Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopasowanie impedancji głośnika i wzmacniacza?

Shel 12 Gru 2008 06:46 2891 3
  • #1 12 Gru 2008 06:46
    Shel
    Poziom 27  

Witam, temat wałkowany już wiele razy, ale jedak wypływają pewne nieścisłości przynajmniej dla mnie nie zrozumiałe ;)
    Zakładająć przykładowo, że rozpatrujemy idealny wzmacniacz i głośniki przykładowo o:
    wzmaczniacz 100W 4om
    głośniki 150W 4om

z tego co mnie uczono dopasowanie impedancji mam być takie samo - czyli 4 om i 4 omy.
    Pytanie co się będzie działo, gdy np impedancja głośników będzie większa lub mniejsza niż impedancja wzmacniacza?
    na pewno spadnie jego sprawność (chodzi mi moc muzyczną na wyjściu, sprawność to może za wiele napisane), ale co z mocą wydzielaną przez samą końcówkę?
    jeżeli będzie dopasowana, to według mnie powinien mniej się grzać niż jak będzie niedopasowany?

0 3
  • Pomocny post
    #2 12 Gru 2008 07:13
    adam-k
    Poziom 13  

Ostatnie zdanie prawdziwe tylko gdy impedancja głośników jest większa od impedancji wzmacniacza. W przeciwnym wypadku może nawet dojść do uszkodzenia stopnia mocy właśnie z powodu jak to napisałeś "przegrzania"

0
  • Pomocny post
    #3 12 Gru 2008 09:11
    shadow0013
    Poziom 34  

Końcówka z zabezpieczeniami przy mniejszym obciążeniu może się wyłączyć (albo będzie charczeć, może się wzbudzić) i jak pisałeś ulegnie przegrzaniu a w rezultacie uszkodzeniu. Przy większym obciążeniu będzie mniej mocy wyjściowej. W jednym i drugim wypadku zniekształcenia mogą być większe od znamionowych.

0
  • #4 12 Gru 2008 10:10
    Shel
    Poziom 27  

Dzięki, czyli miałem rację i dobrze myślałem - dopasowanie impedancji jest ważne, a podczas niedopasowana wzrastają zakłócenia, końcówka źle pracuje, co w efekcie prowadzi do zbędnego przetwarzania energii w ciepło i wzmacniacz może pobierać nawet więcej mocy, własnie z powodu nieprządanego efektu wzbudzenia.

0