Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa Radia Czardasz II (1958)

skywalker 11 Gru 2008 11:54 4158 13
  • #1 11 Gru 2008 11:54
    skywalker
    Poziom 22  

Witam

Zostałem poproszony o naprawę radia Czardasz (1957)

Radio w stanie dobrym poza jednym mankamentem:
    "syczy" filtr P.cz. zamknięty w aluminiowym kubku jest umieszczony tuż obok lampy EBL21

http://www.fonar.com.pl/audio/katalog/czardasz.htm
    (element nr 17 )

http://www.fonar.com.pl/audio/schematics/radio/tube/czardasz.htm

na moje "oko" są to elementy c13 c14 i dwie regulowane cewki.

Czy mozna zamienić ten filtr na inny (z odbiornika Poemat ?) czy da się to naprawić.
    Podejżewam uszkodzenie cewki a nie mam pojęcia jakie one są (indukcyjność ilość zwojów)

Pozdrawiam Łukasz

0 13
  • #2 11 Gru 2008 12:09
    chrisi
    Poziom 16  

Najpier zobacz czy dziala mala czestotliwosc

potem sprawdz lampy, te cewki raczej sa dobre kondensatory po tylu latach wysychaja i sa dosc czesto powodem awarii, ale to raczej elektrolityczne,te dwa na pewno nie.Wymiana filtra nie ma sensu
    Zycze powodzenia

0
  • #3 11 Gru 2008 12:14
    skywalker
    Poziom 22  

Elektrolity Planuję wymienić ten flitr jest "od" ECH21, kiedyś zniszczyłem takie radio
    (dokłednie to radio AGA ) po włączeniu do sieci obiawy były podobne z tą różnicą że u mnie w tym filtrze było zwarcie i iskrzyło (możliwe ze to był kurz pamiętam okopconą cewkę i kondensator )

0
  • #4 11 Gru 2008 13:12
    chrisi
    Poziom 16  

Zwarcie to bylo raczej na lampie ,bez generatora jedynym wyjsciem jest sprawdzenie lamp

0
  • #5 11 Gru 2008 15:17
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

anim przystąpisz do jakichkolwiek działań mających na celu odebranie audycji, wykonaj kilka rutynowych czynności. Oczyść radio z brudu, korników i rdzy, wymień elementy które są ewidentnie uszkodzone, zaformuj kondensatory elektrolityczne. Potem przystąpić należy do zmierzenia upływności kondensatorów bezbiegunowych. Sprawdź stan transformatora sieciowego. Dopiero po wykonaniu tych rzeczy możesz radio włączyć do prądu. Zobacz, czy działa sam wzmacniacz m.cz., czy napięcia są zgodne ze schematem. Ustal także przyczynę syczenia tego filtru p.cz.

PS. Abyś nie pytał - opisy tych czynności zostały precyzyjnie opisane na forum. Zaznajomić się także warto z zasadą działania lamp eketronowych i odbiorników radiowych. Potem pytaj, czego nie wiesz. :)

0
  • #6 11 Gru 2008 16:30
    kargul85
    Poziom 12  

Co zrobiłeś z Agą? Nie wybaczalny błąd!
    Jeśli Ci syczy filtr to pewnie jakiś kabelek od cewki się urwał lub kondensator mikowy zastosowany w filtrze ma zwarcie (dość częsta przypadłość tych kondensatorów). Ale nie wymieniaj wszystkiego po kolei jak leci bo będzie jeszcze gorzej.
    Zastosuj się do zaleceń kolegi wyżej a wszystko pójdzie łatwo i przyjemnie :)

0
  • #7 11 Gru 2008 18:24
    skywalker
    Poziom 22  

Odnośnie radia AGA
    Wstyd się przyznać radio zniszczyłem doszczętnie :( ale to było dawno temu , mam jeszcze obudowę i chassis oraz transformator sieciowy.(głośnik z cewką wzbudzającą- filtrującą wywaliłem do śmietnika to było bardzo dawno temu)

Odnośnie Czardasza
    (właściciel posiada jeszcze dwa radia m.in. odbiornik Poemat )
    Radio było już uruchamiane przez właściciela.
    Stan radioodbiornika wizualnie dobry , zważywszy na wiek (przeszło 50 lat) wręcz rewelacyjny ,brak pleśni , brak rdzy lekko zaśniedziałe chassis (nie błyszczy się)

na pewno wymienię kondensator filtrujący 2x33u/350V (właściciel mówił że radio buczy )

zbudowałem kilka wzm. lampowych więc mam trochę obycia , niestety nigdy nie restaurowałem radioodbiornika ,dlatego pytam na forum , możliwe że radio zepsuło się w "typowy" sposób.

0
  • #8 11 Gru 2008 19:51
    kris8888
    Poziom 27  

skywalker napisał:

Czy mozna zamienić ten filtr na inny (z odbiornika Poemat ?) czy da się to naprawić.
    Podejżewam uszkodzenie cewki a nie mam pojęcia jakie one są (indukcyjność ilość zwojów)

Pozdrawiam Łukasz

Spokojnie można użyć filtru p.cz. z odbiornika Poemat. Może byc tylko drobna róznica mocowania samego kubka filtra do chassis odbiornika, ale to można dopasować. Elektrycznie to identyczne filtry. Na potwierdzenie: http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=54

0
  • Pomocny post
    #9 11 Gru 2008 19:54
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Nie ma typowych uszkodzeń (są, ale w pewnym zakresie) - należy każdy przypadek rozpatrywać oddzielnie. Kondensatora 2x33uF nie wymieniaj. Zaformuj go odpowiednio, powinien odzyskać swą sprawność - w żadnym razie nie usuwaj go z odbiornika!

Cytat:
    zbudowałem kilka wzm. lampowych więc mam trochę obycia , niestety nigdy nie restaurowałem radioodbiornika

http://www.stareradia.pl - do poczytania na długie, zimowe wieczory.

1
  • Pomocny post
    #10 12 Gru 2008 08:17
    kargul85
    Poziom 12  

Generalnie radia takie jak Mazur, Czardasz, Preludium/Poemat są identyczne pod względem elektrycznym więc filtry będą sobie zamienne z w/w odbiorników.

1
  • #11 12 Gru 2008 10:03
    skywalker
    Poziom 22  

Postaram się wyjąć ten kondensator i uformować go , zbuduję stosowny zasilacz na jakimś wysokonapięciowym tranzystorze np mje13007.
    Sprawdzę transformator na "sucho" zmierzę napięcia na biegu jałowym oraz sprawdzę czy nie ma przejścia między uzwojeniami.
    Wymienię przewód sieciowy gdyż jest w fatalnym stanie (zniszczona wtyczka przewód dobry.)

0
  • #12 05 Sty 2009 15:23
    skywalker
    Poziom 22  

Witam
    Pozwoliłem sobie zdublować post ponieważ miałem okazję sprawdzić "miernikiem" to radio.

http://www.fonar.com.pl/audio/schematics/radio/tube/czardasz.htm

npięcia przy włożonych lampach są podobne do tych ze schematu tj:
    205V - napięcie anodowe
    68V - napięcie ( po rezystorze 15k ) siatek lamp ech21 (siatek piątych ?)
    118V - napięcie na anodzie triody
    wzmacniacz m.cz. sprawny
    -------------------------------------------
    co niedziała ? RADIO :)
    po podłączeniu kawałka "drutu" do gniazda ( brak żadnej anteny am pod ręką )
    radio szumi , dźwięk nieznacznie zmiania się z obrotami kondensatora strojeniowego niestety nie można odebrać żadnej stacji.
    Magiczne oko świeci się "całe".
    NIe bardzo potrafię sprawdzić Heterodynę i mieszacz.

Nie posiadam miernika częstotliwości , a nie mogłem zabrać ze sobą oscyloskopu (i tak nie posiadam sondy wn).Może powinienem zbudować generator sygnałowy AM , lub falomierz TDO.

Łukasz

0
  • #13 05 Sty 2009 19:51
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

skywalker napisał:

radio szumi , dźwięk nieznacznie zmiania się z obrotami kondensatora strojeniowego niestety nie można odebrać żadnej stacji.
    Magiczne oko świeci się "całe".
    NIe bardzo potrafię sprawdzić Heterodynę i mieszacz.

Heterodynę sprawdzić możesz.
    Podłącz miernik cyfrowy między masę a siatkę triody heterodyny. Jeśli pokaże Ci jakieś napięcie ujemne rzędu kilku woltów lub przekroczenie zakresu - heterodyna oscyluje.
    Dotknij dużym, izolowanym śrubokrętem do siatki sterującej lampy ECH21 odpowiedzialnej za wzmacnianie p.cz. Jeśli usłyszysz trzaski, tor p.cz. działa i nie jest skrajnie rozstrojony.
    Jeśli działa Ci heterodyna i tor p.cz. to podlutuj kilka metrów drutu do pierwszej siatki sterującej lampy ECH21 - ale tym razem mieszacza. Powinny być słyszalne zarysy stacji radiowych przy kręceniu kondensatorem.

Jak oczko świeci:
    1) jest lekko zielone i widać dwa jaśniejsze "wąsy"
    2) jest całe jaskrawozielone, ewentualnie z dwoma ciemniejszymi paskami
    Jeśli wariant 1) to jest OK, jeśli wariant 2) to wskazuje to na uszkodzenie oczka lub pętli ARW.

PS.
    Cytat:
    8V - napięcie ( po rezystorze 15k ) siatek lamp ech21 (siatek piątych ?)

Siatek ekranujących ;) W ECH21 to siatki: druga i czwarta, zwarte ze sobą wewnątrz lampy. Na schemacie nie jest to widoczne. Siatka piąta (zerowa) jest połączona z katodą.

0
  • #14 02 Lut 2009 13:12
    skywalker
    Poziom 22  

Dziękuję bardzo za odp . Raczej nie będę miał już do czynienia z Tym radyjkiem (oczywiście nic nie zniszczyłem :) ) ,ale ten Pan nie był zbytnio zadowolony z mojej "pracy" .
    Jak Pisałem posiedziałem trochę sprawdziłem napięcia i rezystory i wszystko było w porządku tylko radio nie grało ;).

0