Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Specjalny czujnik optyczny do pomiaru odległości

mingan 12 Gru 2008 16:30 2100 0
    mingan
    Poziom 10  
    Dzień dobry

Mam taki kłopot, potrzebuje skonstruować czujnik optyczny do pomiaru odległości w zakresie Sn=0-1mm

Specjalny czujnik optyczny do pomiaru odległości

Okrąg o średnicy 78mm będzie przesuwał się w osi X i Y w zakresie 1mm zmiany. Muszę skonstruować czujnik położenia wału o jak największej czułości, sygnał z czujnika będzie podany na przetwornik AC a później powędruje do procesora DSP.

Prosiłbym o pomoc w kwestii weryfikacji pomysłu jak zrealizować ten pomiar.

Jako źródło światła pomyślałem ,że najlepiej wykorzystać laser który generuje promień o średnicy powiedzmy 1mm. Jako odbiornik użyje fototranzystorów. W pozycji zerowej wału ( znajduje się on na dole) cały promień lasera trafia na fototranzystor , później sygnał jest podany na przetwornik AC. Jeśli wał się "podniesie" to w skrajnej pozycji ( u góry ) przysłoni całkowicie promień lasera i na fototranzystor będzie padać tylko światło "zewnętrzne". Analogicznie sprawa wygląda dla osi X.
    W razie kłopotów z zakłóceniem z postaci zmiany zewnętrznego oświetlenia czujniki można zamknąć w obudowę lub zrobić układ kompensacji , więc uważam ,że zewnętrzne zakłócenia temperaturowe oraz oświetleniowe można łatwo zneutralizować.

Tutaj mam kilka pytań, czy pomysł ma szanse być zrealizowany niedużym nakładem pieniędzy? ( powiedzmy 2 komplety czujników za max 100zl)

Czy lepiej użyć zwykłych diod podczerwieni ( bo jak wiadomo fototranzystor na podczerwień jest najbardziej czuły ) czy użyć lasera LEDowego?

Proszę o ewentualne uwagi i doświadczenia może od osób które realizowały podobne zadanie.
  • Testo