Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wejście sygnału (od 2V do 24V) na transoptorze np. 6n137

11 Gru 2008 19:48 3358 9
  • Poziom 26  
    Witam kolegów,

z elektroniką jakiś czas temu dałem sobie spokój i dziś mam żal do siebie o to. Dlatego też muszę was się poradzić...

Potrzebuje zbudować wejście z separacją galwaniczną dla układu opartego o ATMEGE.

Wybrałem szybki transoptor (mimo, iż sygnały nie będą aż tak szybkie ) 6n137. Podłączyć go pod sygnał o konkretnym napięciu to nie problem, rezystor w szereg i po robocie... ale chciał bym zrobić wejście "uniwersalne" gdzie napięcie na nim (wejściu 6n137)będzie mogło być z zakresu np. od 2V do 24V (od biedy od 5 do 24V może i by starczyło).

Jak to według was zrealizować? jakaś dioda zenera.... czy co?

Radzio
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Z tego co widze w pdf od HCPL2631 (dwukanalowy transoptor) dwa 6n137 w jednej obudowie.

Prąd na wejści powinien mieć 10mA. Zakładając spadek napięcia na diodzie wewnętrznej 1,4V przy napięciu wejściowym 2V rezystor powinien mieć jakieś 60R.
    Podając przez ten rezystor 24V... z uwzględnieniem spadku napięcia na diodzie wew. otrzymujemy prąd rzędu 376mA.

Jak widać za durzo :)

Czyli pozostaje niby tylko taka konfiguracja - mnie najbardziej interesująca:
  • Poziom 19  
    Witam
    Można zastosować transoptor HCPL 3700 ma napięcie wejściowe od 5V do240V AC/DC. Jednak powinien działać już od napięcia 2V, egzemplarz który posiadam działa już od napięcia 1,5V.

AB
  • Poziom 26  
    Hmm Abili... ciekawe ciekawe...

Możesz przedstawić mi "podstawową" tego aplikacje?

Na wejście typowo powinno niby płynąć 50mA ? Nie coś za dużo?
    Krótkotrwale nawet i 500mA.. - krótko czyli niby ile :)

U mnie niby coś koło 350 mA max może płynąć - tylko ile czasu to wytrzyma :)

Radzio
  • Poziom 25  
    Załączam przykład układu ograniczającego prąd diody transoptora.
    Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 25  
    To nie jest stabilizator prądu, tylko układ, który ogranicza maksymalny prąd płynący przez diodę nadawczą transoptora. I ten maksymalny prąd jest określony przez równanie:

I = 0.7V / R2

Jeśli napięcie na rezystorze R2 osiągnie wartość wystarczającą do załączenia tranzystora, to od tego momentu tranzystor będzie przewodził nadmiarowy prąd gałęzi transoptora.

Pozdrawiam
    Mariusz