Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskiwanie danych z usuniętej partycji.

10 Gru 2008 12:44 2075 3
 • Poziom 13  
  Witam mam problem z odzyskaniem danych. Mianowicie chodzi o to iż utraciłem cenne dokumenty zapisane w notatniku .txt, które znajdowały się na partycji C, dokumenty. Zapomniałem o nich kompletnie i przeinstalowałem system z XP Proffesional 32-bit SP2 pl, na Vista 32-bit ultimate pl. Partycje usunąłem w dos'ie instalacji Visty, czyli przy wyborze partycji do instalacji po zbotowaniu płytki, usunąłem partycje C, potem dałem formatuj co trwało kilka sekund, no i przystąpiłem do instalacji. Czy może jest ktoś w stanie pomóc mi polecając jakiś program? Miałem tam naprawdę ważne dokumenty, proszę o pomoc.
 • Poziom 14  
  Witam
  Z mojego doświadczenia wynika że jest praktycznie nie mozliwe w domu. Można spróbować narzędzi na hiren's boot cd lub easy recorvery, lecz raczej przepadło.
  Moderowany przez Nirvanowiec:

  Ostrzeżenie za polecanie pirackiego oprogramowania
  Proszę też o nie wypowiadanie się w tematach o których nie ma się pojęcia

 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  losti17 napisał:
  utraciłem cenne dokumenty zapisane w notatniku .txt, które znajdowały się na partycji C, dokumenty. Zapomniałem o nich kompletnie i przeinstalowałem system z XP Proffesional 32-bit SP2 pl, na Vista 32-bit ultimate pl. Partycje usunąłem w dos'ie instalacji Visty, czyli przy wyborze partycji do instalacji po zbotowaniu płytki, usunąłem partycje C, potem dałem formatuj co trwało kilka sekund, no i przystąpiłem do instalacji. Czy może jest ktoś w stanie pomóc mi polecając jakiś program? Miałem tam naprawdę ważne dokumenty, proszę o pomoc.
  Aby naświetlić Tobie losti17 sytuację, w której się znajdujesz podsumuję twoje działania:
  - był Windows XP, którego sam instalacja "gołego systemu" mieści się w granicach 1,5 GB do ≈ 2,5 GB, do tego trzeba dodać możliwość rodzaju partycji FAT lub NTFS (standard dla tego systemu to NTFS)
  - zapewne instalowałeś dodatkowe wymagane sterowniki itp. (co daje dodatkowo ≈ 100 MB do 500 MB danych.
  - zapewne nie defragmentowałeś partycji, więc nowo tworzone dokumenty były porozrzucane (fragmentami) po całej wielkości partycji, której wielkość ? (nie podałeś).
  - zainstalowałeś Windows Vista, którego "goły system" to około 3,5 do 4 GB nowych danych na dysk, które to dane nadpisują poprzednie dane, które były na dysku.
  Poczytaj o nadpisaniu danych, czyli nadpisane = stracone.
  - gdy orientujesz się co się stało, łączysz się z internetem poszukując porad i programów, ale te działania doprowadzają do jeszcze większego nadpisania danych na tym dysku, bo tworzone są dodatkowe dane systemu typu: .temp ; cache itp.
  - teraz odzyskanie tych poprzednich danych "staje się loterią", gdyż co nowo otwarta strona WWW, indeksowanie dysku zmniejsza odzyskanie czegokolwiek "z przeszłości".

  Podsumowując; trzeba było odłączyć ten dysk na samym początku, jak tylko się zorientowałeś że "było wcześniej, coś cennego", podłączyć inny dysk z działającym systemem i podłączyć ten "z danymi do odzyskania" jako drugi (oraz wyłączając dla niego usługi indeksowania i przydzielania kosza, a najlepiej ustawiając jako "READ ONLY").
  Zresztą sprawdź, może jeszcze coś zostało.