Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stabilizator obrotów wiertarki

liba 11 Gru 2008 19:50 1471 2
  • #1 11 Gru 2008 19:50
    liba
    Poziom 14  

Proszę o poradę dotyczącą budowy stabilizatora obrotów małego (~150-200W) asynchronicznego silnika AC, a dokładnie miniwiertarki.
    W przedmiotowej wiertarce jest prosty regulator mocy, mnie natomiast zależy na stabilizatorze obrotów. Potrzebne będzie sprzeżenie zwrote, jakiś prosty czujnik obrotów.

Zapewne będzie potrzebny mikrokontroler. Dobrze znam i programuje w asemblerze AVRy. Jakiś Attiny powinien się nadać.

Niezbyt znam się na sterowaniu silników AC. Czy ktoś może udostępnić działajacy i sprawdzony schemat regulatora z procesorem (jakimkolwiek). Temat był niby czesto poruszany a jednak nie moge takiego znaleźć. Czy przy tej mocy powinienem sie zastanawiać nad zakłóceniami?

Kolejne pytanie dotyczy algorytmu sterowania. Nie wiem czy ktoś będzie w stanie coś zaproponować. Jak dobierać kąt/czas otwarcia triaka znając prędkość zadaną i aktualną?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Gru 2008 20:56
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Do silnika asynchronicznego potrzebny jest falownik, czyli zmiana częstotliwości a nie napięcia. Przy 200W pewnie musi to być falownik sinusoidalny, raczej dość skomplikowana rzecz.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 11 Gru 2008 21:08
    liba
    Poziom 14  

mój błąd... w wiertarce jest oczywiście silnik komutatorowy (nie wiem jak fachowo go nazwać), ktorego prędkość nie zależy od częstotliwości sieci.

0