Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kable a ich wymiary?

13 Gru 2008 13:15 5724 12
  • Poziom 23  
    Witam.Chciałem się dowiedzieć pewnej rzeczy.Mianowicie chodzi o kable prądowe do wzmacniacza.W sklepie poprosiłem o kable 35mm2.Gościu powiedział że nie ma takich grubych kabli nawyżej ma 16mm2.Po obejrzeniu stwierdziłem że pisze na nich 1GA czyli kabel 35mm2.Nie rozumiem tego dlaczego na allegro piszą 35mm2 a w sklepie podają 16mm2?W obu przypadkach chodziło o przekrój-przynajmniej tak pisało w licytacji.Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić?Dzięki z góry
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W screenie masz "oficjalne" oznaczenie przekrojów kabli w standardzie tzw AWG .
    Podejrzewam, że oznaczenie GA to jakis odpowiednik mocy PMPO .
    Kable a ich wymiary?
  • Poziom 17  
    "Oficjalne" to ono za bardzo nie jest. Prawidłowo jest tak:
    0 AWG = 53,5 mm2
    1 AWG = 42,4 mm2
    2 AWG = 33,6 mm2
    3 AWG = 26,7 mm2
    4 AWG = 21,1 mm2
    5 AWG = 16.8 mm2
    6 AWG = 13,3 mm2
    7 AWG = 10,5 mm2
    8 AWG = 8,4 mm2
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Powiem inaczej :D kabel 4 AWG 20mm2 powinien (wraz z izolacją) "troszkę" przekraczać wymiary standardowego długopisu czy ołówka .
  • Poziom 23  
    Oznaczenie GA to GAUGE czyli to samo co AWG, różni producenci różnie piszą, jedni 4GA, inni 4AWG.

Inna sprawa jest taka, że do tego dochodzi izolacja, mam kabel 20mm² Dietz i 16mm² Lexton - ten drugi jest zauważalnie i wyczuwalnie grubszy...
  • Poziom 19  
    Panowie jak już jestesmy przy kablach to:
    Jak najlepiej zasilić 2 wzmaki?
    Można np 1x35 mm od komory silnika do bagażnika,tam rozgałęźnik na 2x20 mm?
    Czy lepiej każdy osobno czyli 2x 20 mm bezpośrednio z komory.
    Wzmaki to Crunch V-2200 według producenta 300 rms w mostku i Helix DB 2 do zasilania sceny według producenta 2x80 rms.
  • Poziom 14  
    kolego vwmaniak1, do tego helixa starczy Ci kabel 10mm². Więc zrób tak: od akumulatora do rozdzielacza napięcia w bagażniku 35 mm² , a od rozdzielacza kabel 20 mm² do crunch'a i 10 mm² do helixa. Druga troszkę tańsza opcja kabel od aku do rozdzielacza - 25 mm², a z rozdzielacza 16 mm² i 10 mm². Ja osobiście skłaniałbym się ku pierwszej opcji. Przy grubszych kablach uniknie się "przygasania świateł" i w przyszłości odpada wymiana kabli na grubsze gdy będziesz chciał zmienić sprzęt na mocniejszy.
  • Poziom 17  
    DrWatson napisał:
    ...Przy grubszych kablach uniknie się "przygasania świateł"...

Chyba przygasania światełek we wzmacniaczu, bo związku z oświetleniem auta to ja tu nigdzie nie widzę (i prawa fizyki raczej również tego nie określą.).
  • Poziom 19  
    No niby do Helixa 10 mm starczy ale mam zamiar kupić 2 zestawy Dietza 35 i 20 mm także wykorzystam po prostu 20mm za rozgałęzieniem bo tak musiałbym kupić jeszcze 1 metr 10 mm samego zasilania.Bardziej chodzi mi o to czy te 35 mm na odcinku komora-bagażnik będzie w porządku dla zasilania 2 wzmacniaczy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    dejot napisał:
    DrWatson napisał:
    ...Przy grubszych kablach uniknie się "przygasania świateł"...

Chyba przygasania światełek we wzmacniaczu, bo związku z oświetleniem auta to ja tu nigdzie nie widzę (i prawa fizyki raczej również tego nie określą.).

Jak wiec wytlumaczysz powszechnie spotykane zjawisko przygasania swiatel w niejednym aucie przy uderzeniach basu?
  • Poziom 18  
    Jak to wytłumaczyć?;) W bardzo prosty sposób.... Przy mocniejszych wzmacniaczach zauważa sie chwilowe sadki napięcia.Ale sam kabel tu nie pomoże. Bo niby jak??;) I tu pojawia sie miejsce na kondensator. To on niweluje te chwilowe spadki napięcia. A nie kabel. Pozdrawiam;)
  • Poziom 23  
    sysiu17 napisał:
    Jak to wytłumaczyć?;) W bardzo prosty sposób.... Przy mocniejszych wzmacniaczach zauważa sie chwilowe sadki napięcia.Ale sam kabel tu nie pomoże. Bo niby jak??;) I tu pojawia sie miejsce na kondensator. To on niweluje te chwilowe spadki napięcia. A nie kabel. ;)
    Sysiu17 ma rację ale nie do końca.Jeżeli zastosuję kondensator przy nieńszym kablu to i tak ''mruganie światłami'' będzie nadal ponieważ własnie kabel jest za cienki i będą braki prądowe
  • Poziom 18  
    No trzeba na to patrzeć też racjonalnie... Jeśli podłączymy wzmacniacz dajmy na to sla 1500 to przy kablach 4mm"2 nawet kondensator nie pomoże. Ale czy to będą kable 16 czy 35mm"2 to już nie powinno robić większej różnicy. Pozdrawiam:)