Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bios nie wykrywa dysku SATA

kolos22 11 Dec 2008 00:18 65737 17
    kolos22
    Level 10  
    Witm,
    Mam 2 dyski SATA Segate 500GB/32 MB podłączone do płyty ASUS P5Q PRO, pracują one w macierzy. Wszystoko było ok do dnia dzisiejszego dy chciałem włączyć komputer, jeden dysk został wykryty, a drugi już nie. Kabel SATA i zasilający są na 100% sprawne - sprawdzałem na drugim dysku i chodzi, przepinałem na inne złącze SATA, ale to też nie pomogło. Dysk po podłączeniu zasilania normalnie startuje(talerze zaczynają się kręcić, głowica coś odczytuje bo słychać "skrobanie"). Da się go jakoś odratować?Czy elektronika poszła?
    Co do zasilacza to mam Modecom Volcano 750W - prawie nówka, napięcia OK
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    Yansen
    Level 22  
    Z przykrością oznajmiam że to wadliwa seria, wysłałem już tych modeli z 5 sztuk do serwisu. Najgorsze, że mam te dyski też w macierzy i szlag mnie trafia na samą myśl, że będę je musiał wszystkie powymieniać.

Zrób tak: uruchom narzędzie Seagate do analizy dysku i sprawdź SMART, jeśli jest problem to wysyłaj do serwisu. W ciągu kilku dni otrzymasz nowy dysk.

Dla wszystkich zamierzających kupić Seagate SATA 500GB 32MB - nie polecam!

Acha dodam, że średnia bezawaryjnego czasu pracy wyszła mi ok. 8 miesięcy. Oczywiście, ktoś może stwierdzić, że to nie są dyski do pracy nonstop (tym bardziej macierz), ale inne (o niższej pojemności, np 320MB) działają bez zarzutu mimo, że też są z grupy "do użytku domowego".
    kolos22
    Level 10  
    DriverMSG wrote:
    Resetowałeś BIOS ?
    Jaka to płyta gł ? Jakie modele dysków ?

Przecież wszystko podałem w pierwszym poście.

Yansen - dzięki za info, w takim wypadku muszę sprawdzić drugi dysk czy nie zaczyna się sypać........
    kolos22
    Level 10  
    Prosze bardzo, dokładny model to: ST3500320AS Firmware: SD15
    kasta2
    Level 13  
    DriverMSG wrote:
    Sprawdź go programem Salvation HD Doctor for Seagate .

Skoro BIOS go nie widzi to wspomniany wyżej program nie zda się na nic. Mam taki sam problem z tym samym modelem dysku i identyczną wersją firmware. Pracował przez 5 miesiący i choć był monitorowany pod Linux i Windows na bieżąco - i tak nie ustrzegło mnie to przed awarią. Dysk miał rzekłbym idealne warunki - nie był wyciągany z obudowy; upuszczony ani uderzony; temparatura jego pracy zawsze była poniżej 25ºC. Pytanie; co mogło ulec uszkodzeniu? Czy opłaca się zlecić odzyskanie danych z niego. Czy wymiana elektroniki jest w stanie przywrocic go do życia? Na dysku mi nie zależy - jestem gotów poświęcić gwarancję - ale czy orientuje się ktoś jaki może być przyblizony koszt takiej operacji? Pozdrawiam
    kasta2
    Level 13  
    Czytałem o tym. Z tym że sam nie porwę się na to :-(
    User removed account
    User removed account  
    kasta2
    Level 13  
    okzo wrote:
    To powiem kolego jak nie wiesz to lepiej pytaj a nie probuj komus cos wbiwac do glowy, to co napisal DriverMSG "Salvation HD Doctor for Seagate" jest wlasnie jednym z narzedzi ktorym mozna naprawic ta usterka, jasne ze jest nie dopracowana jak i udma for 7200.11 ale na tego typu usterka zupelnie wystarczy ;) .

Oki. Zrozumiałem. W takim razie pytanie. Kto i za ile podjąłby się odzyskania danych z mojego dysku?
    User removed account
    User removed account  
    BIGOLSEN
    Level 31  
    okzo wrote:
    jasne ze jest nie dopracowana jak i udma for 7200.11 ale na tego typu usterka zupelnie wystarczy

Czy to ważne jak wygląda , czy jak pracuje ?
    Ważne , że działa i potrafi naprawić ten problem .

Pozdrawiam .
    User removed account
    User removed account  
    BIGOLSEN
    Level 31  
    okzo wrote:
    wczoraj jednej z firm pokazalem jak moze byc uszkodzony translator i tego juz udma i salvation prosto tak nie naprawia

To jak myslę odmienne uszkodzenie w stosunku do całej reszty standardowo uszkodzonych dysków z tej rodziny . Tak jak i kilka sztuk które do mnie dotarły z zaklinowanym łożyskiem silnika . Ale to akurat jednostkowe przypadki . A cała większość to właśnie standard .

Pozdrawiam .
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account