Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejnosc postepowania przy projektowaniu filtrow analogowyc

MarcinBarowski 11 Gru 2008 18:37 604 1
  • #1 11 Gru 2008 18:37
    MarcinBarowski
    Poziom 15  

Witam,

wiem że pytanie może wydawać się śmieszne ale chciałbym was prosić o wyjaśnienie procedury projektowania filtrów. Czytałem kilka książek na ten temat, szukałem coś po necie, jednak za bardzo miesza mi się to i nie potrafię tego tak dobrze zrozumieć.
    Jak można to prosiłbym o wypisanie w punktach toku postępowania budowy takiego filtru analogowego. Po co należy ustalać bieguny i zera transmisji? dlatego żeby sprawdzić czy układ jest BIBO stabilny? czy coś jeszcze? Kiedy wybieramy jakiej budowy filtr należy zastosować? (Czebyszewa, Fostera itp)

W sumie wszystko co związane jest z filtrami.

Dziękuje i pozdrawiam

0 1
  • #2 11 Gru 2008 18:51
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ogólnie to dobierasz filtry zależnie od tego co chcesz uzyskać, musisz wyjść od danych:

- poszukiwana charakterystyka (górno/dolno/środkowo przepustowa lub środkowo zaporowa)
    - częstotliwości graniczna/środkowa
    - nachylenie charakterystyki powyżej/poniżej granicznej lub
    szerokość pasma -> rząd filtru
    - gładkość charakterystyki w zakresie przenoszenia
    - tłumienie w paśmie zaporowym

Zakres częstotliwości roboczych zawęzi ci mozliwości realizacji. Dla w.cz to będą raczej filtry pasywne a dla niskich (np. akustycznych) możesz realizować filtry aktywne.
    Wymagane zachowanie się filtru w paśmie przenoszenia i zaporowym oraz przebieg charakterystyki w zakresie przejściowym narzuci ci wybór odpowiedniej charakterystyki filtru (patrz literatura).

Co do stabilności to musisz ją rozpatrywać w filtrach aktywnych ze sprzężeniami tak by pracować odpowiednio daleko od spełnienia warunków generacji (|k*β|<1).

To tak w skrócie, bo to bardzo obszerny temat.

0