Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów przez PWM z PIC - kilka pytań

thomascamel 12 Gru 2008 18:47 1684 2
 • #1 12 Gru 2008 18:47
  thomascamel
  Poziom 10  

  Witam!

  Mam kilka pytań odnośnie PWM. Planuję wykonać mały układzik do komputera na PIC z wyświetlaczem, który mierzyłby temperaturę i regulował na tej podstawie obroty wentylatorów (manualna konfiguracja także, ale nie tu problem)

  Znalazłem PIC z 2 wejściami a/c - będę na nich wykonywał pomiar temperatury - potrzeba mi ok 5 czujników, wiec wymyśliłem sobie zamontować multiplekser i przeskakiwałbym po każdym pomiarze na kolejny czujnik.

  Czy multiplekser nie wpłynie na jakość pomiaru (spodziewana dokładność ok 0.5 - 1 stopień C)

  Problem pojawił się przy PWM, Chciałbym aby mój PIC był z serii 16F, więc ogólnie dostępny dla mnie jest PIC z 2 PWM sprzętowymi. Niestety chcę używać 6 wyjść PWM.

  Teraz moje pytanie, czy da się wykombinować jakiś multiplekser którym mógłbym sterować niezależnie każdym wentylatorem (ew, rezygnacja z PWM w PIC i wysyłanie sygnałów - potrzebuje jakiegoś pomysłu)

  0 2
 • #3 13 Gru 2008 00:29
  thomascamel
  Poziom 10  

  korrus666 napisał:
  Możesz zrobić programowy PWM. Jest to raczej proste do napisania.


  Mógłbyś sprecyzować ?? bo samo PWM programowe owszem, ale pomiar z tylu czujników to ponad 1s, a tak długa przerwa w PWM raczej nie bedzie dobra. Chyba ze 2 procesor, ale sam nie wiem, troche skompliowane byłoby uniezaleznienie od siebie wszystkich wentylatorków. :| pomyśle, jednak czekam na inne propozycje, może coś bedę mógł wybrać :)

  0