Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar z nietypowym wyświetlaczem

Defenestrator 11 Gru 2008 16:14 10573 8
  • Zegar z nietypowym wyświetlaczem

Autor projektu postanowił wykonać zegar w oparciu o posiadane przez siebie wyświetlacze z podświetlaną krawędzią (niestety nie wiem jak nazywa się to po polsku). Wyświetlacze takie składają się z 10 warstw plastiku połączonych w "kanapkę", na których wygrawerowane są poszczególne cyfry. Każda warstwa podświetlana jest przez jedną diodę LED umieszczoną tak, by świeciła prosto w krawędź płytki i powodowała załamanie światła na wykonanych w niej wgłębieniach. Efekt widać na zdjęciach. Autor zmienił fabryczne podświetlenie warstw na kolorowe, by uatrakcyjnić wizualne walory urządzenia. Elektronika została wykonana w oparciu o dwa układy MM5450, które oferują po 35 źródeł prądowych idealnych do zasilania diod LED. Zegar zrealizowano przy pomocy układu DS3231, który niestety występuje tylko w obudowie do montażu powierzchniowego.

Artykuł

Zegar z nietypowym wyświetlaczem Zegar z nietypowym wyświetlaczem Zegar z nietypowym wyświetlaczem Zegar z nietypowym wyświetlaczem

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Defenestrator
    Poziom 14  
    Defenestrator napisał 151 postów o ocenie 78, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
    Defenestrator
    Poziom 14  
    W handlu czegoś takiego nie widziałem, co zresztą napisałem wyżej. Po angielsku nazywa się to edge-lit display, może to pomoże w szukaniu. Wydaje mi się że wykonanie takiego wyświetlacza samemu nie byłoby ani skomplikowane ani drogie - spory arkusz plexi w castoramie kosztuje ~ 35zł, trzeba by go tylko pociąć na kawałki i porobić dziurki układające się w kształt cyfr. Co do grubości - widać na zdjęciu.
    denwer
    Poziom 14  
    Jak dla mnie bomba te wyświetlacze. Prostota i funkcjonalność. Dzięki tej technice można np. zbudować wyświetlacz załączonego biegu na samych ledach bez układu sterującego :). Naprawdę świetne.
    A jeżeli chodzi o wyświetlanie to sądzę, że jak by pleksi była wygrawerowana na CNC to by jeszcze ładniej to wyglądało.
    TakiTamJeden
    Poziom 17  
    Sięgając do ksiązki z 1976 roku, przeczytałem że, to jest "wyświetlacz płytkowy (światłowodowy)". Sam mam takich kilkanaście, ze starego polskiego kalkukatora, który miał rozmiary PC wersja Big. A tak poza tematem, dodam, że z tej maszyny, pozostała mi jeszcze spora bateria płytek, "pseudo drukowanych", z niezliczoną ilością diod germanowych serii DOG, tranzystorów TG2, TG5, TG55 i wspomniane wyświetlacze. Obudowy nie mam. Dziękuję.
    DariuszEE
    Poziom 17  
    Koledzy
    Ten typ wyświetlacza nazywa się Light-Pipe
    Większość materiałów twierdzi iż został wynaleziony i opatentowany przez firmę Canon w 1968 roku

Ja natomiast widziałem tego typu wyświetlacze produkcji POLSKIEJ z 1967 roku.
    zdjęcie POLSKIEGO Light-Pipe

Poniżej zamieszczam linki :

Opis wszelkiego rodzaju wyświetlaczt
    Opis kalkulatora z wyświetlaczem Light-Pipe firmy CANON.
    Opis wyświetlacza Light-Pipe po niemiecku.

A teraz troszkę o konstrukcji Zegar z nietypowym wyświetlaczem

"pionowy duży"
    Zegar z nietypowym wyświetlaczem Zegar z nietypowym wyświetlaczem

"Pionowy mały"
    Zegar z nietypowym wyświetlaczem Zegar z nietypowym wyświetlaczem Zegar z nietypowym wyświetlaczem Zegar z nietypowym wyświetlaczem

"Płaski"
    Zegar z nietypowym wyświetlaczem Zegar z nietypowym wyświetlaczem

Ps. Kolego "oscylogram " Możesz spokojnie rozbierać , raczej nie uszkodzisz
    Pozdrawiam Darek
    oscylogram
    Poziom 10  
    Posiadam taki (o takiej zasadzie działania, lecz konstrukcyjnie inny) wyświetlacz od jakiegoś czasu i zrobię na nim zegar, na razie jednak nie mam czasu. Póki co został on przeze mnie odrestaurowany - oczyściłem wszystkie styki i wszystko dokładnie wyczyściłem. Najprawdopodobniej będzie on wyświetlał datę pod godziną (wraz z sekundami) wyświetlaną na lampkach Z566M. Dla zainteresowanych, rozkręciłem wyświetlacz i wykonałem zdjęcia. Starałem się ukazać na nich jak najwięcej.

1. Przód całej konstrukcji, jak widać nie mam jednej cyfry:

2. Styki dla każdej żarówki, środkowy wspólny:

3. Bok jednego wyświetlacza:

4. Unikatowy wyświetlacz znakowy (jednostka lub znak):

5. Ogólny widok wyświetlacza cyfrowego:

6. Tak wygląda to po rozkręceniu:

7. Żarówki oraz korpus, widać krawędzie poszczególnych cyfr:

Dalej nie rozkręcałem, boje się uszkodzić. Wyświetlacz jest w świetnej kondycji, wszystkie żarówki świecą. Jedyne co mu dolega to już wspomniany brak jednego cyfrowego segmentu.

Jeśli chodzi o konstrukcję przedstawioną w tym temacie, to według mnie jest ona trochę niepraktyczna. Rozumiem godzinę, minutę i sekundę wyświetlać w innym kolorze, to ułatwia odczyt, ale każda cyfra w innym kolorze, to jest trochę denerwujące. Samo wykonanie też niezbyt staranne.

Niemniejjednak bardzo dobrze, że ktoś zwrócił uwagę na stary Light-Pipe. Po lampkach NIXIE jest to najbardziej czytelny wyświetlacz, potem już było segmentowe upraszczanie.
    Doominus
    Poziom 34  
    Hm kiedyś planowałem zrobić wyświetlacz o podobnej konstrukcji ale nie sądziłem ze takie rzeczy były już kiedyś robione.

Myślę że można by teraz zaprojektować trochę lepiej wyświetlacz. Wykorzystując diody smd konstrukcja by była grubości tych kilku warstw pleksi.