żarówki 25-40W (potem możesz zwiększać) powinny Ci zabezpieczyć tranzystory przed spaleniem. Oczywiście zakładam że sprawdzałeś czy nie ma zwarcia na wyjściach w układzie itd.
    Dorian Olech
    Level 29  
    Naprawa tego wzmacniacza jest bardzo prosta , ale niestety pracochłonna i wymaga cierpliwości. Błędy w niżej wymienionych czynnościach obiawią się tym co TY już zakosztowałeś- wywalasz całą końcówkę w powietrze.

1 naprawiaj najpierw jeden kanał potem drugi
    2. wyciągnij WSZYSTKIE półprzewodniki i zmierz ( w układzie końcówki mocy)
    2A zmierz czy na wyjściach nie ma rezystancji na masę
    3. zmierz wszystkie opory zgodnie ze schematem
    4. włącz zasilanie - zobacz czy jest idealnie symetrycznie
    5. przejrzyj druk - czy nie zrobiłeś sobie zwarcia
    6 włóż półprzewodniki - zgodnie ze schematem
    7 włącz wzmacniacz mierząc środek ( 0V )
    8 zmierz prąd spoczynkowy- mierząc spadek napięcia na 2 oporach emiterowych ok 14- 20 mV ( taka metoda jest bezpieczniejsza niż pomiar prądu
    9 sprawdź działanie wzmacniacza ( jednego kanału ) na słuchawkach , potem na głośniku.
    10 powtórz wszystkie czynności na drugim kanale.
    jeśli będziesz SYSTEMATYCZNY końcówka ruszy. jeśli nie zaczynasz od początku. Cudów nie ma zrobiłem tych końcówek w życiu setki!!!
    pawelek1265
    Level 17  
    Heh a mam jeszcze pytanie. Co kupić w to miejsce T501 i T503 zamiast tych oryginalnych bc307a???
    Dorian Olech
    Level 29  
    dowolne pnp np. BC557
    pawelek1265
    Level 17  
    Kupiłem części. Zamiast tych bc 557 dali mi to bc640. Macie tu zdjęcie co i jak kazali podlaczyc (trzba było zamienić nóżki)Diora ws 442. Pali wszystkie końcówki i bezpiecznik sieciowy

Niestety po założeniu grzeje się jeden z nich konkretnie t502. Po krótkiej chwili robi się gorący wiec szybko wszystko wyłączam Czy na pewno może być ten bc640??
    shadow0013
    Level 34  
    Wpisz na googlach typy tranzystorów, ściągnij karty katologowe i porównaj.
    pawelek1265
    Level 17  
    Dzieki za odpowiedź porównałem i wstawiłęm bc557. Wlutuję te tranzystory + te bd140 bd139 bd139 i jest dobrze nie ma zwarcie ani stałego na wyjściu. Dochodzą koncówki i klapa pali bezpiecznik sieciowy. Co mam wymienić bo już nie mam pomysłow ;/
    weron12
    Level 17  
    A podkładki mikowe czy jakieś inne i tulejkopodkładki pod tranzystory zakładasz? I zanim włączysz zasilanie to w szereg z uzwojeniem sieciowym włącz żarówkę ok.60W. Zaoszczędzisz na tranzystorach.
    Dorian Olech
    Level 29  
    czy przypadkiem poprawnie wlutowujesz tranzystory? Już Ci pisałem. |Nie ma cudów jest tylko błąd naprawiającego
    pawelek1265
    Level 17  
    Podkładki sa żaróweczka tez. Ja już ich nie umiem wlotować inaczej są na milion procent ok. Nie przegrzewam ich w czasie wlutowywania. Wszystko jed dobrze do momentu gdy założe końcówki jak sa to już odrazu stały na wyjściu nie wiadomo skąd i dotego pali bc557 i bd139 bd140. Jak bym tego nie założył to coś walnie. Gdzie szukać dalszej usterki??
    arti13
    Level 32  
    Może jakaś podkładka jest uszkodzona albo coś. Sprawdź po zamontowaniu, ale przed uruchomieniem czy nie ma połączenia z radiatorem.
    Dorian Olech
    Level 29  
    czy ktoś wcześniej próbował coś zrobić z tym wzmacniaczem? Miałem przypadki ze tranzystory zostały zamienione parami. Podaj jakie masz napięcia na kolektorach tranzystorów mocy ( bez wsadzonych tranzystorów oczywiście) chodzi o polaryzacje napięć więc dokładnie mierz
    Damian R.
    Level 17  
    Jeżeli zakładasz same sterujące Bd 139 i Bd 140 to powinieneś mieć dźwięk na wyjściu do słuchawek sprawdź czy jest.
    Dorian Olech
    Level 29  
    przy słuchawkach o niskiej rezystancji (16ohm) dźwięku nie będzie jest przy słuchawkach 400omowych. Nie ma sensu tak się tak bawić to nic nie wnosi do naprawy. Napisałem cały tok postępowania. jeśli będzie się tego trzymał i oczywiście schematu- MUSI RUSZYĆ CUDÓW NIE MA!!
    pawelek1265
    Level 17  
    Tam gdzie końcówki przychodzą to napięcie wacha się między 31V a 40V (najsłabsze napięcie idzie na końcówkę bd912 na lewym kanale reszta ma około 38,5V do 40V max) Sterujący bd140 na nodze 1 od lewej strony i środkowej ma 8,5V na środkowej i tej po prawej 31,3V. Bd140 na prawym kanale ma na nodze lewej i środkowej 31,3V i na prawej i srodkowej 31,3V. Reszta tranzystorów sterujacych ma bardzo podobne napięcia różnice sa tylko po 1-2V. Wszystko było wylutowane były tylko tranzystory BC557. Co dalej???
    Dorian Olech
    Level 29  
    te napięcia ( kolektor BD911/912 BD139 140 ) idą BEZPOŚREDNIO z mostka Greta. nie maja prawa wąchać się choćby o pół wolta ( wzmacniacz jeszcze nie pracuje więc nie ma co go obciążać. Tego co NAJWAŻNIEJSZE nie podałeś- JAKA POLARYZACJA NAPIĘĆ!!! Więc albo nie dokładnie mierzysz , albo na zasilaniach masz jakieś przerwy.
    Zrób zdjęcia tej końcówki ( z wyciągniętymi tranzystorami ) postaram Ci się zaznaczyć co i gdzie masz mierzyć
    pawelek1265
    Level 17  
    Ok. Tu masz zdjęcie Diora ws 442. Pali wszystkie końcówki i bezpiecznik sieciowy
    Dorian Olech
    Level 29  
    ZMIERZ KOLEJNO:
    1 napięcie na punkcie B
    2 napięcie na E
    3 rezystancja miedzy C-F
    4 napięcie na B1
    5 napięcie na B2
    6 rezystancje miedzy C-C1
    7 rezystancje miedzy F-C2
    8 rezystancje miedzy A1-A2 przy wlutowanym jednym z rezystorów emiterowych
    wymień podkładkę na tranzystorze T507 - powinien być BD135-10

Diora ws 442. Pali wszystkie końcówki i bezpiecznik sieciowy

CZEKAM
    ps. napisz dane tranzystorów kolejno T 513 509 507 511 515
    pawelek1265
    Level 17  
    t501 i t503 te tranzystory poza radiatorem, mają być wylutowane??
    Dorian Olech
    Level 29  
    tylko po to aby je sprawdzić. Do pomiarów opisanych wyżej NIE
    weron12
    Level 17  
    Ja tam na zdjęciu, nie widzę podkładek pod tranzystorami sterującymi :(:(
    pawelek1265
    Level 17  
    Dobrze że nie widzisz. Sterujace przychodzą plastikiem do radiatora a ta częścią metalową do srubki z podkładką z jakiejś gumy czy cos. Nie ma przebicia już to sprawdzałem.
    weron12
    Level 17  
    O faktycznie :):) Oryginalnie tak były?
    pawelek1265
    Level 17  
    Tak. Oryginalnie też tak było.
    pawelek1265
    Level 17  
    Napięcie na punkcia B jak dotykam samym plusem to jest 3v jak dotknę masą do ręki to jest 20v.

Napięcie na punkcie E jak dotykam samym plusem to 5v jak dotknę masą do reki to jest 43.5v.

rezystencja między C-F 4,6 Ohma.

Napięcie na punkcie B1 jak dotykam samym plusem to jest 4,7v jak dotknę masą do ręki to jest 49,5v.

Napięcie na punkcie B2 jak dotykam samym plusem to jest 4,8v jak dotknę masą do ręki to jest 50,3v.

Rezystencja miedzy C-C1 wynosi 100,5 KOhma.

Rezystencja między F-C2 wynosi 6,5 KOhma.

Wszystkie tranzystory sa takie jak na schemacie tylko zamiast Bd135 jest Bd139.
    Dorian Olech
    Level 29  
    Kolego co to znaczy samym plusem lub reka na masie !!!!! mierzymy napięcie miedzy wskazanym punktem a MASĄ
    1 Źle na kolektorze T513 ma być +37V
    2 super źle na kolektorze T515 ma być -37V MINUS!!!!!!!!!!!!!!!!!
    3 rezystancja między emiterami T513 -515 1ohm nie 4 !!!!!!!!!
    4 B1 jest 49,5 ma być 37v
    5 B2 ma być -37V MINUS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6rezystancja miedzy emiterem T509 a Emiterem T513 =100ohm a nie kilo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7 to co wyżej między emiterem T511 a emiterem T515 =100ohm

jeśli proszę cię o podanie tranzystorów według kolejności to to ZRÓB lub nie proś o pomoc
    Masz mnóstwo PODSTAWOWYCH błędów ( od błędu pomiaru zaczynając) Schemat w rękę i do dzieła !!
    wyślij zdjęcie druku- pomoże nam w późniejszych czynnościach
    pawelek1265
    Level 17  
    Trzymaj tu masz schemacik :)Diora ws 442. Pali wszystkie końcówki i bezpiecznik sieciowy
    Dorian Olech
    Level 29  
    Mam schemat, nawet całą serwisówke, jeszcze z czasów serwisu gwarancyjnego
    pawelek1265
    Level 17  
    To co chciałeś za zdjęcie?? ścieżek??:)