Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super kondensatory (może nie do końca)

12 Gru 2008 13:10 7321 8
  • Poziom 12  
    Witam

Mam pytanie gdyż w internecie nie mogę znaleść informacji... A mianowicie ile to jest jeden Farad w kondensatorach... Byłbym bardzo wdzięczny jak ktoś by mi to zobrazował np. 50W przez 5 sek. lub coś w tym stylu...

Super kondensator ma być firmy Maxcell i być pojemności 1F (ewentualnie 5F)

Mam zamiar zbudować system odzyskiwania energii z hamowania silnikiem energetycznym i nie wiem czy gra jest warta świeczki...

Za odpowiedz z góry dziękuje

i

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Może Ci się przyda takie wyjaśnienie:
    Kondensator ma pojemność 1F jeżeli między jego elektrodami występuje napięcie 1V, gdy na elektrodach jest zgromadzony różnoimienny ładunek 1C. 1F=1C/1V. Można jeszcze wytłumaczyć to w ten sposób: jest to taka pojemność elektryczna przewodnika, którego potencjał zwiększa się o 1 wolt po dostarczeniu ładunku 1 kulomba.
  • Poziom 12  
    Za wiele mi to nie mówi ale dzięki za chęci...

Specyfikacja techniczna kondensatora:

Napięcie max 25V
    Pojemność 1F

Może kto s bardziej rozwinie tą myśl, może jakiś przykładzik...
  • Poziom 9  
    Energie kondensatora liczyło się chyba ze wzoru
    E=(C*U^2)/2 gdzie C -pojemność U- napięcie
    Co do superkondensatorów zerknij sobie na projekt EEStor. http://en.wikipedia.org/wiki/EEStor tam naprawdę są spore pojemności.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Energia zgromadzona w kondensatorze jest bardzo mała w porównaniu
    z energią zgromadzoną w akumulatorze. Np. kondensator 10mF naładowany
    do napięcia 400V ma zgromadzoną energię dwukrotnie mniejszą niż
    paluszek 1.5V Przy niższych napięciach dysproporcja ta jest jeszcze
    bardziej niekorzystna dla kondensatora, gdyż jego energia zależy od
    napięcia w drugiej potędze. Upływność kondensatora jest zwykle także
    większa niż samorozładowywanie się akumulatora.
    Po 10 godzinach kondensator zwykle już nie ma napięcia, zaś akumulator
    straci jedynie maleńki procent ładunku.
  • Poziom 2  
    Carcik_W powiedz do czego dokładnie ma to być użyte? Na jakie moce? Przy podanej pojemności superkondensatora ciężko coś powiedzieć. W samym kondensatorze o parametrach 25V 1F można zgromadzić 312,5 Ws, ale będą trudności z wykorzystaniem całej energii zgromadzonej ponieważ napięcie na nim spada proporcjonalnie do oddanego prądu. Konieczne jest więc stosowanie przetwornicy. A jeśli energia ma być przesyłana w obie strony przetwornica komplikuje się jeszcze bardziej.
    Do kolegi wieswas. W temacie jest mowa o superkondensatorach a nie o zwykłych kondensatorach elektrolitycznych. Upływność superkondensatrów według producentów to tylko 5 mikroA więc dużo mniej niż w ogniwach elektrochemicznych.
  • Poziom 12  
    Poszukałem troche info na temat EEStor ale jest kilka wad:

- Cena (2100$ to prawie 6500zł)
    - Wielkość i Waga (wielkość 33 L i waga to 154 kg)
    - Dostępność

Ale sa tez wielkie zalety

- Pojemność ((54 kWh(185 MJ))porównywalna do 31 Faradów przy 3500V)

Myśle gdyby te ogniwa (nie wiem czy można to nazwać kondensatorami) były gdzieś 10x mniejsze, tańsze (pojemność 54 kWh / 10 = 5,4 kWh (i tak bardzo dużo)

By były świetną formą na odzysk energii z hamowania... mało tego mogły by zastąpić akumulatory w elektrycznym rowerze...

Dla roweru z silnikiem 550W starczało by na ok 9h czyli jak dobrze liczę (9 x 40 km/h = 360 km zasięgu (WoW)

Chociaż przy tej pojemności cały projekt traci na znaczeniu... Po co budować układ odzyskiwania energii z hamowania skoro i tak nie przechowa więcej niż 1000 Ws ( max 3 sek działania silnika ) skoro mamy na pokładzie 5 kWh...

Jednak to ogniwo-kondensator to marzenie wróćmy do realnego świata

Poobijałem sie trochę po Allegro i Wikipedii i po podliczeniu (najpojemniejsze kondensatory elektrolityczne)

Przechowanie 1 Ws poszczególnymi kondensatorami kosztuje

1. 22000uF 63V = 42.5 Ws -> 1Ws/34 gr
    2. 6800uF 80V = 21 Ws -> 1Ws/40 gr
    3. 47uF 250V = 1,25 Ws -> 1Ws/80 gr
    4. 33uF 400V = 2,5 Ws -> 1Ws/100 gr

Aukcji podać nie mogę bo regulamin nie pozwala cen też chyba nie mogę (nie chce sie narażać)

Biorąc pod uwagę ceny super kondensatorów (tanie po ok. 80zł i mające 1F-2F To mogą przechować około 100Ws do 250 Ws jak sobie podzielić przez cenę to wychodzi ok. lub ponad 1zł za 1Ws (chociaż niema takiej zabawy jak przy elektrolitycznych z podnoszeniem napięcia do 400V (lub 80V w dwóch przypadkach)

Wzór jaki użyłem do obliczeń to:

Pojemność =(Pojemność (F) x Napięcie do kwadratu (V))/2

Jeśli ktoś znajdzie jakieś ciekawe kondensatory które będą pojemne i w miare tanie (koszt przechowania 1Ws poniżej 50-40gr) proszę napisać lub chociaż wysłać link na PW
  • Poziom 2  
    Witam,

Pracuję w firmie która ma w ofercie superkondensatory o następujących pojemnościach:
    3F/2,7V
    5F/2,7V
    10F/2,7V
    25F/2,7
    50F/2,7V
    100/2,8V
    350/2,8V
    3000F/2,8V
    Maksymalne napięcie superkondensatorów to 2,8V. Aby uzyskać wymagane 1F i 27V należy połączyć szeregowo 10 sztuk superkondensatorów o pojemności 10F.