Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

uz550 problem z przyciskiem migawki

12 Dec 2008 23:25 1071 5
  • Level 10  
    witam! mam problem z przyciskiem migawki -powinien "chodzic" lekko, a zacina sie /blokuje/ i trzeba mocno naciskac - /jakies ?mechaniczne-zabrudzeniowe-moze od spoconej reki sprawy?/
    w zwiazku z tym jest problem przy robieniu zdjec, bo nie da sie "kontrolowanie" przycisnac "spustu" na 1/2 zeby sie aparat ustawil, pomierzyl itp itd, tylko nacisniecie konczy sie zrobieniem zdjecia-oczywiscie niezmierzonego i nieostrego.
    jest to na 99%mechaniczne/zabrudzenie?/ bo po jakims czasie opor troche sie zmniejsza, ale to nie to co pamietam jak aparat byl nowy.
    nie mam pojecia jak to rozebrac bo przycisk est razem z pokretlem blizej-dalej (sorry za okreslenia ale nie jestem profi fotografem)
    podejrzewam ze jest to wszystko na wcisk, ale przy naprawach tego typu sprzetu staram sie byc delikatny, a najpierw spytac specjalistow...
    ...i kolejna sprawa-czy ktos ma pomysl jak i czym podkleic gumowe wysciolki obudowy na ktorych opiera sie reka trzymajaca aparat.. prawdopodobnie rowniez na skutek goraca+potu poodklejalo sie czesciowo i chcialbym to naprawic.. coz- moja wina, bo czekajac na okazje do "strzalu" trzymalem palec na spuscie i reka spocona na obudowie...
    dzieki z gory za pomoc
  • Level 10  
    witam!
    prosze o porade jak rozmontowac-wyczyscic przycisk spustu migawki w uz550. jest to ewidentnie mechaniczna sprawa bo sporo czasu spedzilem w wysokich temperaturach z palcem na spuscie czatujac na ujecia =temperatura+pot+wszystko inne i tam sie to zaczelo...

przycisk przycina sie, w zwiazku z tym nie da sie nacisnac na 1/2 zeby aparat ustawil ostrosc i parametry zdjecia, -w praktyce nacisniecie spustu powoduje od razu zrobienie zdjecia-oczywiscie nieustawionego kompletnie, no bo nie mial olek na to czasu, bo przelacznik odpalil od razu na full czyli na "strzelaj".

podejrzewam ze /bo nie ma zadnych widocznych srubek/ ze jest to na "wcisk" ale poniewaz jest zblokowane z pokretlem zoom-u i ja z natury jestem delikatny przy tego typu sprawach, prosilbym o jakis dokladniejszy opis jak to ugryzc, ewentualnie "serwisowka" tez by pomogla.

probowalem delikatnie przedmuchac sprezonym powietrzem /tak jak spray do czyszczenia klawiatury kompa/ ale niestety

ze jest to od temperatury, wilgoci i zabrudzenia to pewne bo odkleily sie tez czesciowo gumki oslonowe na korpusie, ale jak "je zalatwic" juz na forum znalazlem... niestety rozwiazania glownego mojego problemu nie ma, a w serwisie firmowym jak dzwonilem "zaspiewali" na wstepie okolo 280PLN

...dlatego HELP PLEASE!!!! i z gory dziekuje serdecznie za kazdy podsuniety pomysl

piotr
  • Helpful post
    Level 32  
    Ten model Olympusa jest praktycznie taki samo jak Sony serii H. W Sony konstrukcyjnie wygląda to tak że przycisk składa się z czterech folii z napylonymi ścieżkami grafitowymi które są dociskane spustem i uruchamiają po kolei, najpierw AF później migawkę. Niestety po pewnym czasie górna para folii odkształca się i przylega do siebie cały czas co praktycznie uniemożliwia prawidłowe ustawienie ostrości bo aparat natychmiast przechodzi do drugiego etapu czyli uruchamia migawkę. Rozebrać teoretycznie się tego nie da, bo plastyki są połączone na stałe, więc jak już to później trzeba kleić. Druga sprawa w jakim stanie są te ścieżki przewodzące, jeśli tam dostała się wilgoć to na pewno w marnym. Reasumując najlepiej wymienić cały moduł bo po "udanej" naprawie za jakiś czas problem powróci.
  • Helpful post
    Level 32  
    Jest możliwe że plastykowa szpilka przycisku zatarła się w tulejce prowadzącej, te części są dokładnie spasowane żeby nie było bocznych luzów. Niestety żeby wyciągnąć przycisk trzeba się dobrać do niego od spodu co łączy się z rozebraniem większości aparatu
  • Level 10  
    coz nie jest to zbyt pocieszajace, zwlaszcza ze calkiem realna staje sie kwota 280pln jaka uslyszalem dzwoniac do nieautoryzowanego ?tanszego? serwisu
  • Level 10  
    oj nie brzmi to zachecajaco, ale nie jestem pewny czy to folie, bo opor jest wyczuwalny juz przy polozeniu palca na guziku spustu i zmniejsza sie troche po parokrotnym nacisnieciu guzika.. ale coz chyba jednak wizyta w serwisie mnie nie minie

Posty scaliłem.Proszę poprawić treść postu -zdania zaczynamy wielką litera a kończymy kropką a także błędy ortograficzne- zgodnie z regulaminem pkt. 15. [dzimi]