Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

skąd pobrać sterownik dla LCD?

delsen_p 11 Gru 2008 17:23 1444 5
 • #3 12 Gru 2008 15:57
  delsen_p
  Poziom 15  

  niestety, nie ma tam sterownika dla panelu TFT, są oczywiście dla grafiki, ale... mi nie chodzi o ATI...
  chodzi mi o sterownik typu Digital Flat Panel dla windows XP, tak..., by matryca była wstanie odświeżać przy 100Hz (1024x768 32BIT)
  xp rozpoznaje ją jako vga monitor i tyle...
  dając max. 60Hz
  przecież to nie stary analog...

  0
 • Pomocny post
  #4 12 Gru 2008 16:17
  tronic1
  Spec od komputerów

  No i tak ma być. Od kiedy to matryca ma odświerzanie 100Hz ? Poczytaj trochę na temat LCD i ich parametrów. Obraz jest na ekranie tworzony inaczej niż w monitorach CRT.

  0
 • #5 12 Gru 2008 16:21
  P-o-l
  Poziom 18  

  Cytat z :
  http://www.monitory.mastiff.pl

  Pytanie:
  Jaką ustawić częstotliwość odświeżania? Dlaczego jest zalecane tylko 60Hz?

  Odpowiedź:
  W monitorach kineskopowych i ciekłokrystalicznych, parametr częstotliwosć odświeżania, a bardziej fachowo częstotliwość odchylania pionowego ma zupełnie odmienne znaczenie.

  Obraz na kineskopie jest rysowany przez wiązkę elektronów omiatającą ekran tyle razy na sekundę, ile wynosi częstotliwość odświeżania. Czyli obraz na ekranie jest tworzony (odświeżany) tyle razy na sekundę ile wynosi ten parametr. Przy pewnych wartościach granicznych, ludzki wzrok zauważa to jako mruganie ekranu lub nie. Polska Norma okresla tą wartość na poziomie 72Hz, ale z reguły stosuje się 75Hz, 85Hz, 100Hz a czasem nawet więcej. Poniżej 72Hz wyraźnie wyczuwa sie migotanie ekranu prowadzące do szybszego meczenia się wzroku.

  Obraz na monitorze LCD również jest tworzony tyle razy na sekundę ile wynosi częstotliwosć odświeżania, ale struktura ciekłokrystaliczna nie "gaśnie" w odróżnieniu od luminoforu kineskopu. Świecenie punktów ekranu LCD jest ustawiane na stałe i choćby odświeżanie odbywało się nawet z częstotliwoscią 30Hz mruganie ekranu nie jest widoczne. W praktyce monitor LCD wyświetla obraz w sposób ciągły, więc nie jest sensowne zwiekszanie częstotliwosci odświeżania, gdyż prowadzi to tylko o zwiększonego obciążenia układów monitora i większego poboru energii.

  Tryby graficzne z wykorzystaniem większych częstotliwosci są akceptowane przez monitory LCD po to, aby zapewnić zgodność z popularnymi trybami graficznymi wiekszosci sterowników kart graficznych. Gdyby na przykład, po zainstalowaniu sterownik karty ruszył z domyslna częstotliwością 75Hz, monitor nie synchronizujący się z takim sygnałem, wyświetliłby czarny ekran z komunikatem o przekroczeniu dopuszczalnych wartości. A to byłoby nieeleganckie.

  W odróżnieniu do monitorów kineskopowych zmiany częstotliwości odświeżania na monitorach LCD może mieć wpływ na jakosć obrazu, a szczególnie smużenie. Struktura ciekłokrystaliczna reaguje wolniej niż jest odświeżany obraz. Może zatem nastepować wytrącanie ciekłych kryształów w czasie trwania przejscia w inny stan koloru, przez "wchodzącą" w tym czasie nastepną klatkę. Z teorii budowy i działania LCD wynika, że bedzie to miało miejsce tym cześciej, im wieksza będzie częstotliwość odświeżania.

  0
 • #6 12 Gru 2008 19:20
  delsen_p
  Poziom 15  

  aha...
  teraz do mnie dotarło...
  czyli, 60Hz zostaje...
  dzięki za wyjaśnienia...

  0