Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z grzaniem grzejników na 4 piętrze bloku

piotrr72 11 Dec 2008 12:08 16673 13
 • #1
  piotrr72
  Level 10  
  witam wszystkich mam pytanie mieszkam w starym budownictwie i mam centralne zasilane z PECu ale na moje 4 pietro nie dochodzi cisnienie takie jakie powinno byc mam 4 grzejniki i sa one letnie 4 grzejnik grzeje 8 cm od góry dzwoniłem józ kilka razy do PECu a oni mówia ze jest wszystko ok . czy moge załozyc u siebie pompke obiegu wody to wszystko bedzie ok.

  Dodano po 44 [sekundy]:

  piotrr72 wrote:
  witam wszystkich mam pytanie mieszkam w starym budownictwie i mam centralne zasilane z PECu ale na moje 4 pietro nie dochodzi cisnienie takie jakie powinno byc mam 4ty grzejniki i sa one letnie 4 grzejnik grzeje 8 cm od góry dzwoniłem józ kilka razy do PECu a oni mówia ze jest wszystko ok . czy moge załozyc u siebie pompke obiegu wody to wszystko bedzie ok.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  1wheler
  Level 10  
  a może trzeba odpowietrzyć grzejniki??
 • #3
  mauri_b
  Heating systems specialist
  1wheler wrote:
  a może trzeba odpowietrzyć grzejniki??

  Skoro od góy jest ciepły to nie jest zapowietrzony.
 • #4
  piotrr72
  Level 10  
  piotrr72 wrote:
  witam wszystkich mam pytanie mieszkam w starym budownictwie i mam centralne zasilane z PECu ale na moje 4 pietro nie dochodzi cisnienie takie jakie powinno byc mam 4 grzejniki i sa one letnie 4 grzejnik grzeje 8 cm od góry dzwoniłem juz kilka razy do PECu a oni mówia ze jest wszystko ok . czy moge załozyc u siebie pompke obiegu wody to wszystko bedzie ok.

  Dodano po 44 [sekundy]:

  piotrr72 wrote:
  witam wszystkich mam pytanie mieszkam w starym budownictwie i mam centralne zasilane z PECu ale na moje 4 pietro nie dochodzi cisnienie takie jakie powinno byc mam 4ty grzejniki i sa one letnie 4 grzejnik grzeje 8 cm od góry dzwoniłem juz kilka razy do PECu a oni mówia ze jest wszystko ok . czy moge załozyc u siebie pompke obiegu wody to wszystko bedzie ok.
 • #5
  1wheler
  Level 10  
  a może trzeba odpowietrzyć grzejniki??
 • #6
  bruns
  Level 30  
  Kiedyś mieszkałem w takim budynku . Wtedy były zakładane na grzejniki tzw. kryzy Na parterze z małym otworkiem ,czym wyższe piętro tym otwór w kryzie był większy . Na ostatnich pietrach kryz nie było .
  Miało to na celu ograniczenie obiegu gorącej wody w CO na niższych piętrach aby dochodziła do grzejników na wyższych kondygnacjach . Samowolne usuwanie ich wiązało się z karami bo gorąca woda CO z wymiennika ciepła w piwnicy krążyła tylko w grzejnikach na niskich kondygnacjach a wyżej lokatorzy marzli . Może u ciebie też ktoś wymienił kaloryfery na dole lub usunął kryzy .
 • #7
  piotrr72
  Level 10  
  moze i tak by ze nie są pokryzowane ale jak to sprawdzic ,jak tam mieszkaja ludzie ,i czesc to pomieszczenia biurowe ,a mam okna pozamykane a w biurach po otwierane.A co zta pompka jak bym ja zamontował to dało by to cos wiecej ciepła w mieszkaniu.
 • #8
  bruns
  Level 30  
  piotrr72 wrote:
  A co zta pompka jak bym ja zamontował to dało by to cos wiecej ciepła w mieszkaniu.
  No pewnie że by dało bo zwiększy intensywność dopływu gorącej wody do grzejnika .Ale to koszta . zakup pompki , montaż , energia el. do napędu i nie założysz jak nie wypuścisz wody z układu . Poza tym jak jest kilka kaloryferów na różnych pionach to trzeba kilka pompek .
  Lepiej zgłaszaj administratorowi o niedogrzaniu mieszkania i niech coś z tym robi .
 • #9
  piotrr72
  Level 10  
  ja zawór mam w mieszkaniu bo centralne zakładałem 1 rok temui moge sobie dopływ zamknac.a pion zasila tylko moje mieszkanie,

  Dodano po 3 [minuty]:

  a pomke gdzie mam załozyc bo od zaworu do 1 go grzejnika jest 6 m .a do ostatniego nastepne 6 m.
 • #10
  bruns
  Level 30  
  Jeżeli tak to na dojściu z pionu zaraz za zaworem .
 • #11
  piotrr72
  Level 10  
  narazie dzieki jeszcze poruje administratorowi głowe zeby pokryzował na dole grzejniki jak nie to biore sie do roty z pompka. do usłyszenia
 • #12
  marcin19_
  Level 14  
  spróbuj jeszcze dobrze odpowietrzyć grzejniki
 • #13
  Piotr4P
  Level 13  
  Jestem pracownikiem PECu i wiem że w obowiązku dostawcy ciepła jest usunięcie tego problemu, który faktycznie leży albo w złym kryzowaniu, albo w niewłaściwym doborze przepływu pompy w węźle cieplnym.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Oczywiście za instalację w budynku odpowiada spółdzielnia i w jej gestii leży kryzowanie.
 • #14
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  To może być problem z kryzowaniem. Prawda jest taka, że dawniej to powszechnie stosowano, by wyregulować instalację. Niestety, woda nie jest czysta, tworzy się kamień i kryzy - szczególnie te o małych otworkach - ulegały zamuleniu (zapchanie otworków) i grzejniki przestawały grzać. Wtedy to często po prostu wyjmowano kryzy (albo bardzo rozwiercano otwór), by radykalnie rozwiązać problem i na ostatnim piętrze mogło nie grzać. W każdym razie kryzowanie bywa bardzo zawodne (jak za małe otworki, to łatwo się zamula i nie grzeje, jak za duże na parterze, to na ostatnim piętrze może źle grzać). Może też być za małe ciśnienie, albo jest zapchana gałązka doprowadzająca gorącą wodę do grzejnika.