Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kierunek anteny telewizyjnej - na Warszawę czy Ciechanów

michal49 13 Gru 2008 10:23 2710 9
  • #1 13 Gru 2008 10:23
    michal49
    Poziom 15  

Witajcie,

Jestem na etapie projektowania instalacji telewizyjnej w domku jednorodzinnym i mam taki oto dylemat - w którym miejscu przymocować w przyszłości antenę do odbioru TV naziemnej.

Jeden kierunek to Ciechanów (ok. 30 km drogą), a tu nadajniki o mocy 1kW. Drugi kierunek to Janki pod Warszawą (ok. 80 km drogą, więc w linii prostej mniej) i nadajniki, np. TVP1 - 250 kW, TVP2 800 kW, Polsat - 300kW i inne ok. 100 kW lub 20kW.

Celować na Warszawę - dobry wybór? Za Warszawą przemawia też to, że jest stąd nadawanych więcej kanałów.

Michał

Dodano po 7 [minuty]:

I druga sprawa:
    - jaki rodzaj anteny wybrać - zwykła szerokopasmowa ze wzmacniaczem czy zestaw oddzielnych VHF i UHF - takie zestawy ma np. dipol.

M.

0 9
  • #2 13 Gru 2008 10:26
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

michal49 napisał:
    ... Jestem na etapie projektowania instalacji telewizyjnej w domku jednorodzinnym ...

Wydaje mi się , że kierunek na (obok) Łaz jest najlepszy dla Ciebie.
    Moce duże , maszt wysoki i zasięg OK.

Pozdrawiam.

0
  • #3 13 Gru 2008 10:45
    irekr
    Moderator

W meritum sprawy...
    1. Dokładna lokalizacja jest mile widziana.
    2. Antena szerokopasmowa ze wzmacniaczem - czyli tzw siatka ze wzmacniaczem - to najgorszy wybór z możliwych.
    3. Najlepiej mieć komplet anten na oba kierunki.
    4. Pomyśl o odbiorze DVB zamiast o analogu.

0
  • #4 13 Gru 2008 10:53
    michal49
    Poziom 15  

Dokładna lokalizacja:
    - Nowe Miasto k. Płońska.

Wybranie obu kierunków oznacza w moim przypadku dwa maszty. Jeden z przodu budynku, a drugi z tylu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie zestawu na kominie - ale obawiam się o ten komin. Jest to konstrukcja modułowa - tzn. komin nie jest z cegły tylko z bloków keramzytowych. Ale z drugiej strony - gdyby zamontować same anteny kierunkowe na oba pasma, to chyba nie będą one ciężkie? Może to jest wyjście.

A w sprawie DVB - jak podzielić sygnał na kilka odbiorników TV?

0
  • #5 13 Gru 2008 12:18
    irekr
    Moderator

Wygląda na to ze kierunek warszawski jest bardziej eksponowany. Ciechanów jet dość blisko ale obiekt nie jest wysoki moce niewielkie (po 1 kW), kanały wysokie i do tego trasa jest niekorzystna - Pomiędzy Nowym Miastem a Ciechanowem jest przewyższenie terenu rzędu 50 metrów co dodatkowo tłumi sygnał. Poza tym w Ciechanowie nie są nadawane TVN, TV4 i PULS.
    Bez dokonania prób trudno będzie ocenić który kierunek jest lepszy. W zależności od konkretnego miejsca zainstalowania można otrzymać różne wyniki bo teren płaski nie jest.
    Ale pamiętaj by anteny wystawić jednak jak najwyżej. Jest to niemal na zasięgu horyzontalnym i każdy metr wysokości się liczy.
    Mocowanie anten do komina gdzie są odprowadzane gazy np z pieca jest takim sobie pomysłem, lepiej poszukać lepszego obiektu do zamocowania. Do kominów i tak mocujemy się wyłącznie przy pomocy opasek. Nie wolno wykonywać w ściankach żadnych otworów.
    Rozprowadzanie sygnału DVB nie różni się od normalnego odbioru. Jeżeli mamy trzy odbiorniki analogowe to albo instalujemy trzy dekodery (jak nie maja własnego) albo na każdy program dajemy oddzielny dekoder i rozprowadzamy sygnały w pasmie analogowym. To tak jak z odbiorem satelitarnym. Nowsze odbiorniki mają już wbudowane dekodery DVB.
    Odnośnie samej instalacji antenowej to już będzie można coś powiedzieć po próbach. Znajomy ma działkę w Borkowie nad Wkrą i na antenie LP + YAGI na IV/V pasmo odbiera wszystko co leci z Raszyna z jakością 5/6 dla najsłabszego sygnału TVP info. Jak nadajniki pracowały z pałacu było zdecydowanie gorzej.

0
  • #6 13 Gru 2008 13:23
    michal49
    Poziom 15  

Chyba jednak muszę zamontować anteny do komina (ale bezs satelity), ponieważ to jest najwyższy punkt, a po drugie - ściany budynku są zrobione z Ytonga, i niestety nie jest to dobry materiał do zamocowań. Są co prawda specjalne kołki, ale te miałem i bez problemu wyjmuję. Gęstość supereksu 400 jest po prostu bardzo miękka i mocowanie do ściany będzie moim zdaniem słabe.

A więc wybór padł na anteny konkertne na pasma, teraz jeszcze pozostaje mi dylemat - czy multiswitch do satelity czy zwykły sumator - naziemna + sat. ale to już inna dyskusja.

Pozdr.,
    Michał

0
  • #7 13 Gru 2008 14:25
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam i dziękuję za szybką reakcję. :D

michal49 napisał:
    ... - ściany budynku są zrobione z Ytonga, i niestety nie jest to dobry materiał do zamocowań. ...

Współczuję.
    Cytat:
    ... teraz jeszcze pozostaje mi dylemat - czy multiswitch do satelity czy zwykły sumator - naziemna + sat. ...

Wybrałbym Sumator.

Pozdrawia.

0
  • #8 13 Gru 2008 15:03
    irekr
    Moderator

Bez prób nie da rady okreslić co jest potrzebne.
    Gdybym ja to robił to na początek postawiłbym dużą antene LP i określił jakie są wielkości sygnałów. W zalezności od warunków trzeba bedzie doposazyc instalacje w odpowiednie anteny YAGi wspomagane pasmowymi wzmacniaczami do odbioru slabszych sygnalów TV4, TV4, Pulsu i TVP3. Pozostałe (TVP1, TVP2 i POLSAT) kanały bedziesz odbierał bartdzo dobrze bez jakiegokolwiek wzmacniacza.
    Jak dołącysz satelitę to juz zupełnie inna sprawa.

0
  • #9 28 Maj 2010 18:14
    WAT86
    Poziom 9  

Kolego Michał49 jeżeli nadal jesteś zainteresowany instalacją i masz dylemat daj znać. Ostatnio w Nowym Mieście montowałem instalację zbiorczą dla budynku wielorodzinnego (8rodzin) naziemna + radio + satelita, jeżeli chcesz, mogę podzielić się z Tobą wrażeniami i podpowiedzieć co nieco.

0
  • #10 28 Maj 2010 20:24
    michal49
    Poziom 15  

Bardzo chętnie, ponieważ temat anteny tv odpuściłem, tzn. dom jest niestety położony w lesie i zarówno na Warszawę, jak i na Ciechanów mam drzewa. Coś tam odbierałem, ale ani wzmacniacz przy antenie (Yagi), ani przy multiswitchu nie był na tyle silny, aby odebrać czyste kanały. Teraz jest tv cyfrowa i tego nie testowałem, ponieważ zostałem przy satelicie.

Napisz może, jaką stosowałeś instalację i co udało ci się złapać...

michał

0