Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop 1500W VAVdynamic - jaki palnik?

palo 12 Dec 2008 12:37 4224 29
Wago
  • #1
    palo
    Level 14  
    Witam
    Mam stroboskop prawdopodobnie mocy 1500wat (wynika to z faktu że na oddzielnym sterowniku pisze "strobo 2000" i to by tak pasowało że z sieci będzie ciągnąć 2kW)
    Niestety nie wiem jaki tam jest palnik (pisze tylko na nim omnilux).
    Jak szukałem w sklepie palnika to znalazłem OMNILUX XOP-15 100V/1500W, z opisu wynika że jest na 100V a jak miernikiem zmierzyłem napięcie na palniku +/- to było ok 1200v (palnik najprawdopodobniej uszkodzony bo słychać cykanie jak by sie chciał zapalić ale nie świeci), kondensatory to 0,33uF 400V więc bez obciążenia wiem że będzie większe napięcie ale nie aż tak wysokie.
    Jest sterowany analogowo (nie dmx)

    Jeśli ktoś ma do tego schemat to proszę wstawić

    Proszę o pomoc bo nie wiem jaki mam kupić do niego palnik


    I jeszcze taie pytanie: jak zrobić regulacje jasności świecenia ?
  • Wago
  • Helpful post
    #2
    Seba319
    Level 24  
    Czy to przypadkiem nie jest taki stroboskop? Poczytaj i sie upewnij.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Zobacz też jeszcze tutaj.
  • Helpful post
    #4
    Seba319
    Level 24  
    Może jakieś zdjęcie? Patrzyłeś po schemacie czym sie różni? Może zasada działania jest podobna bo ten stroboskop tez jest na palniku OMNILUX XOP-15. Najważniejszy jest układ zasilania palnika bo wyzwalanie można zorganizować na wiele sposobów.
  • Wago
  • Helpful post
    #6
    Seba319
    Level 24  
    Jeśli nie jest dokładnie oznaczony to istnieje taka opcja, jednak jest to wątpliwe bo ten palnik jest bardzo popularny. Osobiście bym obstawiał że jest to jakaś modyfikacja tego układu. Postaraj sie na podstawie rozmieszczeń elementów narysować sobie schemat i porównać.
  • Helpful post
    #8
    Seba319
    Level 24  
    Czy to napewno dobrze rozrysowałes?

    Stroboskop 1500W VAVdynamic - jaki palnik?

    Ten kwadracik to u Ciebie mostek prostowniczy? Palnik jest wpięty miedzy zasilanie fazowe a "+" mostka?
  • #10
    Seba319
    Level 24  
    Jeśli ten stroboskop wcześniej działa to najprawdopodobniej powinien działać dalej po wymianie palnika. Gdzieś w tematach o stroboskopie czytałem, że ktoś podłączył do sterowania (takiego jak dałem Ci link) palnik IFK120. Przy czym palnik pochodził trochę i sie spalił. Kosz takiego IFK to chyba coś około 6zł, wiec polecam ustawić jasność błysku na minimum, częstotliwość też na min, a zamiast XOP-15 podpiąć IFK. Na minimalnych ustawieniach nie powinien sie szybko spalić i jeśli będzie błyskał poprawnie to oznaczało by że wszystko jest ok i tylko OMNILU jest uszkodzony.
  • #11
    palo
    Level 14  
    Tu jest schemat stroboskopu na palniku IFK120

    Stroboskop 1500W VAVdynamic - jaki palnik?

    Jasność błysków zależna jest od kondensatora C1, zazwyczaj są to kondensatory elektrolityczne, bo mają dużą pojemność. Niestety one szybko padają. Najlepiej to na diodach prostowniczych podwoić napięcie sieciowe i zastosować kondensatory MKT
  • #12
    Seba319
    Level 24  
    palo wrote:
    Tu jest schemat stroboskopu na palniku IFK120


    Niestety na tym palniku nie nadaje sie do sterowania palnikiem o dużej mocy (popatrz w drugim linku jaki podałem). Więc ten schemat nie pomoże.
  • #14
    Seba319
    Level 24  
    Zdjęcia trochę w słabej jakości... Więc tak, układ MOC3020 jest to OPTOTRIAK , a na samej płytce nie ma nić poza samym układem wyzwalającym. Wygląda na to że cała synchronizacja i sterowanie odbywa się za pomocą sterownika stroboskopu. Więc moje pytanie do ciebie czy sterownik posiada własne zasilanie z sieci? Problem może być z samym sterownikiem, a nie z układem wyzwalającym czy palnikiem.
  • #16
    Seba319
    Level 24  
    Wiec zasilanie wychodzi ze stroboskopu? Jest to napięcie 230V? Tranzystor i oporniki służą do sterowania optotriakiem.
  • #18
    Seba319
    Level 24  
    To co tu narysowałeś to nie jest typowy prostownik napięcia o wartość 6.8V, tak jak sugerowałeś podczas rozmowy. Przesymulowałem cześć układu i zastanawiam się czy gdzieś nie popełniłeś błędu? Wyszło mi że kondensator 100uF powoli ładuje się do napięcia 6.8V poczym, a jenoczesnie napięcie na wejściu sterownika ma coraz większą amplitudę i upodabnia się do przebiegu prostokątnego. Jak na moje oko dziwnie to wygląda choć może się mylę. Ten niby tranzystor to już całkiem zagadka bo nie dość że "chyba tranzystor" to jeszcze nie wiadomo gdzie ma jakie wyprowadzenia. W dodatku napięcie na kondensatorze jest napięciem sterującym optotriakiem co sugerowało by że cały czas jest załączony gdy sterowanie jest odłączone.
  • #19
    palo
    Level 14  
    Podłączyłem palnik IFK120
    Dla bezpieczeństwa wsadziłem go do słoika bo bałem się że może go rozerwać jak jest na mniejszą moc.
    Oczywiście efekt był taki: raz błysnoł i przy drugim razem korki mi wywaliło i nie wiem czemu, a potem przy nowym bezpieczniku już normalnie błyskało a opcja na sterowniku "dimmer" (jasność) działa.
    Teraz już wiem że elektronika jest sprawna, pytanie jeszcze czy napewno tam ma być ten palnik na 100V (palnik wykorzystane do prób IFK ma 300V)
    Napisałem "chyba tranzystor" bo niema oznaczeń a żeby być pewnym to musiał bym go wylutować.
    Po odłączeniu sterownika nic się nie zwiera, będzie poprostu przerwa bo jest to takie gniazdo:
    Stroboskop 1500W VAVdynamic - jaki palnik?

    Jack 1 to napewno do podłączenia sterownika bo jest napięcie aby go zasilić, a Jack 2 to chyba do podłączenia kolejnego stroboskopu
  • #20
    Seba319
    Level 24  
    Więc moja porada zadziałała ;) Układ jaki narysowałeś jest bliźniaczo podobny do układy z tematu jaki Ci podałem na początku.

    Stroboskop 1500W VAVdynamic - jaki palnik?

    Pisałem z jego wykonawcą i na 100% pracuje tam palnik OMNILUX XOP-15 100V/1500W. Tam tez jest napięcie sieciowe, a stroboskop pracuje prawidłowo i bez kłopotów. Pamiętaj jednak że wszystko robisz na własna odpowiedzialność, ja osobiście bym wymienił właśnie na taki palnik.

    Dodano po 34 [minuty]:

    Szukałem trochę w internecie i chyba nie ma palników OMNILUX-a na napięcie sieciowe. Wnioskuje to po tym co znalazłem OMNILUX XOP-25 142V/2500W, wygląda na to że dwie oznaczenia XOP-xx wskazują na jego moc zgodnie z zależnością xx*10^2. Widziałem też jeszcze na 750W ale na napięcie 64V jeśli dobrze pamiętam.
  • #21
    palo
    Level 14  
    no owszem tylko umnie z triakiem współpracuje optriotriak aby odizolować wysokie napięcie od niskiego, ale sam sterownik nie łączy się w żaden sposób z napięciem fazowym tak jak jest na twoim schemacie i przez to mi to nie pasowało
  • #22
    Seba319
    Level 24  
    Tak jak pisałem, po dokonaniu symulacji okazało się że na sterownik nie idzie napięcie stałe tylko zbliżone do prostokątnego które jest w fazie z napięciem sieciowym. Umożliwia to synchronizację, a więc sterowanie mocą itd. Tylko ten kondensator trochę mi nie pasuje, ale (jeśli nie popełniłeś błędu) może analiza sterownika by wszystko wyjaśniła. Skoro nie można znaleźć palników OMNILUX-a na napięcie sieciowe to wygląda na to ze musi być na niższe.
  • #23
    palo
    Level 14  
    Dziś dotarł domnie ten palnik 1500 W z przesyłką wyszedł 85zł
    Chyba tam wcześniej był zamontowany 1000W bo ten co przyszedł jest większej średnicy
    Palnik chodzi ale elektronika w nim jest słaba, 1500W powinien mocniej świecić
  • #24
    Seba319
    Level 24  
    Można by trochę zmodyfikować układ zapłonu palnika na wzór tego o którym wcześniej była mowa. Z tego co widzę są tam większe kondensatory, więc jest wiekszy ładunek.
  • #25
    palo
    Level 14  
    Najprościej mi by było wymienić jakiś kondensator 0,33uF na jakiś większy np 1uF, tylko który jest za to odpowiedzialny. Mnie sie wydaje patrząc na tamte schematy że za to będzie odpowiedzialny chyba ten kondesator co idzie na ten prostownik od strony ~

    Wesołych Świąt
  • #26
    Seba319
    Level 24  
    Też mi się tak wydaje że to właśnie ten kondensator zwłaszcza iż na tamtych schemacie jego wartość należy dobrać.

    Wesołych Świąt ;)
  • #27
    palo
    Level 14  
    Stroboskop pobiera ok. 2kW więc na wszystkich łączeniach kabli jak np. puszka w ścianie będzie się grzało i kable będą się upalać (widziałem kiedyś jak się stopiły kable w rozdzieli bo ktoś tam dał stalowe druty i stroboskop to wypalił). Więc myślałem żeby za bezpiecznikiem pomiędzy L a N dać kondensator tak z pare uF 350V aby troche poprawić zasilanie, ale czy to dobry pomysł ?
  • #28
    Seba319
    Level 24  
    Nie do końca rozumiem sam układ zapłonu palnika, ale jeszcze się nad tym nie zastanawiałem. Poza tym trzeba by przemyśleć jaki wpływ na synchronizację może mieć dołączenie takiego kondensatora. Kondensator przy napięciu sinusoidalnie zmiennym wnosi przesunięcie fazowe, tylko jaki charakter ma palnik? Może lepszym rozwiązaniem był by dławik? Trzeba by to dokładnie przeanalizować albo sprawdzić doświadczalnie.
  • #29
    palo
    Level 14  
    Raczej za dużo się faza nie przesunie, a każda z trzech faz jest troche przesunięta więc ja chyba za dużo ja kondensatorem nie przesune a w zasilaczach komputerowych też jest kondensator jako filtr.

    Informacja dla tych którzy posiadają taki stroboskop:
    Co do sterowania samego stroboskopu to sytuacja wygląda następująco: jak zewrze się na JACK 1 złącze środkowe z plusem to w chwili zwarcia następuje zapłon z pełna mocą.
    Pomiędzy pinem środkowym a masą niema napięcia, a pomiędzy pinem środkowym i plusem zasilania jest napięcie które się waha 2,6-3,0 V.
    Aby zrobić sterownik samemu który będzie sterował częstotliwością i mocą błysków stroboskopu to potrzebny będzie oscyloskop
  • #30
    palo
    Level 14  
    Dolutowałem te kondensatory na zasilaniu sieciowym i efekt na sylwestra był taki że wszędzie przygasały żarówki z oświetlenia, a jak stroboskop nie migał prze ok 20min to rozerwało kondensator 5uF 380V, niewiem czy to wina iż ten kondensator był stary czy rezystor do niego przylutowany 900K okazał się zbyt dużej opornośći i go nie rozładował na tyle ile miał. Przy próbach po ok 1,5s kondensatory były rozładowane do 0V po odłączeniu zasilania, a cały układ na zasilaniu sieciowym ma 2K oporności

    Stroboskop 1500W VAVdynamic - jaki palnik?