Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo zasilania Toshiba Satellite L20-182

11 Gru 2008 17:17 5638 4
  • Poziom 2  
    Witam.

W moim laptopie zaczęło przerywać zasilanie. Po rozkręceniu go i dostaniu się do płyty głównej zauważyłem, że ten zagięty bolec od gniazda zasilania DC jest urwany i to po obu stronach - tzn. od strony lutu na płycie głównej i od strony gniazda.

Okazuje się, że nowe gniazdo to wydatek rzędu 50PLN, do tego wymiana najtaniej 100PLN co w sumie daje trochę dużo pieniążków jak na taką pierdołę.

Właściwie sam bym sobie wymienił to gniazdo, ale nie wiem jak to wygląda z elektrostatyką i czy przypadkiem czegoś więcej nie popsuje. O ile wiem to przy elementach SMD powinno się używać specjalnej opaski i jakieś maty, a jedyne co posiadam to podstawowe narzędzia: lutownica (taki pistolet) i odsysacz.

Kolejna rzecz - nie wiem czy to jedyny problem z laptopem. Byłem w bitkomputerze (sklep komputerowy w Krakowie), bo chciałem sprawdzić czy to przypadkiem nie jest wina zasilacza. Sprzedawca miał zasilacz ze zmienianą końcówką, znalazł w końcu dobrą końcówkę i... źle ją podłączył do zasilacza (zamienił + z -). Po podłączeniu zasilacza do laptopa dioda zasilania się nie zaświeciła, po zmianie końcówek w zasilaczu i ponownym podłączeniu pod laptopa również dioda nie zaświeciła. Co ciekawe wcześniej próbował użyć innej końcówki która nie do końca pasowała i dioda zasilania zaświeciła się (ale nie jestem w stanie stwierdził, czy po prostu w międzyczasie bolec gniazda się nie złamał - przez próby dopasowania końcówki, czy czasem coś jeszcze nie padło w laptopie przez zamianę biegunów, a bolec padł już później). Czy możliwe jest uszkodzenie laptopa, jeżeli podłączy się na odwrót bieguny zasilania?

Reasumując na pewno gniazdo zasilania jest uszkodzone, a dodatkowo nie wiem czy nie jest coś jeszcze zepsute przez podłączenie na odwrót biegunów do gniazda, kiedy było jeszcze sprawne.

Czy mogę przy pomocy prostych narzędzi sam wymienić to gniazdo? Jak sprawdzić czy coś więcej nie jest uszkodzone (jakiś bezpiecznik na płycie głównej?) ? Ewentualnie może ktoś poleci mi kogoś na terenie Krakowa, kto mógłby sprawdzić i wykonać naprawę możliwie tanio?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 16  
    soarq napisał:

Czy możliwe jest uszkodzenie laptopa, jeżeli podłączy się na odwrót bieguny zasilania?

Nie tylko możliwe, ale pewne na 100%, natomiast bardziej pocieszające jest to że laptopy mają zabezpieczenia przed przyłączeniem odwrotnej polaryzacji i dlatego szkody są niewielkie.
    soarq napisał:

Czy mogę przy pomocy prostych narzędzi sam wymienić to gniazdo? Jak sprawdzić czy coś więcej nie jest uszkodzone (jakiś bezpiecznik na płycie głównej?) ?

Wymiana gniazda nie jest zbyt trudna, pod warunkiem że umie się kolega obsługiwać lutownicą (gniazdo jest z reguły odsunięte od innych elementów na płycie). Natomiast bezpiecznik sprawdzić miernikiem (test diody). Najlepiej niech kolega zamieści zdjęcie w dużej rozdzielczości okolic tego gniazda.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witaj,
    Sprawdź PW - postaram sie pomóc :P
  • Poziom 2  
    Zdjęcia pojawią się niedługo.

No niestety narazie nie mam dostępu do aparatu cyfrowego, ale sprawdziłem ten bezpiecznik na płycie głównej i chyba jest w porządku. Multimetr w trybie badania ciągłości obwodu piszczy po podłączeniu końcówek do nóżek tego bezpiecznika, a sam element wygląda coś w ten deseń http://www.inselelektronik.pl/inne/bezpieczniki/smd/bezpieczniki_do_montazu_smd,p114524138, i ma oznaczenie 65 na obudowie. Mam nadzieję, że dobrze trafiłem i to jest ten bezpiecznik o który chodzi :)

Czyli wygląda na to, że sprzedawca miał szczęście i nic nie popsuł, bo gniazdo już nie doprowadzało napięcia.
  • Poziom 16  
    Niech kolega sprawdzi oznaczenie tego elementu na laminacie (napis zaraz przy elemencie, bezpiecznik ma oznaczenie F) bo czasem wejście zabezpiecza również dioda, ale skoro przewodzi to pozostaje tylko kwestia wlutowania gniazda.