Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz co mierzy jak i dlaczego?

pavel2004 11 Gru 2008 01:09 5996 8
  • #1 11 Gru 2008 01:09
    pavel2004
    Poziom 9  

Witam serdecznie, mam pewien problem, mianowicie, mam teraz taki przedmiot jak maszyny elektryczne i nie mogę uporać się z pewną "tezą"

Ćwiczenie nazywa się badanie regulatora indukcyjnego, w pewnym punkcie badałem zakres regulacji tegoż regulatora i wg obliczeń wyszło mi tak:

Przy napięciu znamionowym (220V) zakres regulacji wyniosił od -92,61 V do 533,61 V - to wg obliczeń, wzory podaje poniżej:

U2min = U1-U1*√
    U2max = U1+U1*√

gdzie: √ - przekładnia =1.42
    U2max = 533,61
    U2min = -92,61

Natomiast wg woltomierza(zycie pokazało inaczej) wyszło tam zakres regulacji od +84 do 534 wiec mniej wiecej sie zgadza tylko DLACZEGO JEST + 84 gdy wg wzoru było -92 V ;/;/;/ Nie rozumiem dlaczego woltomierz pokazuje dodatnie i jaka jest rzeczywista regulacja, ta od - do + czy od + do + ? Wiem, że woltomierz mierzy wartość skuteczną napięcia, ale to przecież nie da wartości dodatniej, a może wartośc skuteczna nie moze być ujemna? jesli tak to z czego to wynika, prosił bym o odpowiedz, w pewnym momencie myślałem ze woltomierz mierzy moduł napięcia, ale juz wiem ze tak nie jest, przynajmniej nie do konca. Prosił bym o odpowiedz, zalezy mi na tym...

link do całęgo ćwiczenia podaję poniżej :

http://www.imne.pwr.wroc.pl/SkryptME/CW43.htm

0 8
  • #2 11 Gru 2008 08:09
    chudybyk
    Poziom 27  

Ujemna wartość napięcia zmiennego? Nie ma czegoś takiego. Może być napięcie przesunięte w fazie o 180 stopni, ale też byłoby błędem nazywanie go ujemnym.
    Podejrzewam, że błąd pomiarowy może wynikać z niedokładności miernika, maszyny, sieci zasilającej, albo też wszystkich naraz.

0
  • #3 11 Gru 2008 14:52
    pavel2004
    Poziom 9  

no tak, ale woltomierz dobrze wskazał, dodatnie napięcie, tylko wzór pokazuje ze POWINNA być ujemna wartośc... i teraz czy ktoś wie dlaczego?

0
  • #4 11 Gru 2008 15:27
    Tarczel2
    Poziom 16  

Daj we wzorze wartość bezwzględną i po problemie.

0
  • #5 11 Gru 2008 19:14
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Woltomierz pokazuje wartość skuteczną wynikającą z modułu sumy tych dwóch napięć w układzie ale nie uwzględnia fazy napięcia wyjściowego.

Ten minus oznacza, że napięcie wyjściowe jest w przeciwfazie do napięcia zasilającego,

2
  • #6 11 Gru 2008 20:59
    pavel2004
    Poziom 9  

suma dwóch napięć... ale których? no bo chyba nie Umax i Umin, a jestem poczatkujacy w tym wiec nie za bardzo wiem co i jak. Mógłbyś opisać to co wyżej powiedziałeś tak dla laika.... bo nie wiem też które to wyjściowe... chodzi Ci o U2 ( czyli suma Ud+U1 wektorowo ? ) ?

0
  • Pomocny post
    #7 11 Gru 2008 22:19
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Przeczytaj tę instrukcję co podałeś (tam jest podana teoria). Dodajesz przebiegi sinusoidalne o tej samej częstotliwości i różnej fazie.

A (sin (ωt)+sin(ωt+φ)) są w tablicach wzory na sumę sinusów, użyj ich.

Woltomierz reaguje na wartość średnią wyprostowaną tego napięcia ale nie pokazuje fazy ( a -sin(φ)=sin(-φ) ) więc nie widzisz, że napięcie zmieniło fazę (ten minus co ze wzorów wychodzi).

1
  • #8 11 Gru 2008 23:30
    pavel2004
    Poziom 9  

no oki, zobaczymy co mi jutro koleś powie :) dzieki za pomoc, zagladaj tutaj jeszcze prosze bo moze znów coś będzie dla mnie niejasne;) Dzieki

0
  • #9 12 Gru 2008 13:23
    pavel2004
    Poziom 9  

prawdą było ze mierzy wartość skuteczną ( co oczywiste a ja nie wiedziałęm ;) ) oraz to ze nie widzi fazy.... to ze prostuje prąd itd. to juz z tego zaczął sie śmiać wykładowca nie wiem czemu.... no ale UDAŁO SIĘ !:D dzieki :)

0
  Szukaj w 5mln produktów