Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Radmor 5412 trzaski w glosnikach,wysokie napiecia

RsNeo 13 Gru 2008 09:15 2652 5
  • #1 13 Gru 2008 09:15
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam mam już dość mocno wyslużonego Radmora 5412 gral juz na niejednej imprezie lecz wciaz daje rade.

Od pewnego czasu trapi go problem:
    Jak go włączam wskaznik poziomu mocy wyjsciowej na kanale prawym zapala sie aż do czerwonej diody i tak sie świeci puki nie wyłączy sie zabezpieczenie. Wtedy wskaznik natychmiast gasnie a w glosnikach słychac taki "strzał, trzask". Po okolo 2 - 3 sekundach slychac w prawym głośniku jakby ... coś się ładowało takie "brrrrryyy" słysze to głównie w głosniku niskotonowym te "ładowanie" trwa od 3 do 5sekund.
    Powiem szczeze kiedyś tego nie było.

Jak wzmacniacz jest juz "rozgrzany" wyłącze go i zaraz włącze to zapala sie tylko jedna dioda od poziomu mocy i jak zaskoczy przekaźnik to odrazu ta dioda gaśnie. Oczywiscie nie ma wtedy tego dzwięku ładowania.
    Dodam jeszcze ze po za tymi "usterkami" wzmacniacz gra w 100% poprawnie.

Co moze być przyczyną tego zjawiska i czy musze to naprawiac szybko czy moze to poczekać.

0 5
  • Relpol
  • #2 13 Gru 2008 09:54
    shadow0013
    Poziom 34  

Przyjrzyj się elektrolitom w zasilaczu i końcówce mocy, chyba któryś stracił pojemność.

0
  • Relpol
  • #3 13 Gru 2008 13:01
    RsNeo
    Poziom 19  

Zauwarzyłem także bardzo mocne nagrzewanie sie tranzystora T510 i T515 w szczegolnosci T510. Grzeje sie tak bardzo ze nie mozna dotknac radiatora do ktorego jest przykrecony.
    Napiecie miedzy obudową tranzystora T515 a masą jest rowne 27.6V pradu stałego a między masą a obudową T510 napięcie wynosi az 56V pradu stałego. Cos mi sie tu zaczyna nie podobać.
    Na bezpiecznikach BZ505 i BZ506 mam to samo napiecie 27.6V.

Zauwarzyłem także rozbierżność napięć na R523 i R524 na R523 mam 5.6V a na R524 mam 12.2V.

Nie wiem czy tak powinno być moze jakies sugestje ?

Pozdrawiam.

0
  • #4 15 Gru 2008 10:51
    RsNeo
    Poziom 19  

W takim razie jesli nikt za bardzo nie wie jak mozna mi pomóc to prosze napiszcie mi tylko czy jak wystąpi napiecie stałe na wyjsciu z końcówek to czy zabezpieczenie wyłączy wzmacniacz ? Nie chce by spalilo mi głośniki.

0
  • #5 15 Gru 2008 16:30
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

RsNeo napisał:
    W takim razie jesli nikt za bardzo nie wie jak mozna mi pomóc to prosze napiszcie mi tylko czy jak wystąpi napiecie stałe na wyjsciu z końcówek to czy zabezpieczenie wyłączy wzmacniacz ? Nie chce by spalilo mi głośniki.

Ajej... Pewnie nie chodzi o "nikt za bardzo nie wie", tylko prawdopodobnie nie każdemu mechanikowi który "kuma" polski sprzęt
    (i nie tylko), chce się co chwila pomagać w tych samych tematach. Topików na forum z rozpatrywanymi "końcówkami" od 5412 jest bez liku. Możliwe że nie te same objawy co u kolegi, ale zawsze można sobie jakiś temat dobrać, ruszyć główką i skojarzyć :D Wzmacniacze zrzeszenia Unitra, zwykle są dosyć przyjemne w naprawie - tym bardziej jeśli jeden kanał jest sprawny. Kiedy występuje problem na tym "prawym", to trzeba mieć uszykowany miernik i szybko wykonać pomiary względem sprawnego "lewego", itp.

Elektronicy tłumaczący się młodością, itd... Proszę was - o czym wy potraficie myśleć w dzisiejszych czasach..? Kurka wodna.., ja kiedy byłem młody, to nie było internetu - były za to książki :)

p.s. lepiej nie czekaj na całkowite uszkodzenie, bo jeszcze zabezpieczenie nie zadziała... ;)

0
  • #6 15 Gru 2008 19:30
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam dziekuje za zainteresowanie.

Pomiezylem tyle ile umialem szczeze powiem to nie mam zielonego pojecia z kad bieze sie tam takie napiecie i dlatego pytam co moge sprawdzic jeszcze, by uniknac tej awarii.

0